Perspektywy inkjetu w druku pudełek składanych
1 Jan 1970 12:37

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Druk na pudełkach składanych to jeden z kluczowych segmentów w branży opakowaniowej, który z punktu widzenia technologii inkjetowej ma duży – i stale rosnący – potencjał rozwoju. Dowiedz się, czego potrzebujesz, by wkroczyć do tej gry.

Stymulanty

Podobnie jak w przypadku wielu innych rynków, również w branży pudełek składanych widoczny jest trend spadku nakładów i wzrostu zapotrzebowania na produkcję „just-in-time”. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele i należą do nich:
– fragmentacja rynków,
– wzrost liczby marek,
– ograniczanie ilości zapasów w łańcuchu dostaw,
– szybkie reagowanie na potrzeby rynku,
– sprzedaż promocyjna,
– testy marketingowe.

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do wzrostu zainteresowania szybką realizacją zamówień. Producenci zdali sobie sprawę, że w związku z ograniczoną przewidywalnością rynków, na których działają, muszą reagować szybciej. Jednocześnie nabywcy chcą ograniczyć liczbę przechowywanych zapasów. Pandemia dała również początek nowym formom opakowań takim jak pudełka i tacki na wynos. Dzięki możliwości produkowania ich w mniejszych nakładach produkty te stały się dostępne dla wielu mniejszych restauracji i sieci sprzedaży.

Pomocne okazują się również usprawnienia po stronie zamówień. Sklepy internetowe ułatwiają zamawianie opakowań w krótkich seriach i umożliwiają małym firmom profesjonalny zadruk ich własnych opakowań.

Jeszcze więcej zalet, które uwidaczniają się w trakcie tego procesu, zapewnia druk cyfrowy. Z punktu widzenia klientów maszyny inkjetowe do druku w jednym przebiegu mogą przyspieszyć pasowanie kolorów poprzez precyzyjne dostrajanie wartości barw bezpośrednio na urządzeniu, podczas gdy druk konwencjonalny może wymagać powrotu do przygotowalni, ponownego przygotowania płyt i rozpoczęcia pracy na nowo. Mniejsza ilość odpadów w trakcie narządu ogranicza wpływ opakowań na środowisko.

Na co zwracać uwagę

Format maszyny ma znacznie większe znaczenie w druku opakowań składanych niż w druku dokumentów. Nie można wydrukować pudełka, jeśli nie mieści się ono na arkuszu. Produkcja małych pudełek z dużych arkuszy staje się opłacalna, gdy jesteśmy w stanie zgrupować na nich skomplikowane layouty. Druk pudełek w małych formatach ma pewien potencjał, jednak im większy format, tym większa jest skala możliwych zastosowań. 

Większość użytkowników decyduje się na maszyny arkuszowe, ponieważ upraszczają zmianę podłoża i ograniczają ilość odpadów. W przypadku druku rolowego na grubszych podłożach role zużywają się szybciej lub – jeśli mamy do czynienia z tekturą o wyższej gramaturze – materiał może w ogóle nie być dostępny w formie wstęgi. Jednak nie należy całkowicie wykluczać maszyn rolowych z tej układanki; nadal istnieje wiele wysokonakładowych zamówień, do realizacji których są doskonale przystosowane. 

Kolory specjalne odgrywają ważną rolę w druku opakowań. Kolory spotowe są często potrzebne do przygotowania określonych logotypów i projektów graficznych produktów. Wymiana atramentów na maszynie inkjetowej jest niewykonalna podczas codziennej produkcji, dlatego kolory spotowe muszą być emulowane za pomocą stałego zestawu atramentów. Maszyny do druku siedmiokolorowego mają tu przewagę, ale nawet urządzenia atramentowe CMYK oferują szerszą gamę kolorów niż standardowy proces offsetowy, co pozwala na emulację wielu kolorów spotowych. Bardziej problematyczne może się okazać zastosowanie specjalistycznych atramentów takich jak biały, metaliczny, fluorescencyjny i tym podobne. W przypadku większości maszyn inkjetowych przy aplikacji tych uszlachetnień nie obędzie się bez drugiego przejścia przez konwencjonalną maszynę. Firma MGI wprowadza na rynek swoją platformę AlphaJET, która oferuje możliwość nakładania wielu uszlachetnień w linii przy użyciu inkjetu. Producent poinformował, że możliwe będzie nakładanie spotowych i dotykowych lakierów UV, wypukłej folii w złoceniu na gorąco oraz druku holograficznego. 

Atramenty

Atramenty to kluczowy składnik druku inkjetowego. W przeciwieństwie do druku komercyjnego głównym wyzwaniem nie jest wyłącznie ich koszt, ale również kwestie znalezienia odpowiedniego podłoża oraz zapewnienia żywności bezpieczeństwa. 

Podłoża do druku na pudełkach składanych mogą różnić się od siebie. Ich zadrukowalność uzależniona jest od grubości oraz wykończeń powierzchni. Ponieważ marki chcą się wyróżnić, rośnie popularność bardziej wyszukanych, połyskliwych, matowych lub teksturowanych wykończeń. Dodatkowo podłoża mogą być powlekane folią lub laminowane. Idealnie byłoby, gdyby maszyna drukująca dobrze radziła sobie z tak szeroką gamą podłoży.

Główną troską branży pudełek składanych jest zapewnienie bezpieczeństwa zapakowanej żywności. Do sektora spożywczego trafia wiele kartonów składanych. Farby do druku zawierają niekiedy niebezpieczne substancje, które mogą przedostać się do żywności. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy nadruk znajduje się tylko na zewnętrznej stronie opakowania, ponieważ substancje mogą migrować na drugą stronę, gdy zadrukowane podłoże jest ułożone w stosie lub nawinięte na rolę. Unia Europejska szykuje się do zmiany własnych przepisów dotyczących materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością – warto więc przygotować się na jej potencjalne efekty. 

Oprócz substancji niebezpiecznych ważną rolę odgrywają również zapachy. Mogą one negatywnie wpłynąć na własności użytkowe opakowania, nawet jeśli przeszło ono wcześniej test bezpieczeństwa dla opakowań spożywczych. Mówi się, że największe oczekiwania dotyczące blokowania zapachów mają producenci karmy dla zwierząt domowych, jednak jest to także istotne w przypadku wielu innych produktów konsumpcyjnych, począwszy od żywności, przez artykuły ochrony zdrowia, tytoniowe, po środki higieny osobistej. 

Atramenty UV znajdują się w gorszej sytuacji od atramentów wodnych, a nawet solwentowych, ponieważ z definicji zawierają uważane za szkodliwe monomery. Dzięki dokładnemu utwardzaniu i starannemu doborowi składników zdołano stworzyć atramenty UV o niskiej migracji, chociaż i tak niezbędne jest sprawdzenie ich właściwości u dostawcy. W związku z zaostrzaniem przez prawodawców w różnych częściach świata przepisów dotyczących stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych – które często wchodzą w skład atramentów UV oraz przeznaczonych dla nich roztworów czyszczących – rośnie zainteresowanie bezpieczeństwem atramentów i kwestiami zrównoważonego rozwoju. 

Innym sposobem poprawy własności opakowań wpływających na bezpieczeństwo żywności jest aplikacja lakieru. Może być ona i tak wymagana z uwagi na uzyskanie odpowiedniego wyglądu lub cech użytkowych, ale wiąże się z koniecznością wydłużenia procesu produkcji o dodatkowy etap oraz poniesienia dodatkowych kosztów. 

Wybór sprzętu

Nieobecność druku atramentowego w produkcji pudełek składanych jest tłumaczona brakiem odpowiednich rozwiązań maszynowych. Przed laty zapowiedziano kilka urządzeń, jeszcze mniej trafiło dotychczas do sprzedaży, ale cały proces przeciągnął się w czasie. Świadczy to o wysokim standardzie, jaki muszą spełniać maszyny do druku pudełek składanych.

Nowości wprowadzone ostatnio na rynek przez partnerów firmy Memjet to wspomniana wcześniej platforma MGI AlphaJET oraz system konwersji cyfrowej ION firmy PCMC. AlphaJET wykorzystuje technologię głowic drukujących Memjet DuraLink jako element modułowej platformy, która może być elastycznie dostosowywana do potrzeb przez dodawanie nowych stacji do druku lub uszlachetniania, pomagając klientom dotrzymać kroku rynkowej ewolucji. Choć platforma AlphaJet koncentruje się głównie na opakowaniach klasy deluxe dla wielu rynków poziomych, nadaje się również do zastosowań komercyjnych takich jak: produkcja wysokiej jakości okładek książkowych, fotoksiążek, broszur i ulotek, etykiet, wizytówek i kart okolicznościowych oraz ekspozytorów.

PCMC ION także wykorzystuje technologię Memjet DuraLink w ramach w pełni modułowego systemu, który może być zintegrowany z każdą analogową maszyną drukującą każdego producenta. System jest dostępny z monochromatyczną głowicą cyfrową lub jako w pełni kolorowa platforma do druku w rozszerzonym gamucie. Może być skonfigurowany w zakresie szerokości druku od 8,5 cala do 60 cali i zapewnia wyjątkową rozdzielczość 1600x1585 dpi, odwzorowując na szerokiej gamie podłoży – od etykietowych, przez tekturę falistą, pudełka składane, aż po papiery komercyjne – ostre, żywe szczegóły zlecenia. Maszyna wykorzystuje atramenty na bazie wody, które nie zawierają toksycznych ani reaktywnych substancji chemicznych.

Perspektywy

Możliwości biznesowe stojące przed drukiem atramentowym na pudełkach składanych są wielkie i wciąż rosną. Niezbędnym elementem zapewniającym rozwój tego biznesu jest informowanie klientów o możliwościach druku na żądanie, który może wymagać przebudowy ich łańcucha dostaw. Może również wymagać przeprojektowania opakowań w taki sposób, by nie wymagały stosowania kolorów specjalnych, aby możliwe było wykorzystanie zalet wydajnego druku niskonakładowego oraz druku na żądanie. Drugą częścią układanki jest posiadanie odpowiedniej technologii druku, wykańczania i workflow.

Wprawdzie rynek inkjetowego druku pudełek składanych rozwija się w wolnym tempie, to jednak spodziewamy się gwałtownej zmiany, gdy tylko nowe platformy wykorzystujące druk atramentami wodnymi zapewnią nowe możliwości i zaczną wykorzystywać popyt marek na bardziej wszechstronne alternatywy druku cyfrowego.

Ralf Schlozer 

Tłumaczenie: TK

***

O autorze: Ralf Schlozer to niezależny analityk druku i autor artykułów dla InkjetInsight.com. Zajmuje się analizą, określaniem potencjału i prognozowaniem rozwoju rynku technologii druku cyfrowego oraz związanych z nimi aplikacji i procesów biznesowych za pośrednictwem digitalprintexpert z siedzibą w Berlinie.