Grupa LEGO – producent słynnych na cały świat klocków dla dzieci – zaprezentowała prototypowe klocki wykonane ze zrecyklowanych butelek z PET, odzwierciedlające dążenia firmy na rzecz środowiska naturalnego.
Przez ostatnie trzy lata inżynierowie materiałowi i inżynierowie Grupy przetestowali ponad 250 różnych rodzajów materiałów PET oraz setki innych receptur tworzyw. Efektem ich prac jest prototyp, który spełnia szereg oczekiwań związanych z jakością, bezpieczeństwem oraz przyjemnością z zabawy – w tym siłę, z jaką sczepiają się klocki.
Niestety musi minąć trochę czasu, zanim produkty z materiału pochodzącego z odzysku butelek pojawią się w pudełkach z logo LEGO. Przedsiębiorstwo zamierza kontynuować testy i opracować recepturę PET, a następnie ustalić, czy uzasadnione jest kierowanie prototypu do fazy produkcyjnej. Ta ostatnia będzie trwała nie krócej niż rok.
Wiceprezes ds. odpowiedzialności środowiskowej w Grupie LEGO Tim Brooks mówi: Wiemy, że dzieci troszczą się o środowisko naturalne i oczekują, że nasze produkty będą bardziej zrównoważone. I chociaż muszą poczekać na chwilę, gdy będą mogły pobawić się klockami z tworzyw z recyklingu, chcemy, by wiedziały, że pracujemy nad nimi i że zabieramy ich w tę podróż.
Eksperymentowanie i ponoszenie porażek to ważna część procesu uczenia się i innowacyjności. I tak jak dzieciaki w domu budują, rozbierają i przebudowują swoje klocki LEGO, my robimy to samo w naszym laboratorium.
Prototyp wykonano ze zrecyklowanego PET od dostawców z USA przetworzonego w procesach odzysku spełniających surowe przepisy Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). W przybliżeniu pojedyncza 1-litrowa butelka z PET wystarczy do wyprodukowania 10 klocków LEGO 2x4.
Zgłoszona do urzędu patentowego receptura materiału zwiększa podobno trwałość PET, dzięki czemu jest on wystarczająco wytrzymały na potrzeby klocków LEGO. Innowacyjny proces wykorzystuje specjalną technologię mieszania do łączenia przetworzonego PET z dodatkami wzmacniającymi.
Prototypowy klocek z materiału uzyskanego z recyklingu to najnowsze osiągnięcie na drodze LEGO ku zrównoważonemu rozwojowi. W 2020 roku firma ogłosiła chęć usunięcia tworzyw jednorazowego użytku ze swych opakowań. W 2018 r. rozpoczęła produkcję elementów z bio-polietylenu wytwarzanego z trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób zrównoważony.
Wiele zestawów LEGO zawiera części wykonane z bio-PE, które według firmy doskonale nadają się do tworzenia mniejszych, bardziej miękkich elementów, takich jak drzewa, gałęzie, liście i akcesoria dla minifigurek. Bio-PE nie nadaje się obecnie do produkcji twardszych, mocniejszych elementów, takich jak kultowe klocki LEGO.
Opracowano na podstawie informacji firmy LEGO