ABB otwiera kampus innowacyjno-szkoleniowy
1 Jan 1970 07:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowy kampus służy jako centrum badawczo-rozwojowe grupy ABB w zakresie automatyzacji maszyn i fabryk, rozwiązań AI i oprogramowania. Globalny ośrodek innowacji został znacznie rozbudowany, aby móc gościć konstruktorów maszyn, producentów, start-upy, instytucje badawcze i edukacyjne.

 

 

Firma ABB otworzyła nowy kampus innowacyjno-szkoleniowy w siedzibie B&R w Eggelsbergu (Austria), swoim globalnym centrum automatyzacji maszyn i fabryk. Nowy kampus zapewni nawet 1000 dodatkowych miejsc pracy w sektorze zaawansowanych technologii. Pomieści światowej klasy laboratoria badawczo-rozwojowe, a także – we współpracy z uczelniami – obiekty szkoleniowe goszczące do 4000 osób rocznie. ABB zainwestowało 100 mln euro w rozbudowę siedziby B&R.

Innowacje kampusu związane ze sztuczną inteligencją oraz automatyzacją maszyn i fabryk odegrają kluczową rolę w realizacji potencjału produkcji przemysłowej jutra – w sektorach takich jak elektronika, e-mobilność, żywność i napoje, recykling, logistyka czy rolnictwo. Umożliwią firmom zwiększenie produktywności i elastyczności, pomogą wdrażać zasady zrównoważonego rozwoju i przybliżyć produkcję do ich rynków docelowych.

Prezes ABB Björn Rosengren: „ABB żyje innowacjami od ponad 130 lat, a nasza diwizja, firma B&R, to prawdziwy gejzer innowacji w zakresie automatyzacji produkcji. Oficjalne otwarcie tego kampusu jest dla ABB szczególnym powodem do dumy, gdyż oznacza utworzenie miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a zarazem pozwala nam wspólnie z naszymi klientami pracować nad maszynami i fabrykami przyszłości.”

Centrum zintegrowanej produkcji, badań i szkoleń w Europie Środkowej

Nowy kampus zwiększa łączną powierzchnię siedziby B&R do ponad 100 000 m² – w ten sposób B&R staje się jednym z największych ośrodków zintegrowanej produkcji, badań i szkoleń w Europie Środkowej, zatrudniającym obecnie około 2400 pracowników. Rozbudowa pozwoli również zwolnić przestrzeń, która posłuży jako dodatkowy potencjał produkcyjny przy zaspokojeniu rosnącego popytu na produkty B&R. 

Kanclerz Austrii Karl Nehammer podziękował firmie ABB za ważną inicjatywę: Inwestycje w naszej lokalizacji biznesowej są w każdym przypadku również inwestycjami w przyszłość Austrii. Pandemia koronawirusa, zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, a teraz wojna na Ukrainie wyraźnie przypominają nam, że musimy stać się bardziej niezależni, jeśli chcemy być lepiej przygotowani na przyszłe wyzwania. Dlatego cieszę się, że wraz z otwarciem nowego kampusu innowacyjno-szkoleniowego ABB podejmuje ważny krok w kierunku ponownego rozwoju rodzimej produkcji. Nowy kampus będzie nie tylko siłą napędową cyfryzacji i automatyzacji, ale także stworzy miejsca pracy i przyczyni się do poprawy koniunktury w Austrii.

W szybko zmieniającym się świecie obiekty takie jak nowy kampus ABB, jako centrum innowacji i inwestycji, mają ogromne znaczenie dla roli Austrii w światowej gospodarce i generowania wzrostu. Stale rosnąca cyfryzacja i automatyzacja naszego przemysłu będzie miała decydujący wpływ na reindustrializację Europy, a także na sprowadzenie z powrotem do Austrii produkcji rozproszonej po świecie. Dzięki repatriacji przemysłu tworzymy nowe miejsca pracy, zabezpieczamy europejski łańcuch dostaw i tworzymy możliwości bardziej zrównoważonego rozwoju.

Sami Atiya, prezes obszaru biznesowego robotyki i automatyki dyskretnej ABB, dodał: Obecna dekada jest okresem transformacji w kierunku robotyki i automatyki, będącej odpowiedzią na trapiące naszych klientów ogólnoświatowe niedobory siły roboczej i dostaw, szybko rosnące zapotrzebowanie konsumentów na spersonalizowane produkty oraz potrzebę bardziej zrównoważonego rozwoju. Nowy kampus ABB będzie służył jako centrum współpracy z naszymi klientami na całym świecie. Chcemy im pomóc znaleźć właściwą odpowiedź na te trendy, chcemy też sprawić, aby B&R stał się dla nich partnerem z wyboru w realizacji najbardziej ambitnych projektów automatyki przemysłowej na świecie.

Według badań ABB, 8 na 10 firm w Europie i USA planuje dalszą automatyzację, a 7 na 10 - repatriację produkcji lub przeniesienie jej bliżej granic własnego kraju. Potencjalny rynek automatyzacji maszyn i fabryk na świecie jest obecnie szacowany na 20 mld USD rocznie, a do roku 2030 ma wzrosnąć do 31 mld USD rocznie.

Dzięki przejęciu B&R w 2017 roku, ABB jest jedyną firmą oferującą klientom automatyki przemysłowej cały zakres zintegrowanych rozwiązań sprzętowych i programowych w zakresie sterowania, uruchamiania, robotyki, detekcji, a także analityki i elektryfikacji. 

Otwarte centrum innowacji i edukacji służące wspólnemu rozwojowi i szkoleniom

Kampus innowacyjno-szkoleniowy ABB będzie działał jako otwarte centrum innowacji – platforma ścisłej współpracy B&R z międzynarodowymi klientami, firmami i start-upami z całego regionu, a także instytucjami badawczymi i edukacyjnymi, służąca wspólnej pracy nad rozwiązaniami w zakresie automatyki oraz szkoleniu adeptów do pracy w fabrykach przyszłości.

Obecnie mamy do czynienia z rekordową liczbą wolnych miejsc pracy w Austrii, a jednocześnie więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej ma zatrudnienie. Jeszcze bardziej istotne jest w tej sytuacji przeciwdziałanie odczuwalnym w Europie niedoborom wykwalifikowanej siły roboczej – jest to warunek dotrzymania kroku transformacji cyfrowej i wykorzystania szans, jakie ona stwarza. Nowy kampus B&R ze swoim programem szkoleń łączących praktykę z nauką jest ważnym przykładem działań windujących europejskie firmy produkcyjne do czołówki światowej. Inicjatywy w zakresie podnoszenia kwalifikacji i innowacji pozwolą skutecznie sprostać obecnym wyzwaniom gospodarczym i społecznym – stwierdził austriacki Minister Pracy Martin Kocher.

Jörg Theis, Prezes B&R, zapowiedział: Edukacja będzie miała najwyższy priorytet w kampusie. Nasza Akademia Automatyki będzie co roku inspirować i szkolić nawet 4000 studentów, praktykantów, ekspertów klientów i pracowników z całego świata. Theis dodał, że B&R planuje oferować kształcenie teoretyczno-praktyczne na poziomie uniwersyteckim we współpracy z instytucjami szkolnictwa wyższego.

B&R prezentuje nową tożsamość marki

Wraz z nowym kampusem, firma B&R zaprezentowała również nową identyfikację wizualną marki, która współgra z designem ABB. „Nasz nowy projekt wizualny podkreśla silne zaangażowanie grupy ABB w rozwój B&R jako marki oraz akcentuje fakt, że obie firmy rosną w siłę, gdy zgodnie współpracują. Przynależność do tej wielkiej rodziny stwarza każdemu z pracowników nowe możliwości aktywnego budowania swojej kariery” – zapewnił Theis.

Przyjazny dla środowiska kampus z systemem fotowoltaicznym o jednym z najwyższych w Austrii wskaźników autokonsumpcji

W ramach strategii zrównoważonego rozwoju 2030 ABB planuje osiągnąć do końca dekady neutralność węglową we wszystkich swoich działaniach. W B&R firma ABB zainstalowała system fotowoltaiczny (PV) o jednym z najwyższych w Austrii wskaźników autokonsumpcji. Dodatkowe moduły PV na terenie kampusu zwiększą teraz całkowitą moc do 1,8 MW. Wskaźnik autokonsumpcji wynosi około 98 procent.

Ponad 110 lat historii współtworzenia austriackiego przemysłu 

Firma B&R, założona w 1979 roku przez Erwina Berneckera i Josefa Rainera, ma siedzibę w Eggelsbergu w Górnej Austrii. Obecnie B&R jest czołowym światowym dostawcą rozwiązań w zakresie automatyzacji maszyn i fabryk oraz globalnym oddziałem Automatyki Maszyn ABB w dywizji biznesowej Robotyki i Automatyki Dyskretnej. W obszarze tym zatrudnionych jest ponad 11 000 osób w przeszło 100 lokalizacjach w 53 krajach.

ABB działa w Austrii od ponad 110 lat, szczycąc się swoim wkładem w historię austriackiego przemysłu – od elektryfikacji kolei i zasilania wyciągów narciarskich po robotykę i automatyzację procesów. Przejęcie B&R w 2017 roku uczyniło ABB największym dostawcą automatyki przemysłowej w Austrii.

Opracowano na podstawie informacji firmy ABB