Firma Bantam Materials poinformowała o nawiązaniu partnerstwa z Klöckner Pentaplast (KP), którego efektem będzie dodawanie co najmniej 30% recyklatu uzyskiwanego z odpadów zbieranych na obszarach przybrzeżnych do sztywnych folii i tacek KP przeznaczonych do pakowania protein, produktów spożywczych i żywności na wynos. Zdaniem obu partnerów współpraca pozwoli zapobiec przedostaniu się do mórz i cieków wodnych 200 mln plastikowych butelek i wspomoże działania na rzecz realizacji gospodarki obiegu zamkniętego dla tworzyw sztucznych.
Rzeczony materiał - „Prevented Ocean Plastic” firmy Bantam - jest tworzywem sztucznym pochodzącym z recyklingu odpadów plastikowych zebranych z obszarów przybrzeżnych w tych krajach rozwijających się, które są szczególnie narażone na zanieczyszczenie oceanów. Firma Bantam twierdzi, że w ciągu pierwszych dwóch lat jego stosowania zdołano zapobiec przedostaniu się do oceanów 25 tys. ton plastiku i wesprzeć zbiórkę i recykling butelek w tych krajach.
Raffi Schieir, dyrektor Bantam Materials, wyjaśnia: Zwiększony popyt na plastikowe płatki pochodzące z recyklingu od takich producentów jak Klöckner Pentaplast wpłynie na zasadniczą zmianę ilości plastiku, którego przedostawaniu się do naszych oceanów zapobiegamy. Jako jeden z największych producentów recyklowalnych opakowań na żywność KP jest w stanie zaoferować klientom produkty z dodatkiem Prevented Ocean Plastic.
Pospołu pracujemy nad rozwojem gospodarki obiegu zamkniętego dla tworzyw sztucznych, która ma kluczowe znaczenie w walce z kryzysem klimatycznym, a jednocześnie chronimy nasze oceany i dziką przyrodę przed niewłaściwie zagospodarowanym plastikiem. Cieszymy się na współpracę z KP.
Firma Bantam twierdzi, że aby jej recyklat można było uznać za oparty na tworzywach pochodzących z oceanów, musi spełniać rygorystyczne normy prawne, wśród nich: pozyskanie z obszaru oddalonego nie bardziej niż o 50 km od oceanicznej linii brzegowej lub od głównych szlaków wodnych wpływających do oceanów; pochodzenie z kraju lub regionu, w którym nie istnieje infrastruktura gospodarki odpadami lub jest ona przeciążona; wreszcie pochodzenie z obszarów, w których istnieje znaczne zagrożenie dla dzikiej przyrody.
Adam Barnett, prezes działu opakowań na żywność w KP, dodaje: Zwiększenie zużycia materiałów pochodzących z recyklingu jest istotnym elementem realizacji naszych celów środowiskowych. Stosując „Prevented Ocean Plastic” jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość tworzyw nadających się do recyklingu, która trafia do oceanów i szkodzi środowisku. Cieszymy się na współpracę z firmą Bantam Materials oraz na korzyści środowiskowe i społeczne, jakie ona przyniesie.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe