Nie jest łatwo zagwarantować, aby fiolki ze szczepionkami i ich ważna dla życia ludzkiego zawartość pozostały bezpieczne, sterylne i identyfikowalne w całym, ściśle kontrolowanym łańcuchu dostaw, a w tym przypadku nie możemy pozwolić sobie na ryzyko. Dzięki nowej, rozszerzonej ofercie 360 Service Metsä Board, należąca do Metsä Group, testuje tektury i symuluje projekty opakowań używanych przez producentów farmaceutyków do pakowania i ochrony dawek szczepionek, dając całkowitą pewność, że materiały sprostają temu zadaniu.
Szczepionki przeciwko COVID-19 i inne szczepionki są zazwyczaj przechowywane i transportowane w bardzo niskich temperaturach, które mogą wynosić nawet -70 stopni Celsjusza, zanim zostaną rozmrożone i przygotowane do podania. Zewnętrzne opakowanie tekturowe musi być odporne na takie ekstremalne temperatury i chronić fiolki w trakcie całego procesu.
Kiedy przetwórca wytwarza opakowania do transportu w łańcuchu chłodniczym, musi być w 100% pewny, że stosowane przez niego materiały są odpowiednie. Właśnie w tej dziedzinie zdolność Metsä Board do wykonywania wyczerpujących testów i symulacji jest niezwykle przydatna dla przemysłu farmaceutycznego.
Tektura do pakowania farmaceutyków musi zachowywać określoną grubość, wytrzymałość mechaniczną i parametry dotyczące absorpcji wody niezależnie od warunków, w jakich się znajduje, i nie może w żaden sposób wpływać na opakowanie bezpośrednie. Wszelkie zmiany wymiarów mogą powodować zwijanie się lub wybrzuszanie elementów opakowania, co może stanowić zagrożenie dla jego integralności, a tym samym dla bezpieczeństwa znajdującego się w nim produktu. Potrafimy testować próbki tektury i opakowań w warunkach ekstremalnego zimna i ekstremalnej wilgotności, a dzięki symulacjom wytrzymałości zdobywamy wiedzę o zachowaniu opakowania podczas użytku – powiedział Markku Leskelä, VP Research and Product Development, Metsä Board.
W swoim Centrum Doskonałości w Äänekoski, w środkowej Finlandii, Metsä Board może testować właściwości próbek tektury i opakowań farmaceutycznych w szerokim zakresie temperatur oraz wilgotności. Możliwe jest stosowanie różnych warunków, dobranych odpowiednio do indywidualnych potrzeb, a także programowanie cyklicznych zmian temperatury i wilgotności odpowiadających rzeczywistym warunkom, w których znajdują się szczepionki transportowane w łańcuchu dostaw. Dzięki pomocy lokalnego partnera możemy testować próbki opakowań w temperaturze do -70°C i łączyć testy wytrzymałości w transporcie z testami odporności tektury na warunki otoczenia – powiedział Leskelä.
Wykorzystywane przez Metsä Board techniki symulacyjne to między innymi symulacja metodą elementów skończonych (FEM), w której możliwe jest wykonanie trójwymiarowego rysunku projektowego lub zmierzenie wymiarów dostępnej próbki opakowania i wykorzystanie tych danych strukturalnych oraz parametrów wytrzymałościowych tektury do obliczenia wytrzymałości projektowanego opakowania. Mając do dyspozycji wydajne komputery i wykwalifikowanych pracowników możemy przeprowadzić taką symulację w ciągu jednego dnia, co pomaga skrócić czas wprowadzania na rynek leku o krytycznym znaczeniu – podkreślił Leskelä.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Metsä Board