FINAT: w 2. kwartale wzrósł popyt na materiały etykietowe w Europie
1 Jan 1970 13:24

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po stosunkowo skromnym początku roku popyt na materiały etykietowe w Europie wystrzelił w górę w 2. kwartale 2021 r. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku zużycie samoprzylepnych materiałów etykietowych wzrosło o 9,3%. Należy to uznać za tym bardziej niezwykłe, jeśli uwzględnimy, że zapotrzebowanie na etykiety w 2. kwartale 2020 r. było znacznie wyższe od przeciętnej w związku z wybuchem pandemii koronawirusa, rosnąc w tempie 8% rocznie. Szczyt popytu wiosną 2021 r. był skorelowany z ogólnym ożywieniem gospodarczym w Europie, o czym świadczy wzrost gospodarki UE o 13,2% w porównaniu z II kwartałem 2020 r.

W przeciwieństwie do roku 2020 za wzrost popytu na materiały etykietowe w pierwszej kolejności odpowiadały papiery objętościowe w rolach, na które zapotrzebowanie wzrosło o rekordowe 14,6% r/r, podczas gdy popyt na foliowe materiały etykietowe w rolach spadł o 4,2% w porównaniu ze szczytowym 2. kwartałem 2020 r. (gdy role niepapierowego materiału zanotowały rekordowy wzrost o 22,4%). Szczyt popytu na papier w rolach został ogłoszony już w 1. kwartale, kiedy to pojawiły się doniesienia o niedoborach papieru w łańcuchu dostaw, po okresie uzupełniania zapasów.

W ogólnym ujęciu w 1. połowie 2021 r. popyt na samoprzylepne materiały etykietowe wzrósł w Europie o 5,4% w porównaniu z 1. połową 2020 r. (oraz o 7,7% w przypadku papieru w rolach i o skromne 0,3% folii w rolach).

W ujęciu regionalnym największy wzrost popytu w 1. połowie 2021 r. - liczony w solidnych wartościach dwucyfrowych w ujęciu rok do roku – zanotowano w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Europie Południowej i Wschodniej. Warto podkreślić, że rok temu wszystkie wymienione obszary wypadły znacznie bladziej od krajów z części północnej i centralnej kontynentu, które w 2. kwartale 2020 zanotowały ponad 15% wzrost popytu, a teraz padły ofiarą znaczących spadków w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Opracowano na podstawie informacji stowarzyszenia FINAT