Konferencja Fleksografów w nowej odsłonie
1 Jan 1970 09:54

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 23-24 maja br. w hotelu „Arche Piła” odbyła się Konferencja Fleksografów – doroczne spotkanie branży flekso. Wydarzenie, które przyciągnęło imponujące grono około 230 gości, było pierwszą edycją – w nieznacznie zmienionej formule – którą zorganizowały nowe władze Polskiej Izby Fleksografów. Wysoka frekwencja i bogaty program merytoryczny pozwalają stwierdzić, że było to bardzo udany debiut. 

Dwudniową konferencję wypełniły interesujące wystąpienia specjalistów branżowych z wiodących firm obecnych na polskim rynku. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie zrównoważonego rozwoju, automatyzacji produkcji form drukowych, trendów opakowaniowych, ekologicznych farb do druku flekso, nowelizacji ustawy o odpadach i ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, systemów inspekcyjnych do druku wstęgowego i wiele innych. Dodatkowymi atrakcjami były kolacja integracyjna zorganizowana na zakończenie pierwszego dnia konferencji oraz wizyta w zakładzie firmy Kablonex, jednego z głównych sponsorów tegorocznego wydarzenia. 

Fleksografia w Polsce i na świecie

Przybyłych do Piły gości powitał Krzysztof Skrobot pełniący od niedawna obowiązki dyrektora biura Polskiej Izby Fleksografów. Spotkanie było bowiem okazją do pierwszej oficjalnej prezentacji nowych władz tej organizacji (Krzysztof Skrobot zastąpił Krzysztofa Januszewskiego, do prezydium PIF dołączył też Ireneusz Chojnacki z firmy Böttcher), a także zmian w jej działaniu w przyszłości. To właśnie Izbie swoje wystąpienie drugiego dnia konferencji poświęcił nowy dyrektor, który przedstawił cele PIF (wśród nich wspieranie inicjatyw gospodarczych i organizacyjnych firm należących do Izby, podnoszenie poziomu wiedzy fleksograficznej poprzez organizację szkoleń i seminariów oraz wywieranie wpływu na kształcenie zawodowe w Polsce), a także własne plany zmian po objęciu stanowiska (takie jak poprawa komunikacji z branżą za pośrednictwem mediów społecznościowych i newsletterów oraz przebudowa strony internetowej, organizacja szkoleń zewnętrznych dla firm i webinariów, nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi organizacjami fleksograficznymi, wreszcie przygotowanie – w dłuższej perspektywie – kwartalnika dla branży poligraficznej).

Prezentacja Krzysztofa Skrobota stanowiła interesujące uzupełnienie prelekcji wygłoszonej na wstępie konferencji przez gościa specjalnego – Sante Conselvana, prezesa FTA Europe, stowarzyszenia europejskich fleksografów założonego w 2015 r. jako organizacja patronacka nad narodowymi związkami flekso w krajach europejskich. Conselvan opowiedział ze szczegółami o obecnej strukturze i działaniach FTA, a także dokonał zwięzłego podsumowania sytuacji branży fleksograficznego druku opakowań w Europie. Jego zdaniem mimo ekspansji technologii cyfrowych przyszłość sektora opakowaniowego jest nadal fleksograficzna, a ściślej: hybrydowa, w której flekso będzie nadal odgrywało kluczową rolę. Zachęcił też do walki z niesprawiedliwym wizerunkiem tworzyw sztucznych jako sprawcy wszelkiego zła. Nie sposób wyobrazić sobie postpandemicznej teraźniejszości ani przyszłości bez plastiku. To nie diabeł. Mamy problemy z gospodarką obiegu zamkniętego, z odzyskiwaniem surowców i recyklingiem, ale to wina ludzi wyrzucających śmieci do rzek i oceanów, a nie samych tworzyw. To my musimy uczyć młode środowisko, jak chronić przyrodę i dbać o przyszłość – wezwał słuchaczy. 

Zrównoważony rozwój w centrum uwagi

Po tym preludium przyszedł czas na prezentację wykładów sponsorów konferencji. Przedstawiciele firmy Sun Chemical – platynowego sponsora tegorocznego spotkania branży fleksografów – wygłosili w jej trakcie dwie prelekcje odnoszące się do zasad zrównoważonego rozwoju w kontekście rozwiązań stosowanych w branży poligraficznej. Pierwszą, zatytułowaną „Zrównoważony rozwój! Długa i wyboista droga, która jest bardziej podróżą niż celem samym w sobie” wygłosił Colin Smith, european product manager, który zaprezentował działania firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wybrane przykłady konkretnych rozwiązań, które sprzyjają ich realizacji (m.in. ekonomiczne lakiery i powłoki połyskowe na bazie materiałów z recyklingu SunCure; lakiery i kleje barierowe w zastosowaniach do opakowań giętkich SunBar Aerobloc, SunBar Paslim). Drugą prelekcję pt. „Zrównoważony rozwój! Kleje Sun Chemical do laminacji. Zintegrowane portfolio do proekologicznej produkcji opakowań giętkich” przedstawiła drugiego dnia konferencji Ludmiła Rogozhina, regional technical manager Lamination Adhesives w firmie Sun Chemical. Obie spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, ponieważ kwestie związane z ekologią, a więc zapobieganiem zmianom klimatycznym czy redukcją śladu węglowego, stają się coraz ważniejsze dla współczesnych konsumentów, a co za tym idzie – także drukarń oraz dostawców działających w branży poligraficznej. 

Fleksografia okiem praktyków

Wojciech Barabasz, właściciel firmy Barmey, poświęcił swoje wystąpienie kwestiom 7-kolorowego druku fleksograficznego i wpływowi wałków rastrowych na jego skuteczność. Czego oczekujemy od nowoczesnych technologii druku? Szybszego osiągania oczekiwanych kolorów, przyspieszenia prędkości drukowania, zmniejszenia zużycia farby, podniesienia świateł i średnich tonów, wydłużenia trwałości płyt drukowych. Wiele z tych oczekiwań spełnia druk 7C – wyjaśniał. Postanowił przyjrzeć się w tym kontekście cylindrom rastrowym, bo – jak mówił – o ile od strony przygotowania druku i farb dokonano już wiele, nadal problemem jest sama standaryzacja procesu dozowania farby w zespole fleksograficznym. 

Temat spełniania oczekiwań rynku w zakresie druku, ochrony zdrowia pracowników i rosnących wymagań ekologicznych podjęła Izabela Talmont, business development manager w firmie Emipak. Po zaprezentowaniu kluczowych marek w jej ofercie (Soma, BST) oraz nowości w postaci technologii laserowych do perforacji, cięcia i wycinania okienek firmy Lang Laser prelegentka skupiła się na rozwiązaniach korzystnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy: systemach przenoszenia/manipulatorów do ciężkich i nieporęcznych produktów firmy Roosen BPL, instalacjach do spalania i utylizacji Lotnych Związków Organicznych z maszyn drukujących, lakierujących i innych firmy RELOX, myjkach płyt polimerowych i aniloksów firmy Prin-Tech oraz destylarkach i urządzeniach myjących firmy CIEMME. 

Zbigniew Jemioło z firmy Digiprint wygłosił prelekcję „Flekso 4.0 – korzyści automatyzacji produkcji form drukowych”. Pandemia sprawiła, że firmy zaczęły coraz intensywniej rozglądać się za sposobami na zautomatyzowanie pracy wykonywanej przez ludzi. Tylko w ostatnim czasie 20% przedsiębiorstw przyznało, że jest już w trakcie wdrażania nowych rozwiązań – podkreślił na wstępie. Do zalet automatyzacji zaliczył możliwość uzyskania takich samych rezultatów na płytach różnych producentów, wyeliminowanie błędów ludzkich i lepsze wykorzystanie zasobów, a także lepszą kontrolę nad procesami technologicznymi. Następnie w zwięzły sposób zaprezentował rozwiązania znajdujące się w ofercie Digiprint, m.in. Crystal Clean Connect – wspólne rozwiązanie Esko i Asahi w postaci rozbudowanego systemu do produkcji płyt drukowych z naświetlarką, procesorem, suszarką i finiszerem – wszystko w jednej linii, z opcją automatycznego wycinania na stole Kongsberg. Końcową część swego wystąpienia prelegent poświęcił oprogramowaniu Esko automatyzującemu przygotowalnię (m.in. ArtPro+, Flexo Engine oraz Print Color Wizard). 

O trendach i nowościach

Na temat optymalnego doboru kleju do laminacji w obliczu trendów i zmian w produkcji opakowań giętkich mówił Robert Florczak, specjalista ds. druku i laminacji z firmy Fleksoserwis. Dokonał przeglądu klejów do laminowania pod kątem aplikacji (na bazie rozpuszczalników, bezrozpuszczalnikowych, wodorozcieńczalnych i utwardzanych promieniowaniem) oraz zastosowania (do zastosowań ogólnych, o średnim zakresie zastosowań i o najwyższej wydajności), oceniając wady, zalety oraz właściwości każdego z nich. Zaprezentował również korzyści wynikające ze stosowania opakowań giętkich, a na zakończenie wymienił trendy obowiązujące na rynku opakowań (stosowanie matowych wykończeń, kreatywne wykorzystanie doypacków, unboxing, popularność materiałów biodegradowalnych oraz rosnące znaczenie recyklingu i upcyklingu). 

Wojciech Górski z firmy Graw w żartobliwym stylu opowiedział o dobrych i złych nawykach w pracy z listwą raklową: Nawyki kształtują nasze życie i przyzwyczailiśmy się do rzeczy, które nie muszą być logiczne, bo są nawykami. Dla przykładu: o wyborze typu i rodzaju materiału rakla decyduje ten... kto porównuje ceny w ofertach, bo zapewnienie wysokiej jakości czy długa żywotność rakla liczą się w praktyce mniej niż koszt. Następnie Oskar Nawrocki, prezes zarządu firmy Kablonex – złotego sponsora konferencji – zaprezentował „ekologiczne referencje” swojej firmy w prelekcji „Zielony Ład w Kablonex – filozofia POD ECO a gospodarka o obiegu zamkniętym”. 

Pierwszy dzień konferencji stał pod znakiem napiętego terminarza i całej masy interesujących prelekcji. Wystarczy dodać, że listę poniedziałkowych wystąpień dopełniły: „Trendy opakowaniowe w najbliższej przyszłości” – czyli zrównoważony rozwój, urbanizacja i innowacyjność, których potrzeby zaspokaja szerokie portfolio rozwiązań Koenig & Bauer dla druku flekso i druku hybrydowego; „Easy Open z MLT” Mateusza Szymańskiego z firmy Scorpio poświęcone systemom laserowej obróbki materiałów opakowaniowych produkowanych przez Mirco Laser Technology i dostępnych w ofercie polskiej firmy; „Farby na bazie wody – wymagania dla aplikacji żywnościowych” firmy Follmann – producenta farb graficznych, klejów i mikrokapsułek, a także systemów powlekania do dekoracyjnego i funkcjonalnego projektowania powierzchni w różnych zastosowaniach; obszerne wystąpienie Ewy Badowskiej, radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych, poświęcone meandrom nowelizacji ustawy o odpadach i ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz jej wpływowi na rynek opakowań; wreszcie „Systemy inspekcyjne Esko AVT do druku wstęgowego” wygłoszone przez Artura M. Cajlera, kierownika ds. sprzedaży AVT/Esko w Europie Wschodniej i poświęcone systemom wykorzystywanych przez czołowych producentów opakowań i etykiet na świecie w celu poprawy jakości produktu oraz wydajności produkcyjnej. 

Dzień drugi

Po wieczornej imprezie, na której przez wiele godzin nocnych szampańsko bawili się uczestnicy konferencji, organizatorzy miłościwie ograniczyli liczbę prelekcji do niezbędnego minimum. Do Krzysztofa Skrobota, który – jak wspomnieliśmy na wstępie – poświęcił swoje wystąpienie zmianom w Polskiej Izbie Fleksografów, dołączyli na scenie prezes Polskiej Izby Fleksografów Edyta Bednarska oraz Kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga Jacek Kuśmierczyk. Ten ostatni wezwał zgromadzonych do rozważenia idei skonfederowania pięciu głównych organizacji poligraficznych w Polsce, aby wzmocnić siłę przebicia rozproszonej branży u polskich i europejskich władz. Osobiste podziękowania dla Polski i Polaków za wsparcie sprawy ukraińskiej wygłosił Mykola Virovkin.

Liudmyla Rogozhyna z Sun Chemical poświęciła swoją prelekcję klejom laminacyjnym w ofercie tej firmy jako zintegrowanej ofercie produktów uwzględniających zasady zrównoważonego rozwoju dla opakowań giętkich. Do 2025 r., zgodnie z rozporządzeniem unijnym, wszystkie produkowane opakowania muszą być wykonane z surowców biodegradowalnych i odnawialnych oraz nadawać się do kompostowania lub recyklingu. Prelegentka do prezentacji wybrała te rozwiązania, które są najbardziej zbliżone do ideologii zrównoważonego rozwoju: technologie bezrozpuszczalnikowe, powłoki klejowe kompostowalne, warstwy klejące barierowe i nową technologię z ultraszybkim utwardzaniem. 

Następnie Piotr Włodarczyk z firmy Tesa opowiedział o możliwości podniesienia wydajności produkcji dzięki rozwiązaniom samoprzylepnym przy zastosowaniu jednej z dwóch technologii mocowania form drukowych: Tesa Twinlock oraz Softprint. Profesor Artur Bartkowiak z Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opowiedział o prawdopodobnym scenariuszu rozwoju fleksografii do 2027 roku. Jak stwierdził, globalna wartość sektora w 2021 roku była oceniana na 185 mld dolarów; do roku 2027 powinna rosnąć w średniorocznym tempie 2,1%, co oznacza, że na zakończenie omawianego okresu powinna sięgnąć imponującej wartości 205 mld dolarów. Prelegent przybliżył zgromadzonym definicję Europejskiego Zielonego Ładu i miejsce, jakie zajmuje w nim fleksografia. Podzielił się również własnymi przemyśleniami na temat realności osiągnięcia założeń Zielonego Ładu do 2030 r., sprowadzających się do założenia, że do tego czasu wszystkie opakowania na rynku UE będą nadawały się do ponownego wykorzystania lub recyklingu w opłacalny sposób. Ostatnią prelekcję wygłosił Tomasz Białek z firmy Miraclon, który opowiedział o rozwiązaniu PureFlexo, umożliwiającym użytkownikom KODAK FLEXCEL NX System wysokiej jakości druk fleksograficzny w szerszym oknie roboczym (tolerancji) na maszynie dzięki nowatorskiej kontroli niepożądanej rozlewności farby. Zaprojektowany specjalnie pod kątem zastosowań farb rozpuszczalnikowych na folii w druku szerokowstęgowym, system PureFlexo Printing maksymalnie zwiększa sprawność, powtarzalność i ogólną wydajność maszyn, umożliwiając drukarniom i przygotowalniom uzyskanie czystszych wydruków, stabilnych kolorów i lepszych wyników finansowych. 

Swoistą wisienką na torcie całej konferencji była możliwość zajrzenia od kulis do firmy Kablonex, czołowego polskiego producenta folii opakowaniowych. 

Jestem bardzo zadowolony z przebiegu konferencji i doskonałej frekwencji, choć jako organizator nie ustrzegłem się drobnych wpadek takich jak zbyt mała powierzchnia wystawowo-reklamowa w kuluarach albo opóźnienia pierwszego dnia wynikające z przedłużającego się procesu rejestracji gości. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że to był mój debiut w roli dyrektora PIF i na pewno wyciągnę wnioski na przyszłość. Z drugiej strony usłyszałem wiele pochwał od osób, które dobrze czuły się na imprezie w jej obecnej, nowej odsłonie, z nowoczesną oprawą techniczną, ciekawymi prelekcjami i interesującymi odwiedzinami w firmie Kablonex – podsumował dwudniową imprezę Krzysztof Skrobot. 

Tomasz Krawczak