Metsä Board zmniejsza ślad węglowy
1 Jan 1970 09:20

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Metsä Board, czołowy europejski producent tektur premium z włókien pierwotnych należący do Metsä Group, pomyślnie rozpoczął stosowanie platformy 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes do rozwoju i testowania rozwiązań opakowaniowych w swoim Centrum Doskonałości. 

Dzięki symulacji Metsä Board może znacznie przyspieszyć opracowywanie opakowań i zmniejszyć ich ślad węglowy. 

Symulacja umożliwia prowadzenie prac rozwojowych o 85% szybciej w porównaniu do tradycyjnej metody wykonywania wielu badań fizycznych prototypów. Techniki symulacyjne pomagają zarządzać opracowywaniem całego cyklu użytkowania produktu – od wyboru materiałów do dostawy. Nowa technologia umożliwia Metsä Board rekomendowanie klientom optymalnych materiałów i konstrukcji opakowań. 

Chcieliśmy zwiększyć tempo innowacji, aby pomóc naszym klientom – producentom opakowań i właścicielom marek – w tworzeniu optymalnych rozwiązań opakowaniowych i zmniejszaniu śladu węglowego. Przykładowo testy ściskania i upuszczania pudełek mogą być wykonane w ciągu kilku godzin w porównaniu do kilku dni lub nawet tygodni w przypadku tradycyjnych metod fizycznych – powiedział Markku Leskelä, SVP Development, Metsä Board.

Nowoczesne rozwiązanie Dassault Systèmes i doświadczenie tej firmy, zdobyte w przemyśle lotniczym i samochodowym, pomogły wdrożyć nowe technologie do produkcji opakowań tekturowych.

Metsä Board stawia na energię odnawialną

Innym przejawem dbania Metsä Board o dobrostan środowiska jest korzystanie z energii odnawialnej zamiast paliw kopalnych. Spółka poinformowała w ostatnim czasie, że elektrownia Hämeenkyrön Voima, od której papiernia Metsä Board Kyro kupuje energię, rezygnuje ze spalania torfu na rzecz naturalnych źródeł energii. W przyszłości elektrownia zamierza korzystać z paliw drewnopochodnych pozostałych po procesach produkcyjnych Metsä Group i produktów ubocznych pozyskiwania drewna. Dzięki rezygnacji ze spalania torfu udział paliw kopalnych w całkowitym zapotrzebowaniu na paliwo Metsä Board Kyro zostanie zmniejszony z nieco ponad jednej czwartej do około jednej dziesiątej.

Wycofanie torfu wymagało znacznych inwestycji w technologie stosowane przez elektrownię do kontroli potencjalnych uszkodzeń kotła spowodowanych korozją oraz do optymalizacji warunków pracy. Dotychczas torf stanowił około jednej piątej paliwa zużywanego przez elektrownię. Dzięki inwestycjom energia i ciepło, którymi papiernia zasila okoliczne gospodarstwa domowe, będą wytwarzane w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Metsä Board, część Metsä Group, stawia sobie za cel odejście od paliw kopalnych w procesach produkcyjnych oraz wytwarzanie wolnych od nich produktów do końca 2030 roku. Rezygnacja z energii opartej na torfie pomoże firmie w osiągnięciu tego celu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board