Prezes i CEO Metsä Group nowym przewodniczącym Cepi
1 Jan 1970 10:35

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z początkiem stycznia 2022 r. Ilkka Hämälä przejmie od swego poprzednika Ignazio Capuano stery Cepi (Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego), jednego z czołowych i najbardziej wpływowych stowarzyszeń reprezentujących w Brukseli interesy sektora drzewnego i przemysłu opartego na biotechnologiach. Jego kadencja ma potrwać 2 lata.

Od 2018 r. Ilkka Hämälä (na zdjęciu) pełni funkcje prezesa i dyrektora generalnego Metsä, grupy fińskich firm działających w sektorze drzewnym na terenie ponad 30 krajów. Roczna sprzedaż Grupy zatrudniającej ok. 9300 pracowników wynosi w przybliżeniu 5,5 mld euro. Spółką macierzystą Metsä Group jest Metsäliitto Cooperative, własność ok. 100 tys. fińskich właścicieli lasów będących w posiadaniu blisko połowy wszystkich terenów leśnych w Finlandii, które należą do największych w całej Unii Europejskiej. W trakcie swej zawodowej kariery Hämälä zajmował szereg wysokich stanowisk w Metsä Group, do której trafił w 1988 r.

Ustępujący przewodniczący Ignazio Capuano, zdeklarowany zwolennik modernizacji przemysłu papierniczego i celulozowego, w trakcie swej kadencji nadzorował dostosowanie sektora do celów Zielonego Ładu UE, który obecnie znajduje się na etapie wniosku legislacyjnego Komisji Europejskiej i głównego instrumentu UE w osiąganiu celów klimatycznych Unii. Postrzegał on Zielony Ład jako szansę dla przemysłu, którego produkty codziennego użytku powinny oferować zrównoważone opcje i alternatywy dla towarów o większej emisji dwutlenku węgla.
Nowy przewodniczący przejmuje stanowisko w okresie poważnych wyzwań gospodarczych i politycznych. Jako przedstawiciel branży, która często postrzegana jest jako wzór do naśladowania ze względu na swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, będzie kontynuował prace swojego poprzednika i współpracował z instytucjami UE przy wspieraniu Europejskiego Zielonego Ładu, dbając przy okazji o konkurencyjność branży oraz przepisy sprzyjające inwestycjom umożliwiającym dalsze przekształcanie, wdrażanie innowacji i osiąganie celów w zakresie redukcji emisji, zgodnie z ambicjami UE dotyczącymi klimatu.

Opracowano na podstawie informacji Cepi