Rozmawiamy z Bernhardem Gansertem, dyrektorem sprzedaży firmy spm steuer. Założona w 1973 r., spm steuer jest firmą rodzinną specjalizującą się w produkcji najwyższej jakości maszyn rotacyjnych do złocenia na gorąco. Na jej portfolio produktowe składają się maszyny cylindryczne w różnych formatach, jak również wysoce wydajne, rotacyjne maszyny rolowe i arkuszowe. Drugim obszarem działalności spm steuer są używane maszyny poligraficzne. Siedziba firmy znajduje się w Niemczech, w pobliżu Stuttgartu.
Dlaczego maszynę RF 106 można określić mianem „The game changer”?
Bernhard Gansert: Dzięki nowej maszynie RF 106 po raz pierwszy w historii technologii złocenia na gorąco metoda Round-Flat (Okrągło na Płasko) ze wszystkimi jej ogromnymi zaletami może być stosowana na skalę przemysłową. Do tej pory jedynymi dostępnymi maszynami cylindrycznymi obsługującymi format B1 były przerobione stare maszyny typograficzne o niskiej wydajności i wielu innych ograniczeniach. Model RF 106 jest przystosowany do arkusza o wymiarach 76x106 cm, ponadto charakteryzuje się wysokością stosu do 175 cm i prędkością złocenia do 5000 ark./h. Dzięki tym cechom RF 106 jest idealną maszyną produkcyjną do realizacji najbardziej wymagających projektów tworzonych na potrzeby m.in. luksusowych opakowań czy etykiet.
Jakie są zalety metody Okrągło na Płasko?
Bernhard Gansert: Z czysto fizycznego punktu widzenia procesy złocenia metodami Okrągło na Płasko czy Okrągło na Okrągło są wprost stworzone do złocenia dużych powierzchni, zwłaszcza w połączeniu z drobnymi motywami zarówno w negatywie, jak i w pozytywie.
Maszyna cylindryczna RF 106 doskonale radzi sobie również z bardzo cienkimi, wrażliwymi na zarysowania czy wysoką temperaturę materiałami oraz powierzchniami, które są trudne do wyzłocenia (jak na przykład powierzchnie laminowane lub pokryte lakierem UV). Te podstawowe zalety dotyczą oczywiście również naszych mniejszych maszyn cylindrycznych RF 82 i RF 90. W modelu RF 106, dzięki napędowi liniowemu łoża oraz możliwości regulacji docisku podczas pracy maszyny, także złocenie reliefowe nie jest niczym trudnym.
Do jakiego typu odbiorców kierują Państwo swoją ofertę?
Bernhard Gansert: RF 106 jest przede wszystkim stworzona z myślą o producentach opakowań luksusowych do wyrobów takich jak na przykład perfumy, czekolada, alkohole wysokoprocentowe oraz o firmach specjalizujących się w uszlachetnianiu druku. Technologia RF 106 powinna także zainteresować sektory etykiet, opakowań wyrobów tytoniowych i farmacji. Jako że serie produkcyjne również w tych sektorach są coraz krótsze, kluczowa staje się kwestia jak najszybszego przygotowania maszyny do produkcji. RF 106 daje taką możliwość.
Na czym polega innowacyjna koncepcja napędu liniowego zastosowanego w maszynie RF 106?
Bernhard Gansert: Można to sobie wyobrazić w taki sposób, że łoże z płytą typu plaster miodu wraz z matrycami do złocenia porusza się na zasadzie kolei magnetycznej. Dzięki temu osiągane są wartości przyspieszenia i opóźnienia wynoszące do 10 g. Co więcej, położenie płyty z matrycami można regulować niezależnie od położenia cylindra, co jest ogromną zaletą, na przykład przy pasowaniu matryc i patryc do złocenia reliefowego czy suchego tłoku.
W jaki sposób maszyna RF 106 przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii?
Bernhard Gansert: Kwestia redukcji zużycia energii była jednym z priorytetów podczas projektowania maszyny RF 106. Jeszcze przed kryzysem w Ukrainie zużycie energii było w wielu krajach głównym czynnikiem generującym koszty. Dzięki naszej innowacyjnej koncepcji napędu energia uwalniana podczas hamowania łoża jest odzyskiwana, a następnie ponownie wykorzystywana podczas przyspieszania. Ponadto sekcja złocenia w maszynie RF 106 jest obudowana i izolowana termicznie, dzięki czemu minimalizuje się utratę energii cieplnej. Podsumowując, nasze pomiary wykazały, że zużycie energii w maszynie spm steuer RF 106 jest o ok. 30% niższe w porównaniu z innymi maszynami złocącymi w podobnym formacie.
Zrównoważony rozwój to obecnie ważny temat, także w poligrafii. Czy w związku z tym złocenie na gorąco jest jeszcze w ogóle zgodne z duchem czasu?
Bernhard Gansert: Oczywiście! Powiedziałbym nawet: złocenie na gorąco jest bardziej na czasie niż kiedykolwiek przedtem. Ta technologia polega na nakładaniu m.in. ultracienkiej warstwy anodyzowanego aluminium na folię poliestrową, która służy jedynie jako nośnik. Po złoceniu może być ona poddana recyklingowi. Jeśli folia jest wysokiej jakości, warstwę aluminium z opakowania można łatwo oddzielić od podłoża w procesie odbarwiania, podobnie jak farbę drukarską. Oznacza to, że produkt końcowy, czyli składane pudełko wykończone technologią złocenia na gorąco, w pełni nadaje się do recyklingu.
Co więcej, dzięki RF 106 można bez problemu złocić bardzo duże aple – w wielu przypadkach można dzięki temu zastąpić laminowany (czyli nienadający się do recyklingu) karton.
Realizując ideę zrównoważonego rozwoju w sektorze opakowań luksusowych wiele firm wykorzystuje niepowlekane materiały, papier z recyklingu itp., aby uzyskać bardziej naturalny, ekologiczny wygląd.
Bernhard Gansert: My również obserwujemy tę rosnącą tendencję. Jedną z zalet złocenia na gorąco, w porównaniu np. ze złoceniem na zimno, jest możliwość uzyskania doskonałego połysku także na bardziej rozwiniętym podłożu. Oznacza to, że w tym procesie w większości przypadków okazuje się, że do uszlachetniania nie jest konieczne użycie tektury powlekanej ani nawet kaszerowanej.
Ponadto nasi klienci coraz częściej mówią o potrzebie nadawania podłożom efektów haptycznych takich jak struktury imitujące len czy skórę. Do tej pory wykonywanie tego typu prac na dużych powierzchniach arkusza odbywało się albo podczas kalandrowania, albo później, w kilku przejściach na maszynach sztancujących. Obecnie efekt struktury można już również uzyskać dzięki RF 106, ponieważ tylko proces liniowy, charakterystyczny dla metody Okrągło na Płasko (czy Okrągło na Okrągło), pozwala na wygenerowanie wystarczającej siły docisku niezbędnej do wytłoczenia dużej powierzchni. Obciążenia występujące podczas tego procesu nie stanowią żadnego problemu dla konstrukcji naszej niezwykle wytrzymałej maszyny.
Model RF 106 został już zaprezentowany jako studium koncepcyjne na ostatnich targach drupa. Jaki jest aktualny stan prac nad tą maszyną?
Bernhard Gansert: Pierwsza maszyna RF 106 została uruchomiona we wrześniu ubiegłego roku i od tego czasu pracuje bezawaryjnie – jest to tym bardziej godne uwagi, że ten model to całkowicie nowe rozwiązanie konstrukcyjne. Nawiasem mówiąc, wybór pierwszego klienta nie był przypadkowy. Specjalizuje się on bowiem w usługach uszlachetniania druku i wytwarza zróżnicowaną gamę produktów. Dzięki niemu mogliśmy wszechstronnie sprawdzić działanie naszego nowego modelu.
Chciałbym zaznaczyć, że wprowadzenie na rynek maszyny RF 106 jest zdecydowanie najłatwiejszym wprowadzeniem produktu, jakiego kiedykolwiek miałem przyjemność doświadczyć w mojej 30-letniej praktyce w branży poligraficznej.
W międzyczasie sprzedaliśmy już kilka kolejnych maszyn, co świadczy o tym, że nowy model spotkał się z uznaniem klientów i jest tym, czego obecnie oczekuje rynek. Mam nadzieję, że wkrótce maszyny spm steuer RF 106 znajdą się w wyposażeniu także polskich firm.
Dziękuję za rozmowę.