Raport o przyszłości papierowych opakowań barierowych
1 Jan 1970 13:57

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rosnąca skala zastosowania zrównoważonych opakowań przyczyni się do wzrostu światowego rynku powłok funkcjonalnych i barierowych dla opakowań z papieru i tektury o dodatkowe 2,1 mld USD w ciągu najbliższych pięciu lat. Dzięki temu rynek wyceniony w 2021 r. na 7,84 mld USD wzrośnie do 9,97 mld USD w 2026 r. – co według najnowszych prognoz firmy Smithers oznacza CAGR na poziomie 4,9% w latach 2021-2026. Łączny wolumen wzrośnie w tym czasie z 3,19 mln ton do 4,10 mln ton.

Ta ekspansja stanowi odzwierciedlenie wysiłków branży opakowaniowej na rzecz wyeliminowania skutków COVID-19 oraz zastąpienia opakowań plastikowych łatwiejszymi w recyklingu papierowymi odpowiednikami. Nowy raport Smithers „Przyszłość powłok funkcjonalnych i barierowych w opakowaniach papierowych i tekturowych do 2026 r.” zawiera dogłębną analizę ekspertów dotyczącą obecnego stanu wiedzy i ewolucji w tym sektorze w ciągu najbliższych pięciu lat.

Raport podejmuje próbę scharakteryzowania rynku sześciu głównych typów powłok barierowych przez pryzmat wartości i ilości. Wykazuje on, że:
– w 2021 r. 2/3 zamówień z rynku dotyczyło polimerów termoplastycznych, a ich użycie wzrośnie dodatkowo w latach 20., głównie kosztem polimerów wysokobarierowych oraz powłok parafinowych;
– wzrośnie również skala wykorzystania aluminium;
– powłoki fluorochemiczne – substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS) – stracą rynkowy udział, przede wszystkim ze względu na ograniczenia prawne;
– powłoki na bazie wody będą cieszyły się rosnącą popularnością jako alternatywa dla powłok rozpuszczalnikowych, które w trakcie produkcji emitują do atmosfery lotne związki organiczne (VOC);
– powyższe ograniczenia będą sprzyjać również wzrostowi popytu na twarde powłoki – w tym przede wszystkim wytłaczane polimery termoplastyczne i laminaty z folii aluminiowej.

Przemysł papierniczy również reaguje na wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem i przeznacza fundusze na badania i rozwój nowych gatunków papieru i tektury, które posiadają inherentną odporność na smary oraz oleje, eliminując potrzebę dodatkowych etapów powlekania.

Powłoki funkcjonalne i barierowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w produkcji opakowań na żywność i napoje (79% udział w popycie w 2021 r.). Na tak wysoki popyt branży opakowaniowej wpłynęły zwiększona sprzedaż żywności w e-handlu, wzmożone zastępowanie plastików papierami giętkimi oraz pojawienie się nowych rodzajów formowanych mas papierowych. Raport przewiduje nieznaczny spadek udziału rynkowego opakowań (do 76%), gdy zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju skłonią marki z innych segmentów przemysłu – zwłaszcza z sektora zdrowia i higieny osobistej – do przejścia na opakowania z włókien.

Pod względem geograficznym rynek dzieli się na trzy główne globalne regiony: Azji i Pacyfiku, Europy oraz Ameryki Północnej. Najszybsze wzrosty notowane są w tym pierwszym, jednak nowe europejskie przepisy prawne – takie jak unijna dyrektywa dotycząca opakowań jednorazowych – z pewnością wpłyną na wzrost popytu na barierowe rozwiązania na dojrzałych europejskich rynkach. USA pozostały największym jednostkowym rynkiem dla wspomnianych powłok w 2021 roku, ale niedługo zostaną wyprzedzone przez Chiny. Pierwszą piątkę krajów o największym popycie uzupełniają Indie, Niemcy i Rosja.

Opracowano na podstawie materiałów Smithers Pira