Odcisnąć ślad… nowe spojrzenie na opakowania z tektury falistej 
1 Jan 1970 14:48

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nie jest tajemnicą, że aby zdobyć serca współczesnych konsumentów, potrzeba czegoś więcej niż tylko wspaniałego produktu. W coraz większym stopniu chodzi także o opakowanie. Każdego dnia setki tysięcy artykułów walczą o naszą uwagę – te w sklepach i te dostarczane do naszych domów. Opakowanie buduje pierwsze wrażenie i kształtuje pierwsze doświadczenia z obcowania z produktem i marką oraz z wartościami, które reprezentuje. 

Rynek opakowań z tektury falistej – już teraz ogromny – rozwija się w szybkim tempie. Z badań firmy Smithers wynika, że w 2020 r. wyprodukowano ponad 160,5 mln ton takich opakowań i że do 2025 roku możemy spodziewać się średniorocznego wzrostu ich zużycia na poziomie między 3,8 i 4%. 

Ta prognoza odzwierciedla ogromny wzrost popytu na towary detaliczne, który od początku towarzyszył pojawieniu się koronawirusa. Maniakalne gromadzenie zapasów artykułów spożywczych i innych towarów w pierwszych miesiącach pandemii. Wzrost liczby zakupów przez internet w czasie lockdownu i po wprowadzeniu finansowych pakietów stymulacyjnych. Te wstrząsy sprawiły, że opakowania z tektury falistej niemal z dnia na dzień stały się towarem pierwszej potrzeby. W miarę jak marki starały się zaspokoić gwałtowny wzrost popytu na swoje produkty, przetwórcy byli zmuszeni do szybkiej reorganizacji, aby dostarczyć wymagane opakowania.

Nowe spojrzenie na opakowania z tektury falistej 

W tej nowej rynkowej rzeczywistości marki muszą wprowadzać zmiany do swych strategii. Wzrost popytu wymaga błyskawicznych dostaw produktów, tak do sieci sklepów, jak i do klientów robiących zakupy przez internet. Jeśli zatem chcą się wyróżnić w zatłoczonym środowisku sprzedaży internetowej, muszą zagwarantować wyjątkowość wrażeń towarzyszących rozpakowywaniu (czyli, w międzynarodowej nomenklaturze, tzw. unboxingowi). I dodatkowo – aby zaspokoić rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące ekologii – powinny wzmocnić zrównoważony charakter swoich produktów i opakowań. 

Cyfrowy zadruk opakowań z tektury falistej może pomóc w realizacji wszystkich trzech potrzeb: szybkich dostaw, przyjemności rozpakowywania i ekologiczności. Uelastyczniając łańcuch dostaw i pozwalając na produkcję efektownych grafik oraz personalizowanych opakowań skraca czas dotarcia produktu do klienta i zapewnia fantastyczne wrażenia z unboxingu. Mniej oczywisty, ale coraz ważniejszy jest istotny wpływ druku cyfrowego na ekologiczność opakowań. 

Zrównoważony rozwój w liczbach

Spośród trzech wymienionych to zrównoważony rozwój przyciąga największą uwagę. Najnowsze raporty wskazują, że przechodzenie z opakowań plastikowych na te wykonane z celulozy to już nie tylko trend – stoją za nim przekonania i działania konsumentów. Dla przykładu 33% ankietowanych przez Paper and Packaging Board w 2020 r. przyznało, że gdy tylko mogą, rezygnują z użycia tworzyw sztucznych. Inne badanie – tym razem firmy McKinsey – pokazało, że blisko 75% konsumentów jest obecnie skłonnych zapłacić więcej za ekologiczne opakowania. 

Druk cyfrowy może wspierać wysiłki zmierzające do wyeliminowania plastiku z opakowań. Według badań opublikowanych przez Fefco 21% opakowań z tworzyw sztucznych można łatwo zastąpić tekturą falistą w wielu zastosowaniach, przede wszystkim w sektorze owocowo-warzywnym oraz handlu internetowym. 

Zrównoważony rozwój w cyklu życia opakowania

Deklarowane przez HP zaangażowanie na rzecz ekologii i wdrażania korzystnych, trwałych zmian dla dobra planety doskonale współgra ze wzmożoną koncentracją marek (i konsumentów) na kwestii zrównoważonego rozwoju. Technologia druku HP PageWide – jako element tych działań – wpływa na cały cykl życia opakowania i dostarcza zrównoważone rozwiązania klientom oraz markom na całym świecie.

Zdaniem HP na cykl życia zrównoważonych opakowań składają się cztery główne etapy, począwszy od surowców, przez druk i uszlachetnianie, wykorzystanie przez klienta aż po – na koniec – procesy utylizacji po zużyciu. Innowacyjność HP opiera się zarówno na holistycznym podejściu do zrównoważonego rozwoju opakowań z tektury falistej, jak i na fizycznych aspektach produkcji poligraficznej takich jak farby, bezpieczne środowisko pracy i certyfikaty potwierdzające ekologiczność. 

Technologia HP PageWide wspiera cele zrównoważonego rozwoju wykorzystując atramenty na bazie wody, dzięki którym producenci mają pewność bezproblemowego użytkowania. Atramenty wodne HP PageWide nie zawierają niebezpiecznych substancji zanieczyszczających powietrze, dzięki czemu zapewniają bezpieczne i komfortowe środowisko pracy. Zaprojektowano je tak, by były zgodne z globalnymi wymogami prawnymi oraz uwzględniały szeroki zakres zagadnień związanych z kwestiami zdrowotnymi i środowiskowymi. Posiadają certyfikat UL ECOLOGO potwierdzający, że spełniają rygorystyczne wymagania. Spełniają też szereg kryteriów związanych z cyklem życia produktów, a także dotyczących kwestii ochrony zdrowia i środowiska, w tym warunki i wymagania EuPIA oraz wytyczne USDA FDA, Swiss Ordinance i Nestlé dotyczące opakowań do żywności.

Cyfrowy zadruk umożliwia produkcję niewielkich ilości opakowań na żądanie i w ten sposób ogranicza straty przy wycofaniu produktu ze sprzedaży, a dodatkowo zmniejsza ilość odpadów i redukuje potrzebę utrzymywania wysokich stanów magazynowych. Co więcej, druk cyfrowy eliminuje konieczność stosowania silnych chemikaliów wykorzystywanych przy produkcji form drukowych – co także jest korzystne dla środowiska. 

Sam proces drukowania HP również został zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju, a ekologiczne korzyści wykraczają nawet poza samo drukowanie. Przykładowo automatyczna procedura czyszczenia głowic drukujących w maszynach HP PageWide zużywa mniej wody w porównaniu z tradycyjnymi procesami drukowania. 

Ci producenci towarów, którzy uwzględniają w swych rachubach koniec cyklu życiowego opakowań, coraz częściej oczekują, że ich pudełka będą spełniać standardy zrównoważonego rozwoju również po wycofaniu z użycia. Opakowania zadrukowane atramentami HP PageWide wspierają gospodarkę obiegu zamkniętego, ponieważ mogą być poddane recyklingowi w konwencjonalny sposób i kompostowane bez narażania całego procesu przez szkodliwe składniki. Posiadają one certyfikat zgodności z normą PTS dotyczącą recyklingu oraz certyfikat Din Certco potwierdzający możliwość kompostowania.

Nasi klienci oczekują zrównoważonych rozwiązań i dlatego wybraliśmy technologię wodną, która spełnia nasze wymogi odnośnie do recyklingu. Cyfrowe maszyny HP pracujące obok maszyn analogowych umożliwiają bezproblemowy odzysk materiałów w naszych strumieniach recyklingu – powiedział Luca Simoncini z firmy Ghelfi Ondulati, właściciel maszyny HP PageWide T1190. 

Przetwórcy i marki myślą o ekologii

Wielorakie zrównoważone korzyści – zapewniane przez procesy druku HP PageWide – zaczynają być odczuwane przez tych przetwórców, którzy zainwestowali w maszyny do zadruku tektury falistej HP PageWide. Jednym z nich jest australijska firma Italiya Graphics, która – aby rozwinąć swój potencjał produkcji opakowań i druku cyfrowego, a jednocześnie pozostać wierna wyznawanej zasadzie „świadomego druku” – zakupiła niedawno przeznaczony dla tektury falistej model HP PageWide C500. 

Nasi klienci już od jakiegoś czasu prosili o bardziej przyjazne dla środowiska procesy, a my musieliśmy odpowiedzieć na to wezwanie i przebić tradycyjnych dostawców – wyjaśnia Paras Italiya, dyrektor generalny Italiya Graphics.

Vimal Italiya, dyrektor zarządzający, dodaje: W Italiya naprawdę dbamy o naszą planetę i naszą przyszłość. Idea zrównoważonego opakowania nie ogranicza się tylko do używania materiałów z recyklingu; przyglądamy się każdemu procesowi i materiałowi, by ustalić, czy istnieją inne, bardziej przyjazne dla środowiska usprawnienia.

Takie przekrojowe spojrzenie na cały proces było głównym powodem, dla którego firma Italiya wybrała maszynę HP. Uwielbiamy wprowadzać rynkowy ferment. Dzięki temu, że drukuje w jednym przebiegu atramentami na bazie wody, C500 jest idealną maszyną, która gwarantuje, że zlecenia naszych klientów w 100% nadają się do recyklingu i kompostowania, a jednocześnie spełniają – i przekraczają – ich wymagania jakościowe – kontynuuje Vimal Italiya.

Po drugiej stronie globu, w amerykańskim Seattle, Eighth Generation wykorzystuje zrównoważone opakowania, aby opowiedzieć o podstawowych wartościach swojej marki. Firma, której właścicielem jest plemię Indian Snoqualmie, stara się wspierać rdzennych artystów i wytwarza produkty w całości przez nich projektowane. Przed wprowadzeniem na rynek swoich ekskluzywnych, limitowanych koców Gold Label Throw Blankets Eighth Generation szukała sposobu na wyprodukowanie ekologicznych, niestandardowych pudełek. Takich, które nie tylko dorównywałyby kocom pod względem jakości i piękna oraz odzwierciedlały wartości firmy, ale również zapewniały elastyczność i pozwalały produkować niewielkie zamówienia lub zwiększać skalę produkcji stosownie do potrzeb. 

Kim Kroecker, menedżer ds. rozwoju produktu w Eighth Generation, tłumaczy, dlaczego opakowania są tak ważne: Gdy klient dostaje koc Eighth Generation, to właśnie pudełko jest pierwszym, co widzi. Dlatego nie tylko musi ono pięknie wyglądać, ale również przekazać, czym jest Eighth Generation i jakie wyznaje wartości.

Przy produkcji swoich opakowań Eighth Generation współpracowała z Fantastapack, specjalistą w dziedzinie produkcji pudełek szytych na miarę, dla którego zrównoważony rozwój jest priorytetem. Wykorzystując zrównoważone technologie druku cyfrowego HP minimalizujące ilość odpadów i wykorzystujące atramenty na bazie wody, które w pełni nadają się do recyklingu i kompostowania, pudełka zapewniają doskonałą prezencję i dodatkowe zabezpieczenie produktu. 

Justin Stacey, wiceprezes ds. rozwiązań e-commerce w Fantastapack, wyjaśnia: Druk cyfrowy pozwala drukować wszystko, co chcemy i kiedy chcemy. Zmniejsza ryzyko, że wydrukujemy zbyt duży nakład w stosunku do potrzeb, a tym samym ogranicza ilość odpadów. Nie wymaga wstępnych nastawień i form drukowych, co ogranicza potrzebę obsługi i straty materiałowe. I wreszcie dzięki prawdziwie wodnym atramentom zastosowanym w C500 staje się jednym z najbezpieczniejszych na rynku, redukując negatywny wpływ na środowisko całej planety.

Opracowano na podstawie materiałów HP

Tłumaczenie: TK