Branża papiernicza podąża drogą zrównoważonego rozwoju
23 Dec 2021 08:41

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Europejska branża papiernicza w pełni popiera ambicje Unii Europejskiej, by nie później niż w 2050 r. uczynić z Europy pierwszy w skali globu kontynent o neutralnym wpływie na klimat, działający zgodnie z zasadą gospodarki obiegu zamkniętego. Osiągnięcie neutralności węglowej wymaga od sektora celulozowo-papierniczego dalszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, wydajności oraz innowacyjności.

Zobowiązanie zostało podjęte przez całą branżę i obejmuje różnorodne produkty i materiały wytwarzane przez ten sektor. Cepi - jako organizacja reprezentująca branżę na poziomie unijnym – dodatkowo wykorzysta swoje obecne sieci kontaktów wśród użytkowników produktów z papieru i celulozy, w tym wielu dużych przedsiębiorstw o zasięgu globalnym. Dzięki temu zobowiązanie zyska odpowiednią siłę przebicia i będzie miało rzeczywisty wpływ na neutralność klimatyczną, efektywne gospodarowanie zasobami i obieg zamknięty.
Nowe zobowiązanie opiera się na trzech głównych filarach:

  • osiągnięciu pełnego obiegu produktów z papieru i opakowań;
  • przyspieszeniu innowacji mających na celu zastąpienie surowców kopalnych;
  • zapewnieniu odpowiedzialnego pozyskiwania materiałów do produkcji papieru i opakowań.

W ramach wspomnianych „filarów” branża podjęła szesnaście zobowiązań, z których cztery mają wymierny, policzalny charakter:

  • - zobowiązanie, że do 2025 r. 80% drewna, wiórów i produktów ubocznych z tartaków kupowanych przez przemysł będzie pochodziło z lasów posiadających certyfikat zrównoważonej gospodarki leśnej;
    - zobowiązanie do oferowania na rynku rozwiązań opartych na celulozie, które umożliwią zastąpienie do 2025 roku co najmniej 25% obecnych opakowań z tworzyw sztucznych;
    - zobowiązanie do dalszego zwiększania poziomów recyklingu, tak by do 2030 r. odzyskowi podlegało 76% papieru i 90% opakowań z celulozy;
    - przyjęcie wytycznych, zgodnie z którymi do 2025 r. wszystkie produkty z papieru i opakowania będą nadawały się do recyklingu oraz - gdy będzie to użyteczne i możliwe - do ponownego wykorzystania.

Chcemy być częścią rozwiązania i pokazywać, że nasz sektor jest gotowy na wdrażanie dużych i długoterminowych inwestycji, w celu zabezpieczenia dostaw alternatywnych rozwiązań o niskim wpływie na środowisko oraz ekologię, które są w stanie sprostać głębokim zmianom w konsumpcji wywołanym przez Europejski Zielony Ład - powiedział Jori Ringman, dyrektor generalny Cepi.

Opracowano na podstawie informacji firmy Cepi