Koenig & Bauer Durst podsumowuje SPC Open House
1 Jan 1970 09:28

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podwyżki cen i niedobory papieru, tematy związane z lakierowaniem oraz to, w jaki sposób marki rozwijają produkcję cyfrową na rynku tektury falistej, były głównymi tematami trzeciej edycji SPC Open House firmy Koenig & Bauer Durst.

Redukcja masy papieru w celu ograniczania kosztów i zużycia to ważne argumenty, które mogą skłonić przetwórców do rozważenia cyfrowej produkcji opakowań, zwłaszcza w sytuacji, gdy firmy od kilku miesięcy borykają się z dwucyfrowymi podwyżkami cen.

Przetwórcy z kontynentu europejskiego zostali zaproszeni na 10 lutego do Durst Innovation Center East w austriackim Linz na imprezę, którą Robert Posch, menedżer ds. operacyjnych w Rondo Ganahl z St. Ruprecht – firmy, w której poziom cyfrowej produkcji rośnie o 25-30% rocznie – nazwał „prawdziwym odkryciem”. W firmie Rondo nikt nie żałuje, że jako jedna z pierwszych stała się ona użytkownikiem maszyny do druku w jednym przebiegu Delta SPC 130 produkcji Koenig & Bauer Durst.

Poziom nakładów stale spada. Świat przestawia się na produkcję cyfrową – nie ma co do tego wątpliwości – powiedział Posch. Od samego początku przenosiliśmy mniejsze zlecenia z offsetu i flekso na druk cyfrowy, który oferuje wiele korzyści. Po pierwsze, łatwość druku na papierze niepowlekanym, a także produkcję w tempie 80-120 metrów bieżących na minutę – bez żadnych zadrapań. W przypadku zadań produkcyjnych wykonywanych na naszej maszynie Delta SPC 130 nie występują żadne problemy z jakością ani wady. Stwierdziliśmy, że niepowlekane nośniki lepiej sprawdzają się w druku cyfrowym niż fleksograficznym, w dodatku bez użycia podkładu.
Jak dodaje Robert Posch: Decyzja o druku cyfrowym jest podyktowana szybkością, a dokładniej czasem trwania cyklu w zakładzie, ponieważ marki coraz częściej muszą szybciej dostarczać produkty na rynek, a nie oczekiwać na nie od 7 do 14 dni, jak w przypadku konwencjonalnej produkcji. Naszym niezmiennym celem jest dotarcie do klienta w ciągu tygodnia, a często w krótszym czasie. Przykładem klientów wykorzystujących cyfrowe produkcji tektury falistej jest firma Lind Sprüngli – która od lat jest naszym wyłącznym partnerem – przy produkcji sezonowych ekspozytorów w Austrii.

Robert Stabler, dyrektor zarządzający w Koenig & Bauer Durst, powiedział: Możliwość bezpośredniej dyskusji z przetwórcami na temat wyzwań, które stawiają przed nimi braki papieru, podwyżki cen i potencjalne strategie migracyjne, była nieoceniona. Skala podwyżek cen papieru – gdy przetwórcy doświadczają 15-20% skoku cen od grudnia ubiegłego roku - byłaby niewyobrażalna jeszcze dwa lata temu.

Innym ważnym spostrzeżeniem, jakie wyniosłem z naszego SPC Open House, jest pogląd przetwórców, że dzięki cyfrowemu procesowi realizowanemu na naszej Delta SPC 130 drukującej w jednym przebiegu na tekturze falistej (…) mogą ograniczyć gramaturę papieru pokryciowego.

Druk cyfrowy, czyli – zasadniczo – drukowanie tylko tego, czego potrzebujemy, w czasie, gdy tego potrzebujemy, to była zawsze technologia o dużym znaczeniu dla zrównoważonego rozwoju, pozwalająca na ograniczenie zużycia papieru. Teraz, gdy dodamy do tego zmniejszenie jego gramatury papieru, można jeszcze bardziej obniżyć koszty i zużycie papieru.

Kolejny Open House organizowany przez Koenig & Bauer Durst odbędzie się 12 maja 2022 r.

Opracowano na podstawie informacji Koenig & Bauer