Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu opracowali nowatorską metodę radzenia sobie z problemem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi; wykorzystują bakterie do przetwarzania plastiku w jeden ze składników zapachowych wanilii.
Badacze odkryli, że możliwe jest wykorzystanie bakterii E. Coli do przetworzenia pokonsumenckich odpadów z tworzyw w wanilinę, która jest podstawowym składnikiem ekstrahowanych ziaren wanilii i odpowiada za jej charakterystyczny smak i zapach.
Światowy kryzys związany z zanieczyszczeniem plastikiem wymaga opracowywania nowych metod recyklingu PET, który jest powszechnie używany do produkcji opakowań. Ocenia się, że co roku pojawia się ok. 50 mln nowych ton odpadów z PET, i choć jest to tworzywo nadające się do recyklingu, to trafiając do środowiska zanieczyszcza je – bez względu na to, czy pochodzi z odzysku, czy nie.
Aby poradzić sobie z tym problemem naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu wykorzystali laboratoryjnie zmodyfikowaną bakterię E. Coli do przetworzenia kwasu tereftalowego - cząsteczki pochodzącej z PET - w cenny związek o nazwie wanilina wskutek ciągu reakcji chemicznych. Zespół zademonstrował działanie tej technologii przekształcając zużytą plastikową butelkę w wanilinę poprzez dodanie bakterii E. coli do odpadów plastikowych. Wanilina jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, a także w recepturach herbicydów, środków przeciwpieniących i czyszczących. W 2018 r. globalny popyt na wanilinę przekroczył poziom 37 tys. ton.
Badacze twierdzą, że wyprodukowana tą drogą wanilina nadaje się do konsumpcji, jednak aby to potwierdzić konieczne będą kolejne testy.
To pierwszy przykład wykorzystania systemu biologicznego do zamiany odpadów plastikowych w wartościowy przemysłowy produkt chemiczny. Rezultaty naszych badań mają zasadnicze implikacje dla kwestii zrównoważenia plastików i pokazują siłę biologii syntetycznej w pokonywaniu rzeczywistych wyzwań – mówi Joanna Sadler, główna autorka badań z Katedry Badań Biologicznych Uniwersytetu w Edynburgu. Nasza praca rzuca wyzwanie kwestii postrzegania plastiku jako problematycznego odpadu i zamiast tego pokazuje jego zastosowanie w roli nowego źródła, z którego można uzyskać produkty wysokiej wartości – dodaje jej kolega dr Stephen Wallace.
Wykorzystanie mikroorganizmów do przekształcenia odpadów z tworzyw sztucznych, które są szkodliwe dla środowiska, w wartościowy towar i cząsteczkę stanowiącą platformę budulcową o szerokim zastosowaniu w kosmetyce i żywności, to piękny przykład „zielonej” chemii” - komentuje dr Ellis Crawford, redaktorka publikacji w wydawnictwie Royal Society of Chemistry.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe