Optymalne planowanie produkcji
1 Jan 1970 13:13

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Harmonogramowanie produkcji to kompletne koło, obejmujące szczegółowo alokację materiałów, zasobów i procesów, które są niezbędne do wytworzenia produktów na czas. Celem harmonogramowania jest doprowadzenie do tego, aby proces produkcyjny przebiegał z maksymalną wydajnością, czyli aby równoważył potrzeby produkcyjne z dostępnymi zasobami, a co więcej, robił to w sposób efektywny kosztowo. 

Rola, jaką odgrywa planowanie w codziennych operacjach produkcyjnych, jest ogromna i dlatego nie powinno być lekceważone, gdyż może to spowodować bardzo duże straty w zyskach. Prawidłowe planowanie oznacza, że firma wie, jak sprawić, by procesy produkcyjne następowały po sobie w optymalny sposób. Tego zadania nie da się wykonać za pomocą narzędzia do harmonogramowania statycznego i choć może ono działać dobrze przy założeniu, że wszystkie zaplanowane kroki zostaną wykonane na czas bez zmian, to jednak zmiany w produkcji są bardzo częste, a to otwiera przestrzeń dla narzędzia do harmonogramowania dynamicznego, które faktycznie uwzględnia zmiany, ograniczenia i patrzy na produkcję jako część zintegrowaną z innymi operacjami biznesowymi. Wśród najważniejszych różnic między statycznymi i dynamicznymi narzędziami harmonogramowania należy wymienić zdolność do integracji z innymi obszarami biznesowymi i produkcyjnymi. 

Optymalny przepływ produkcji może być stworzony tylko wówczas, gdy harmonogramowanie jest częścią efektywnego procesu produkcyjnego, gdzie wszystkie dane są ze sobą połączone. Sistrade Scheduling jest częścią zintegrowanego systemu ERP, w wyniku czego zlecenie – zanim trafi do harmonogramu – uwzględnia już wiele szczegółów w zakresie planowania materiałów i operacji. 

Planowanie w systemie Sistrade odbywa się głównie przy użyciu dobrze znanego wykresu Gantta, jednak wśród wielu cech, jakie oferuje narzędzie Sistrade Scheduling, jest jego dostępność zarówno w formacie Gantta, jak i w formacie tabelarycznym, który jest nie mniej popularny i intuicyjny w użyciu – w obu przypadkach operacje i zlecenia mogą być przenoszone metodą „przeciągnij i upuść”. 

Jedną z kluczowych cech narzędzia jest opcja ustawiania kryteriów, gdzie każda firma może zdecydować, jakie będą jej kryteria harmonogramowania, czy będzie to oparte na prognozowanej dacie dostawy, czy liczbie kolorów lub dowolnie wybranych parametrach, oraz zdefiniować priorytet.

Dodatkowo funkcje takie jak zarządzanie datami dostaw, połączenie z halą produkcyjną czy scenariusze planowania stanowią różnicę w porównaniu Sistrade Scheduling z jakimkolwiek innym narzędziem statycznym, ponieważ nie tylko są bardzo łatwe w użyciu, ale również przynoszą wartość dodaną, jeśli chodzi o ogólną satysfakcję klienta. Firmy są w stanie ustalić realistyczne terminy, efektywnie zarządzać swoją powierzchnią magazynową i korzystać z bezpośredniej komunikacji z halą produkcyjną. Co więcej, zakłady, w których planowanie jest wykonywane przez kierownika produkcji, mogą wykonywać szczegółowe planowanie w interfejsie kontroli hali produkcyjnej, gdzie dla każdej maszyny lub każdego etapu produkcji można to zrobić za pomocą kodów kreskowych lub „przeciągnij i upuść”.

W celu umożliwienia użytkownikom planowania i optymalizacji procesu produkcyjnego Sistrade zapewnia narzędzie głębokiej optymalizacji – Deep Optimisation Tool, które stanowi wspomaganie planowania. W oparciu o pewne kryteria system sugeruje optymalne ścieżki i wyznacza ostateczną drogę planowania oraz optymalizacji procesu produkcyjnego. 

Aby utrzymać firmy na drodze do ciągłego doskonalenia, Sistrade Scheduling dostarcza narzędzia do analizy obciążenia pracą pracowników lub maszyn, przyczyniając się do podejmowania decyzji w oparciu o dane, pozwalając firmom na wykorzystanie istniejących zasobów do maksimum ich możliwości, zapewniając, że zamówienia są realizowane bez przerw, opóźnień i są efektywne kosztowo, przybliżając producentów o krok do Przemysłu 4.0. AN