FINAT, europejskie stowarzyszenie branży etykiet, ogłosiło program swego 7. Europejskiego Forum Etykietowego i towarzyszącej mu 64. corocznej konferencji. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-3 czerwca w Grand Hotel Dino we włoskim Baveno nad jeziorem Lago Maggiore. 22. edycja Forum będzie pierwszym spotkaniem „na żywo” organizowanym przez FINAT od czerwca 2019 r., gdy uczestników gościła Kopenhaga. Rok później Forum nie odbyło się z powodu pandemii koronawirusa, zaś w 2021 r. przeprowadzono je w formule online.
Dyrektor zarządzający FINAT Jules Lejeune cieszy się z powrotu najważniejszego wydarzenia organizowanego przez FINAT: Odkąd w 2015 r. wprowadziliśmy nowy format konferencji, European Label Forum przekształciło się w doroczny szczyt wykonawczy dla europejskiej społeczności producentów etykiet, na którym liderzy biznesowi z łańcucha wartości gromadzą się w celu nawiązywania kontaktów, zdobywania wiedzy i prowadzenia dialogu w sprawach o strategicznym znaczeniu dla branży.
Okazja do bezpośrednich spotkań
Od wybuchu pandemii wiele zmieniło się w sposobie, w jaki organizacje łączą się, komunikują i współpracują i FINAT nie jest tu wyjątkiem. Ale jedna rzecz się nie zmieniła, a mianowicie potrzeba kontaktu osobistego w celu nawiązywania i podtrzymywania kontaktów, budowania relacji i rozwijania wzajemnego zrozumienia. Bez networkingu, nieformalnych dyskusji i komunikacji niewerbalnej świat już zawsze pozostanie dwuwymiarowy. Po 3 latach przymusowej bezczynności nasi członkowie nie mogą doczekać się ponownego spotkania i odnowienia kontaktów ze swymi kolegami z całej Europy, zwłaszcza teraz, gdy Labelexpo Europe zostało przełożone. Zadbaliśmy o wybór miejsca, które zapewnia odpowiednią oprawę, by stworzyć warunki dla pozytywnej dynamiki biznesu.
Najważniejsze wyzwania i szanse przed branżą etykiet
Forum powraca w chwili, gdy europejska branża etykiet stoi przed kluczowymi wyzwaniami, zarówno w perspektywie krótko-, jak i średnioterminowej. W pierwszych miesiącach pandemii, w 2020 roku, branża zdała „próbę obciążeniową” w warunkach podwyższonego popytu (na kluczowe produkty żywnościowe, higieny osobistej i medyczne) i zakłóceń w dostawach surowców oraz ograniczonej dostępności pracowników. W 2021 roku branża ponownie osiągnęła szczyt, tym razem dzięki szybkiemu ożywieniu gospodarczemu po złagodzeniu pandemii.
Obecnie, w 2022 r., sektor stoi w obliczu bezprecedensowego apogeum niedoborów komponentów, surowców i materiałów eksploatacyjnych, spotęgowanego przez strajki; niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej i talentów gotowych na cyfrową transformację; przyspieszonych procesów konsolidacji połączonych z dużą dostępnością kapitału i wyzwaniami, jakie stawiają procesy sukcesji w firmach; szans i wyzwań związanych ze zmieniającymi się zachowaniami konsumentów i handlem elektronicznym; wyzwań wynikających z Przemysłu 4.0 i Big Data; Zielonego Ładu w Unii Europejskiej i związanego z nim ogromu przepisów, regulacji i wytycznych przyspieszających przechodzenie na gospodarkę obiegu zamkniętego; wreszcie – od końca lutego – globalnej niepewności politycznej i gospodarczej związanej z wojną na Ukrainie.
W porównaniu z poprzednimi edycjami na tegoroczny program złoży się nie mniej niż sześć paneli eksperckich oraz wiele specjalistycznych prezentacji dotyczących wspomnianych wyżej kwestii – i nie tylko. Naturalnie przyjęty format pozwala uczestnikom na maksymalną interakcję i wymianę doświadczeń.
Prezes FINAT Philippe Voet podsumowuje: Najważniejszą rolą FINAT było zawsze zapewnianie członkom miejsca spotkań i wspieranie ich dzięki podejmowaniu tematów, których nie da się załatwić indywidualnie. Znajdujemy się w punkcie zwrotnym i nasza branża musi zjednoczyć się i wykorzystać wspólną wiedzę oraz doświadczenie, aby pokierować przyszłością etykiet. Jeśli ktokolwiek szukał powodu, by wziąć udział w Europejskim Forum Etykietowym, znajdzie go w czerwcu 2022 r. Z niecierpliwością czekam na spotkanie ze wszystkimi w Baveno.
Po więcej szczegółów i formularz rejestracji zapraszamy na stronę www.europeanlabelforum.com.
Opracowano na podstawie materiałów FINAT