U. Günther GmbH ustanawia „złoty standard” dla zrównoważonego flekso
1 Jan 1970 09:26

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Peter Tarnowski, dyrektor zarządzający w firmie U. Günther GmbH z Hamburga w Niemczech, jest podekscytowany niedawnym sukcesem swoje firmy, którym było zdobycie nagrody Gold Award w sponsorowanym przez Miraclon konkursie Global Flexo Innovation Awards: Chcieliśmy sprawdzić, jak coś, co podoba się naszym klientom, wypadnie na arenie międzynarodowej - mówi Tarnowski zapytany o powód udziału w konkursie.

Przepięknie odwzorowane lody w bardziej ekologicznym procesie

Wspólna praca przesłana przez U. Günther GmbH i jej siostrzaną spółkę Flexo-Service Cl. Jaehde GmbH - torba termiczna z nadrukowanym motywem lodów Ferrero Rocher - zrobiła niesamowite wrażenie na jury konkursu. Praca zdobyła nagrodę Gold Award w kategoriach „Konwersja z innych procesów druku”, „Wydajność procesu produkcyjnego druku” i „Dbałość o aspekt zrównoważenia druku”. Zadanie - wydrukowane przy użyciu płyt KODAK FLEXCEL NX Plates - było wcześniej realizowane techniką wklęsłodruku w siedmiu kolorach plus biały.

Przenosząc je do fleksodruku, firma U. Günther GmbH była w stanie ograniczyć liczbę kolorów na torbie termicznej do sześciu plus biały. W ten sposób dostawca usług reprograficznych zareagował na potrzebę wyraźnie wyrażoną przez klienta. Tarnowski: Druk za pomocą mniejszej liczby kolorów oznacza możliwość obniżenia wpływu opakowania na środowisko oraz ograniczenia kosztów druku.

Dodaje też: Byliśmy pewni, że możemy wykonać to zadanie lepiej techniką fleksodruku dzięki płytom FLEXCEL NX Plates. Firma Cl. Jaehde GmbH zajęła się kompozycją reprograficzną, natomiast U. Günther GmbH odpowiadała za centralne zarządzanie kolorami i produkcję płyt. Drukarnia OMM Kunststofftechnik z Lindlar również świetnie się spisała. Kiedy zobaczyliśmy rezultat, wszyscy doszliśmy do zgodnego wniosku, że ultra gładkie gradienty, żywość i ostrość grafiki przedstawiającej lody oraz dopracowane szczegóły, na przykład usłojenie drewnianego patyczka, byłyby trudne do pobicia. Wpadam w zachwyt za każdym razem, kiedy widzę te torby w supermarkecie. W międzyczasie poszerzyliśmy tę serię o nowe wzory i wszystkie wyglądają fantastycznie.

Kombinacja czynników sukcesu

Według firmy U. Günther GmbH kluczowymi czynnikami stojącymi za sukcesem pracy w konkursie Global Flexo Innovation Awards było połączenie technologii KODAK FLEXCEL NX z zaawansowanym patterningiem powierzchni płyt, technologii Impulse Screen oraz wewnętrznego zarządzania kolorami. Technologia Impulse Screen została opracowana przez U. Günther GmbH i Flexo-Service Jaehde GmbH i istnieje na rynku od początku 2020 roku. Ta technologia rastrowania umożliwia druk wielokolorowy bez efektu mory, czy też druk bardzo delikatnych półtonów przy użyciu istniejących lub porównywalnie chropowatych wałków rastrowych. Pozwala to drukarniom uzyskać znacznie bardziej precyzyjne poziomy rastrowania, a także doskonałe szczegóły bez widocznych przejść tonalnych i konieczności inwestowania w wałki rastrowe o wyższej liniaturze, czy jakiegokolwiek modyfikowania posiadanych maszyn.

Tarnowski opisuje kombinację płyt FLEXCEL NX Plates i Impulse Screen jako „udany tandem, który pomaga realizować dotychczas niewyobrażalne zastosowania”. Wymienia „wyjątkowo wyraźne odwzorowanie nawet najdrobniejszych wysokich świateł i dużą gęstość optyczną farby. Nie ma również żadnych przeskoków tonalnych, które występują w przypadku półtonów, ani żadnych typowych problemów rastrowania hybrydowego, gdzie przejście między FM i AM często generuje artefakty”.

Ponad dwa lata praktycznego doświadczenia potwierdziło, że połączenie Impulse Screen i płyt FLEXCEL NX Plates jest równie idealne w przypadku drukowania rozszerzonej gamy kolorów (ECG), ponieważ obsługuje efekt rozszerzenia gamy dzięki oferowanej stabilności i doskonałej, szerokiej reprodukcji tonalnej od cieni do wysokich świateł. Co więcej, wykorzystując tę technologię rastrowania z płytami FLEXCEL NX Plates, drukarnie zauważyły oszczędności farby sięgające 15% dla zadania, a także potencjalny 25% wzrost szybkości drukowania.

Silniejsi razem jako Grupa

Poza produkcją płyt, oferta usług firmy U. Günther GmbH obejmuje doradztwo, projektowanie opakowań, grafiki, produkcję makiet, reprodukcję, zarządzanie kolorami, wydruki próbne i pomoc przy produkcji. Wspólnie z firmami Cl. Jaehde GmbH z Berlina, Repro-Feil GmbH z Memmingen w południowych Niemczech i specjalistą od oprogramowania PreCess GmbH, firma tworzy Grotenkamp Holding Management & Beteiligungs GmbH (dyrektor zarządzający: Peter Tarnowski). Grupa zatrudnia ponad 150 osób.

Technologia FLEXCEL NX Plate jest integralną częścią portfolio U. Günther GmbH’s od 2013 roku. Obecnie firma obsługuje dwa systemy KODAK FLEXCEL NX Wide 5080 System w swoim centrum produkcji płyt w Greven. Decyzja o wykorzystaniu technologii FLEXCEL NX była strzałem w dziesiątkę i bez wahania wybralibyśmy ją ponownie. Zapewnia doskonałą stabilność maszyny, zwiększając wydajność produkcji i oferuje bardzo wysoką jakość druku - komentuje Tarnowski, podkreślając jednocześnie stałą, opartą na zaufaniu współpracę z firmą Miraclon: Szczególnie cenię sobie strategię innowacyjności firmy Miraclon, która bazuje na jej podstawowej technologii - kiedy technologia rozwija się, pojawiają się innowacje w dobrze zaplanowanych cyklach, co jest naprawdę pomocne dla naszej firmy w tym ekskluzywnym segmencie.

Zdecydowani na przyszłość z ECG

Dysponując płytami FLEXCEL NX Plates i technologią Impulse Screen, firma U. Günther GmbH mocno wierzy, że jest w stanie przewodzić upowszechnieniu się ECG na rynku. Zaczynamy pracować nad większymi projektami i oferować ECG na większą skalę w Europie. To proces, który pozwoli nam pomóc znacznie złagodzić wiele dzisiejszych bolączek drukarni fleksograficznych, nie zmuszając właścicieli marek do akceptowania gorszej jakości. Obejmuje to ograniczenie czasu narządzania i odpadów oraz zwiększenie wydajności produkcji i spójności na maszynie w celu znacznej redukcji kosztów - tłumaczy Tarnowski. Co więcej, ECG pozwala kompensować - przynajmniej częściowo - odczuwaną przez całą branżę presję obniżania kosztów. To dobrze znana technologia w naszej firmie, a pewien ważny klient zadba o jej popularyzację na rynku.

U. Günther GmbH uważa, że właśnie nadszedł ten moment. Producent karmy dla zwierząt planuje przenieść wszystkie opakowania giętkie do ECG, co oznacza produkcję ponad 1000 różnych wzorów w kilku europejskich drukarniach. Celem klienta jest redukcja liczby kolorów używanych w zadaniach drukowania i jednoczesne czerpanie wszelkich korzyści związanych z doskonałością, jaką zapewnia nasza technologia Impulse Screen oraz płyty FLEXCEL NX Plates. Klient darzy nas zaufaniem i jesteśmy niezwykle zmotywowani, aby ten wyjątkowy projekt odniósł sukces - dodaje Tarnowski z przekonaniem.

Dyrektor zarządzający postrzega nagrodę Gold Award nie jako proste potwierdzenie siły innowacji U. Günther GmbH, ale także jako uznanie dla wysokich kompetencji pracowników Grupy w dziedzinie fleksodruku. Kolejnym plusem było to, że firma Miraclon ułatwiła udział w konkursie, eliminując zbędną i niepotrzebną biurokrację. Moim zdaniem to bardzo korzystne. I dlatego w przyszłości zamierzamy ponownie wziąć udział w konkursie - podsumowuje Tarnowski.

Opracowano na podstawie informacji firmy Miraclon

Zdjęcie: Porównanie reprodukcji detali ze zwycięskiej pracy w druku flekso z użyciem płyt FLEXCEL NX i systemu Impulse Screen (po lewej) oraz w druku wklęsłym (po prawej)