Przyciągnij wzrok drukiem flekso
1 Jan 1970 14:03

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podobnie jak w przypadku innych segmentów branży druku, również rynek etykiet wykonanych w technice flekso jest do pewnego stopnia definiowany przez dążenia do ograniczania stanów magazynowych oraz przyspieszania cykli produkcyjnych, a także redukcji kosztów ogólnych. To oraz rosnący – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – popyt na produkcję etykiet o najwyższej jakości, wyrafinowanej grafice i efektach specjalnych może stanowić dla drukarni prawdziwe wyzwanie.

Współczesna fleksografia jest w stanie tworzyć przyciągające wzrok grafiki i specjalne efekty druku dzięki stosowaniu właściwego grawerowania wałków rastrowych. Z uwagi na udoskonalenia technologii laserowej i inne innowacje w produkcji płyt drukowych, farb i lakierów dostępna jest znaczna liczba grawerunków, które pozwalają na uzyskanie bieli o dużym stopniu krycia, wyjątkowych uszlachetnień z użyciem lakierów spotowych oraz przyciągających wzrok efektów specjalnych. 

Lakiery do efektów specjalnych

Połączenie lakierów matowych i błyszczących pozwoli pogłębić wizualną głębię Twoich grafik, a tym samym wyróżnić produkt. Połysk lakieru wybiórczego przyciągnie wzrok klientów. 

Praktyka dowodzi, że zastosowanie grawerowania o otwartych komórkach pozwala na bardziej płynne nakładanie lakierów matowych i błyszczących. Grawerowanie kanałowe zwiększy przepływ farby, ponieważ struktura otwartokomórkowa będzie miała mniejszą głębokość, co będzie sprzyjać transferowi farb. Do aplikacji lakieru zawsze zalecany jest TwinFlo. Ten rodzaj grawerowania charakteryzuje się stożkami pomiędzy połączonymi komórkami, które wspierają rakiel komorowy, podczas gdy otwarta struktura komórek poprawia transfer farby i wygładza ułożenie lakieru. Brak progów w grawerunku TwinFlo oraz duża powierzchnia transferu umożliwiają płynny przepływ lakieru przy minimalnych zakłóceniach, które mogłyby spowodować zaburzenia i spienianie. W konfiguracji z zamkniętymi komórkami powietrze zostaje uwięzione przy każdym obrocie aniloksa powodując turbulencje wewnątrz farby. Przyczyniają się one do powstania mikropiany i nierównomiernego nakładania lakieru na płytę oraz podłoże. Mikropiana będzie widoczna na wydruku jako „skórka pomarańczy”.

Lakiery dotykowe

Nieco nowszym uszlachetnieniem we flekso jest efekt lakierów dotykowych. Zapewniają one dwuwymiarowe wrażenia zmysłowe na powierzchni opakowania bez potrzeby stosowania tłoczenia lub używania kosztownych narzędzi. Tradycyjnie do tego typu zastosowań stosuje się technologię sitodruku. Nowe rozwiązania w dziedzinie lakierów i grawerowania umożliwiły osiągnięcie pożądanych efektów we fleksografii.

Nowy grawerunek, TactiLoX, został zaprojektowany specjalnie 

z myślą o reprodukcji na druku lub opakowaniu efektu dotykowego nakładanego przez sito rotacyjne. Lakierowanie dotykowe będzie wymagało użycia wałka rastrowego o dużej pojemności do przekazywania znacznych ilości lakieru. Ta przełomowa technologia grawerowania zapewnia najwyższy poziom transferu lakierów i powłok dostępnych w druku flekso. TactiLoX zapewnia niezrównane krycie lakierem. Ten typ grawerowania przenosi największą ilość lakieru osiągalną we flekso, w bardziej płynny sposób i z ostrą jak brzytwa precyzją. 

Rozsądne byłoby przedyskutowanie z dostawcą płyt dostępnych opcji w zakresie typów płyt, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na wrażenia dotykowe.

Oprócz kwestii wałka rastrowego o wysokiej objętości częścią wyzwania będzie utwardzanie lakieru dotykowego. W tym celu wymagane jest użycie co najmniej 400-watowych lamp UV. Dodanie przenośnego zespołu suszącego pomoże uchwycić efekt wypukłości na wstędze tak szybko, jak to możliwe, i poprawić efekt. Najlepsze rezultaty uzyskuje się na maszynach drukujących o dłuższej drodze przebiegu wstęgi, ponieważ zapewnia ona lakierowi dotykowemu dodatkowy czas na pełne utwardzenie i związanie. 

Efekt dotykowy może być wykorzystany na wiele sposobów: do odwzorowania kropli wody, linii poprawiających chwytność lub efektów wypukłości na logotypie bądź tekście. 

Cold foil & lakiery zapachowe

Cold foil (złocenie na zimno) to kolejny sposób uzyskania efektownych grafik. Wybór odpowiedniego grawerunku aniloksa w celu nałożenia odpowiedniej ilości kleju pod folię aplikowaną w tej technologii umożliwia realizację zleceń w bardzo wydajnej konfiguracji. Rezultatem jest opłacalna kosztowo, wyróżniająca się grafika. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zalecamy MaxFlo+ w zakresie objętości pomiędzy 6,5 i 7,5 cm2/m3.

Wszechstronność MaxFlo+ pozwala zastosować sita o drobnych oczkach, a mimo to przenieść dużą ilość kleju, co ma kluczowe znaczenie z uwagi na fakt, że aplikacje typu cold foil często łączą w sobie duże i szczegółowe obszary w ramach jednego projektu. 

Farby zapachowe to kolejna popularna opcja wyróżnienia grafiki. Istnieje duży popyt na produkty typu „zdrap i powąchaj” i w coraz większym stopniu mogą być one wykonywane w procesie fleksograficznym. W celu uzyskania optymalnych rezultatów warto wybrać grawerowanie wałków rastrowych komórek przenoszących farbę o małej głębokości i dużych otworach, co umożliwi łatwy przepływ pigmentów zapachowych do i z grawerowanych powierzchni, a w rezultacie uzyskanie pożądanego transferu bez naruszania wielu kapsułek z zapachem.

Utrzymanie nienaruszonych kapsułek jest kluczem do sukcesu i może być wykonane z doskonałymi efektami dzięki szerokiej gamie grawerunków kanałowych. 

Farby termochromatyczne

Farby zmieniające kolor – lub farby termochromatyczne – są wykorzystywane w druku od dawna. Aplikacja spotowych farb termochromatycznych może być wykorzystywana do upiększenia określonych obszarów druku w celu podkreślenia szczególnej informacji lub elementów graficznych. 

Kluczowe dla uzyskania najlepszych rezultatów jest przekazanie dostawcy aniloksów możliwie największej ilości informacji na temat farb i ich zastosowania. Niezwykle ważną informacją, która musi zostać uszczegółowiona, jest wielkość cząsteczek/pigmentów. Sprawdzoną praktykę stanowi upewnienie się, że otwarcie kałamarzyków jest co najmniej dwukrotnie większe od największej wielkości cząsteczki. Po ustaleniu wielkości minimalnego otwarcia należy ocenić pojemność komórek. Dokonuje się tego w odniesieniu do minimalnej masy lakieru po wyschnięciu rekomendowanego przez dostawcę farb w celu uzyskania pożądanych efektów druku termochromowego. Istotne jest zdawanie sobie sprawy, że duże ilości farb o wysokiej pigmentacji nie będą się dobrze zachowywać. Duże wolumeny wymagają głębokiego żłobienia, które znacznie utrudnia przenoszenie pigmentów farbowych i powoduje łatwe zatykanie komórek. Równomierne zwilżenie farb ma kluczowe znaczenie dla sukcesu tej techniki drukowania. 

Wybór otwartego grawerunku, najlepiej kanałowego, poprawi uwalnianie farby, ponieważ otwarta struktura komórkowa będzie miała mniejszą głębokość, co będzie sprzyjać przenoszeniu farb. 

Sonia Arcos, dyrektor techniczna Cheshire Anilox Technology

Tłumaczenie: TK