Branża tworzyw sztucznych w pandemii 2020/2021
1 Jan 1970 15:08

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rozpoczęły się XXV Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, których patronem honorowym od kilkunastu lat jest Fundacja PlasticsEurope Polska. Podczas konferencji prasowej rozpoczynającej tegoroczną edycję tych targów Fundacja zaprezentowała swój raport zatytułowany „Branża tworzyw sztucznych w pandemii”, w którym przedstawione zostały aktualne dane rynkowe oraz przegląd najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem przemysłu tworzyw sztucznych w Polsce i Europie.

Jak podkreśla Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska Pandemia nie zmieniła zasadniczych priorytetów europejskich i globalnych, w tym najważniejszego - zapobiegania zmianom klimatu, w czym pomóc ma zeroemisyjna gospodarka i zamykanie obiegu surowców. Agenda legislacyjna minionych kilkunastu miesięcy pozostała napięta, a ogłoszony na początku ubiegłego roku Nowy Plan Działań GOZ dodatkowo wzmocnił niektóre aspekty związane z ochroną środowiska, w tym dotyczące tworzyw sztucznych.

Jak wynika z raportu Fundacji PlasticsEurope Polska, branża tworzyw sztucznych w Polsce wykazała odporność na pandemię – utrzymane zostały miejsca pracy, wzrosło zapotrzebowanie na tworzywa szacowane na 3,7 mln ton w 2020 roku. Dostępne dane na temat aktywności branży w roku 2021 wskazują na kontynuację rozpoczętego w IV kw. 2020 dynamicznego wzrostu. Pomimo kłopotów z dostępnością tworzyw, co jest odbiciem sytuacji globalnej, sektor produkcji wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych wykazuje wyraźne wzrosty produkcji sprzedanej w odniesieniu do okresu sprzed pandemii. Pozwala to sądzić, że rok 2021 okaże się dla branży tworzyw sztucznych w Polsce nie gorszy niż rok ubiegły. Pełny raport jest już dostępny na stronie PlasticsEurope Polska.

Dla wszystkich odwiedzających Plastpol Fundacja przygotowała w przestrzeni targowej tablice prezentujące najważniejsze dane rynkowe. Dyrektor PlasticsEurope Polska wzięła też udział w konferencji „Zamykamy obiegi surowców - tworzywa sztuczne. Innowacje”, która była okazją do oceny realizacji celów GOZ w zakresie tworzyw.

Targi Plastpol mają bardzo silną pozycję w kalendarzu wydarzeń branżowych. Cieszy mnie, że mimo licznych wyzwań i ograniczeń związanych z pandemią spotkaliśmy się w tym roku w Kielcach, by dzielić się wiedzą, omawiać trendy i inspirować się nawzajem – podsumowała Anna Kozera-Szałkowska.

Opracowano na podstawie informacji PlasticsEurope