W warunkach spowolnienia gospodarki w Europie oraz ograniczeń epidemiologicznych konsumpcja papieru i tektury w Europie zmniejszyła się o 5,3% w 2020 w porównaniu z 2019 r. i osiągnęła poziom 71 milionów ton.
Członkowie Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego (Cepi) wyprodukowali 85,2 mln ton papieru i tektury – o 4,8% mnij w porównaniu z 2019 r. Ten trend spadkowy wystąpił w wielu częściach świata, przede wszystkim w USA, Japonii, Brazylii i Kanadzie.
Pomimo wspomnianych okoliczności większość europejskich papierni działała w 2020 r. bez przeszkód; niektóre musiały wręcz spowolnić swoje tempo produkcji z uwagi na ograniczone poziomy popytu.
W 2020 r. pandemia przyspieszyła strukturalny spadek produkcji papierów graficznych, ale pobudziła produkcję podłoży opakowaniowych oraz higienicznych i do użytku domowego. Całkowita produkcja gatunków graficznych, w tym papieru gazetowego, spadła o 19%. Drastycznie zmniejszył się również popyt ze strony wydawców, biur i drukarni komercyjnych. Z kolei produkcja papieru i tektury opakowaniowej oraz papierów higienicznych i domowych wzrosła w 2020 r. odpowiednio o 2,1% i 3,1%, podczas gdy produkcja papierów i tektur specjalistycznych pozostała na niezmienionym poziomie.
Zużycie masy celulozowej spadło o 6,4%, na co wpływ miało również spowolnienie gospodarcze oraz spadek produkcji papieru i tektury. Całkowita produkcja masy celulozowej spadła o 4,7%, podczas gdy wydajność rynkowa pozostała bez zmian.
Eksport masy celulozowej wzrósł o 2,8%, natomiast papieru i tektury zmniejszył się o 3,1%, czyli w mniejszym stopniu niż produkcja i import (-4,5%). Patrząc łącznie na poziom produkcji celulozy, papieru i tektury, udział członków Cepi w europejskich poziomach produkcji przeznaczonej na eksport osiągnął nowy rekord: 26% w 2020 r.
Oprócz dostarczania mieszkańcom Europy niezbędnych produktów, w 2020 r. europejski przemysł papierniczy realizował swoje cele konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju.
Pomimo pandemii, która w 2020 roku miała negatywny wpływ na dostępność i jakość papieru przeznaczonego do recyklingu, europejski wskaźnik recyklingu wzrósł o 1,4 punktu procentowego i osiągnął w ubiegłym roku 73,9%. Patrząc wstecz na postępy poczynione od 1998 roku – uznawanego za bazowy z uwagi na pierwsze dobrowolne zobowiązanie zapisane w Europejskiej deklaracji w sprawie recyklingu papieru - recykling wzrósł o 40%, czyli o 16,0 mln ton.
W 2020 r. poziom CO2 emitowanego bezpośrednio przez europejskich producentów papieru również spadł (o 7,1%) , głównie z powodu ograniczonej działalności, ale również wskutek ciągłych wysiłków przemysłu na rzecz dekarbonizacji. W rezultacie jednostkowe emisje CO2 (na tonę produktu) zmniejszyły się w 2020 roku o 3,1%. Jeśli chodzi o zużycie energii, w 62,2% przypadków energię pozyskiwano ze źródeł odnawialnych: biomasy drzewnej pochodzącej z europejskich lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.
Jestem dumny mogąc ogłosić, że nasze inwestycje w redukcję emisji oraz wykorzystanie większej ilości energii odnawialnej zaczynają przynosić rezultaty, zważywszy na 7,1% ograniczenie naszych bezpośrednich emisji CO2 w ubiegłym roku – powiedział Jori Ringman, dyrektor generany Cepi. Pozostajemy liderem wśród branż przechodzących na energię odnawialną, jej źródła stanowiły w 2020 r. 62,2% naszej energii pierwotnej. Nasze klimatyczne zobowiązanie jest w tym roku jeszcze ważniejsze, zbliża się bowiem moment ogłoszenia przez Komisję Europejską pakietu „Fit for 2030”. Zrewiduje on ramy regulacyjne, aby umożliwić osiągnięcie większej redukcji emisji do 2030 r.
Patrząc w przyszłość można spodziewać się, że popyt na papier i tekturę wzrośnie w związku z gospodarczym odbiciem w 2021 r. Jak przekonują analitycy z KE, gospodarka Unii Europejskiej wzrośnie w br. o 4,2% i wzmocni się o dalsze 4,4% w 2022 r. Według stanu na koniec kwietnia 2021 r. produkcja papieru i tektury w krajach Cepi wzrosła o 1,0% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Opracowano na podstawie informacji Cepi