AIMPLAS stworzy opakowanie z awokado
1 Jan 1970 09:34

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowy projekt firmy AIMPLAS, finansowany przez Walencjańską Agencję Innowacji, ma na celu opracowanie wykonanego z awokado opakowania dla guacamole, które może wydłużyć okres przydatności produktu do spożycia o 15%.

Projekt GUACAPACK zamierza wykorzystać odpady z awokado przy produkcji innowacyjnego biodegradowalnego opakowania zawierającego etykiety barierowe i dodatki antyoksydacyjne.

Ilość odpadów powstających w procesach przetwórczych awokado na potrzeby produktów spożywczych może sięgać 45% całkowitej masy owocu. Wspomniany projekt ma na celu zapewnienie im nowego zastosowania.

GUACAPACK jest realizowany pod kierunkiem firmmy ITC Packaging, zaś uczestnikiem prac jest grupa badawcza Uniwersytetu w Alicante zajmująca się analizą polimerów i nanomateriałów (Nanobiopol-UA).

Celem projektu jest opracowanie nowego biodegradowalnego systemu opakowań wykonanych ze źródeł odnawialnych, który wydłuża okres przydatności żywności do spożycia o 15% dzięki etykiecie z funkcją bariery tlenowej zapobiegającej utlenianiu się żywności oraz dzięki zastosowaniu naturalnych przeciwutleniaczy pozyskiwanych z samego awokado, co przy okazji pozwala ograniczyć zastosowanie syntetycznych środków konserwujących.
W tym celu z wyekstrahowanej i oczyszczonej skrobi z pestek awokado zostanie wyprodukowana folia, którą będzie można wykorzystać do produkcji wielowarstwowych etykiet IML o własnościach barierowych względem tlenu, zapobiegających utlenianiu żywności.

Dodatkowo z odpadów awokado pozyskane zostaną aktywne składniki skórki i miąższu o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, które będzie można wykorzystać jako składnik bioplastiku (PLA) przy produkcji nowych opakowań w procesie formowania wtryskowego. AIMPLAS twierdzi, że w przypadku kontaktu żywności z innowacyjnymi opakowaniami jej okres przydatności do spożycia wydłuży się o 15%.
Zaangażowane strony mają nadzieję, że projekt przyczyni się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs), w szczególności SDG 3 - Dobre zdrowie i dobrobyt, SDG 9 - Przemysł, innowacje i infrastruktura oraz SDG 12 - Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.
Opracowano na podstawie informacji AIMPLAS