RecyClass o recyklingu opakowań z polistyrenu
1 Jan 1970 12:50

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Inicjatywa RecyClass opublikowała nowy Protokół Oceny Recyklowalności Pojemników z Polistyrenu, który pozwala na testowanie potencjału odzysku pokonsumenckich opakowań sztywnych z tego materiału.

Wytyczne zostały opracowane z myślą o firmach, które chcą ocenić, czy sztywne opakowania z PS (z wyłączeniem XPS i EPS) stosowane do pakowania żywności i napojów, takie jak pojemniki na jogurty, są zgodne z zasadami recyklingu poużytkowego w Europie.

Zawarte w protokole dane mają wspomóc producentów w wytwarzaniu opakowań z polistyrenu, które – nadając się do recyklingu – nie tracą swych własności ochronnych, zagwarantować prawidłowy przebieg procesu odzysku oraz wspierać innowacyjność.

Jak informuje RecyClass, protokół zawiera kompleksową metodologię, która umożliwia testowanie innowacyjnych opakowań w warunkach laboratoryjnych i badanie ich właściwości po recyklingu. Dokument pozwala ocenić możliwości odzysku różnych składników, w tym warstw innych niż PS, powłok, dodatków, systemów zamykania, etykiet, klejów, technologii farb drukarskich i kompatybilizatorów.

Nowy protokół uzupełnia zaprezentowane wcześniej protokoły dotyczące pojemników z HDPE i polipropylenu. W ostatnim czasie Recyclass wydała również wytyczne dotyczące projektowania kolorowych pojemników polistyrenowych pod kątem ich późniejszego recyklingu.

Inicjatywa dodaje, że protokoły mają istotne znaczenie dla poprawy wskaźników recyklingu opakowań PS w Europie. Ponieważ producenci polistyrenu w ramach łańcucha wartości dążą do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego, inicjatywy takie jak Styrenics Circular Solutions (SCS) pracują nad rozwojem technologii – np. służących do optymalnego oczyszczenia odpadów – w celu poprawy jakości zrecyklowanego polistyrenu.

David Eslava, dyrektor zarządzający w Eslava Plasticos i przewodniczący Komitetu Technicznego RecyClass PS, komentuje: Zapewnienie możliwości recyklingu opakowań z polityrenu, poza zwiększeniem skali ich zbiórki, jest niezbędne do poprawy zarządzania ich opadami oraz stworzenia nowego rynku dla materiałów pochodzących z recyklingu.

Doktor nauk przyrodniczych Fabian Lüth, który reprezentuje Komitet Techniczny RecyClass PS, dodaje: Dokument ma na celu zaprezentowanie w możliwie szczegółowy sposób optymalnego przebiegu procesu recyklingu w skali przemysłowej, dzięki któremu pojemniki z PS poddane recyklingowi mogłyby zostać wykorzystane w zastosowaniach o wysokiej wartości.

RecyClass jest wszechstronną inicjatywą międzybranżową, która pracuje nad zwiększeniem możliwości recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych i ustanowieniem zharmonizowanego podejścia do obliczania zawartości recyklatu i jego śledzenia w Europie. Działania w ramach Recyclass obejmują rozwój protokołów oceny zdolności do recyklingu oraz naukowe badania innowacyjnych materiałów, które służą jako podstawa dla wytycznych projektowania dla celów recyklingu (Design for Recycling) i oferuje bezpłatne narzędzie dostępne online. Recyclass oferuje certyfikaty zdolności do recyklingu oraz certyfikaty identyfikowalności zawartości recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Opracowano na podstawie informacji RecyClass