Cukier z powietrza – docelowo materiały opakowaniowe 
1 Jan 1970 14:17

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Coca-Cola Europacific Partners (CCEP) – brytyjsko-amerykańska firma powstała z połączenia trzech głównych firm rozlewniczych obsługujących koncern Coca-Cola w Europie – poinformowała o nawiązaniu współpracy z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley (UCB), której celem jest opracowanie przemysłowych metod przetwarzania CO2 wychwytywanego z powietrza: najpierw w cukry, a ostatecznie w materiały opakowaniowe. 

CCEP Ventures, wspierający innowacyjność program inwestycyjny CCEP, na początku wesprze Grupę Badawczą Peidong Yang z UCB w zakresie badań podstawowych nad umożliwieniem masowej produkcji cukru z CO2 na miejscu w zakładach przetwórczych. W przyszłości planowane są dalsze inwestycje umożliwiające przejście od fazy pilotażowej do działalności przemysłowej. 

Firma ma nadzieję, że opracowanie prototypów w skali laboratoryjnej może sprawić, iż wytwarzanie podstawowych surowców i materiałów opakowaniowych będzie w dłuższej perspektywie bardziej ekologiczne. CCEP twierdzi, że jest w stanie ograniczyć niektóre z czynników odpowiedzialnych za emisje CO2 w łańcuchach dostaw, jednocześnie oszczędzając na kosztach materiałów, transportu i logistyki.

Uczestnicy projektu przekonują, że w dłuższej perspektywie technologia ta może przyczynić się do zwiększenia wydajności procesów przetwórczych CO2 w tworzywa sztuczne dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na ropę naftową w procesie produkcji oraz znaczne obniżenie kosztów. 

Craig Twyford, szef CCEP Ventures w Coca-Cola Europacific Partners, mówi: CCEP Ventures pomaga nam znajdować rozwiązania dla wyzwań stojących przed branżą oraz zapewnia finansowanie, by przekuć te technologie w rzeczywistość. Cieszy nas udział w tym projekcie, który może być kluczowy dla rozwoju transformacyjnych technologii zdolnych do przekształcania CO2 w bardziej złożone, użyteczne towary. Cieszy nas udział w tym projekcie, który może być kluczowy dla rozwoju transformacyjnych technologii zdolnych do przekształcania CO2 w bardziej złożone, użyteczne towary.

Prof. Peidong Yang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley dodaje: Przetworzenie powietrza w cukier mogłoby znacząco wpłynąć na naszą zdolność do ochrony świata przyrody. Jest to śmiała wizja naukowa, która przyniosłaby natychmiastowe korzyści dla środowiska, zasadniczo przekształcając produkcję i dystrybucję towarów na całym świecie. Z radością współpracujemy z CCEP Ventures nad badaniami, które mogą wnieść znaczący wkład w naszą zdolność do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości.

Grupa badawcza Peidong Yang na UCB otrzymała niedawno nagrodę od NASA za wykonalny prototyp rozwiązania służącego do przetwarzania CO2 w cukier w trakcie długotrwałych misji kosmicznych.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe