Kody – cyfrowa tożsamość opakowań
1 Jan 1970 13:59

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zrównoważony rozwój i digitalizacja to obecnie dwa kluczowe zagadnienia interesujące branże opakowaniową i logistyczną. Co się jednak stanie, gdy połączymy te kwestie o przełomowym znaczeniu? Wiele wskazuje na to, że oba trendy coraz bardziej przenikają się i wzajemnie wzmacniają.

Technologie cyfrowe i wymiana danych są ważnym motorem zmian w przemyśle opakowań. Dzięki nim producenci mogą uczynić swoją podstawową działalność, tj. produkcję towarów, bardziej wydajną i zrównoważoną. Dotyczy to również tworzenia nowych produktów i modeli biznesowych, ale również optymalizowania już istniejących procesów. Oraz – co naturalne – procesów pakowania, które dzięki inteligentnym maszynom stały się znacznie bardziej elastyczne i wydajne. Nowoczesne maszyny pakujące umożliwiają wybór najbardziej ekologicznego rodzaju opakowania dla każdego zastosowania, czy to dzięki oszczędnościom materiałowym, czy też możliwościom obróbki bogatej gamy materiałów, od folii celulozowych, przez tworzywa pochodzące z recyklingu, po tekturę. Ułatwiają w ten sposób pogodzenie efektywności kosztowej i zrównoważonego rozwoju. Postępy w produkcji, takie jak wykorzystanie danych z maszyn w czasie rzeczywistym, konserwacja zapobiegawcza i zautomatyzowane przepływy materiałów, również skutkują wzrostem wydajności i nieustannie zwiększają zrównoważony charakter procesów. Nie byłoby to możliwe bez postępu w dziedzinie inteligentnego sterowania maszynami.

Identyfikowalność: kody na opakowaniach wspierają GOP

Dodajmy, ze cyfryzacja zapewnia nowe możliwości współpracy z klientami i dostawcami oraz możliwość projektowania inteligentnych, zrównoważonych i łatwiejszych do recyklingu opakowań. Drukowane etykiety i kody nadają opakowaniom cyfrową tożsamość i ułatwiają śledzenie produktów oraz bardziej efektywne planowanie ich transportu wewnętrznego i zewnętrznego. Co więcej, inteligentne opakowania mogą dostarczać informacji o surowcach i rodzajach tworzyw sztucznych użytych do ich produkcji, co usprawnia recykling w zakładach sortujących odpady.

Bo nieefektywne procesy sortowania to jedna z głównych barier w recyklingu odpadów opakowaniowych. Im skuteczniej odbywa się sortowanie opakowań, tym bardziej efektywny jest recykling mechaniczny, a co za tym idzie – jakość odzyskanego surowca. Kody odczytywane maszynowo z powierzchni opakowań, takie jak cyfrowe znaki wodne Digimarc, są jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu. Platforma Digimarc została wybrana jako kluczowa technologia dla HolyGrail 2.0, inicjatywy angażującej firmy i organizacje działające w kompletnym łańcuchu opakowań, której celem jest usprawnienie procesów sortowania odpadów i osiągnięcie wyższych wskaźników recyklingu opakowań w Unii Europejskiej. Do uczestników projektu HolyGrail 2.0 należą wiodące międzynarodowe marki, takie jak P&G, Nestlé, PepsiCo i Danone, a także producenci materiałów, m.in. BASF i Borealis.

Gdy tylko opakowanie trafia do sortowni odpadów, cyfrowy znak wodny zostaje zidentyfikowany i odczytany na linii sortowniczej przez kamerę o wysokiej rozdzielczości, w wyniku czego możliwe jest rozdzielenie opakowań – stosownie do ich cech – między odpowiednie strumienie odpadów. W najogólniejszym rozumieniu znaki wodne usprawniają zatem logistykę opakowań w całym okresie ich użytkowania. Logistyka również jest dzisiaj obszarem, w którym cyfryzacja już teraz przynosi zdecydowane korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważony rozwój dzięki cyfrowemu zarządzaniu łańcuchem dostaw

Digitalizacja zwiększa transparentność łańcuchów dostaw. Od informacji o tym, z jakiej farmy pochodzi stek, po warunki wytwarzania w krajach pochodzenia, daje konsumentom możliwość podejmowania świadomych decyzji zakupowych. Zwiększa to presję na firmy, aby wdrażały standardy środowiskowe i społeczne.

W przypadku transportu produktów dane są wykorzystywane do wyznaczania najszybszych i najkrótszych możliwych tras. W tym kontekście rozwiązania stosowane w środowisku produkcyjnym, takie jak uczenie maszynowe i cyfrowe bliźniaki, mogą być przenoszone na cały proces logistyczny. Wirtualne sieci łańcuchów dostaw oparte na algorytmach dostarczają skutecznych narzędzi do precyzyjnego sterowania złożonymi ruchami towarów, obliczania najlepszych sieci dystrybucji dla danego produktu i w efekcie optymalizacji przepływów materiałowych. Tym samym nie tylko gwarantują odporność i wszechstronność sieci, ale również czynią je bardziej zrównoważonymi. Dla przykładu artykuły spożywcze szybciej docierają do klientów, co zapobiega utracie cennych produktów z powodu zepsucia. Efektywne planowanie tras przewozu – tak by kierowcy dojechali do celu najkrótszą drogą – zmniejsza przy okazji emisję dwutlenku węgla. 

Dodatkowa korzyść – w postaci ograniczenia liczby dokumentów, a tym samym zmniejszenia zużycia papieru – wynika z faktu realizacji zamówień w sklepach internetowych, wykorzystania urządzeń cyfrowych do zamówień wewnętrznych, jak również stosowania cyfrowych listów przewozowych i dostawczych. W łączeniu tych procesów istotną rolę odgrywają inteligentne opakowania z kodami do odczytu maszynowego.

Opracowano na podstawie materiałów organizatorów FachPack