CELAB-Europe, stowarzyszenie grupujące uczestników kompletnego łańcucha wartości etykiet samoprzylepnych, poinformował o uruchomieniu nowej strony internetowej, która zawiera interaktywną mapę prezentującą europejskie zakłady recyklingu zajmujące się odzyskiem linerów i ażurów etykietowych. Informacje te powinny zainteresować w szczególności – oprócz właścicieli marek i innych użytkowników etykiet – kadrę kierowniczą zajmującą się gospodarką odpadami oraz kwestiami HSEQ (ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pracy, ochrony środowiska i jakości) w firmach produkujących etykiety.
Odpady w postaci materiałów podkładowych oraz ażurów to produkty uboczne wytwarzane przez branżę produkującą etykiety samoprzylepne. Liner stanowi nieodłączny element etykiety samoprzylepnej, dzięki któremu możliwa jest jej efektywna produkcja i aplikacja – tłumaczy Ophélie Gourdou, koordynatorka projektu CELAB-Europe. To wartościowe materiały, które powinny zostać przywrócone do cyklu produkcyjnego. Dzięki wsparciu profesjonalistów branżowych i pozabranżowych CELAB-Europe zatwierdził grupę europejskich dostawców rozwiązań z zakresu zbiórki i/lub recyklingu zużytych materiałów podkładowych oraz ażurów.
Zestawienie koncentruje się na firmach recyklingu podkładów papierowych, jednak w przyszłości, w miarę kolejnych regularnych aktualizacji, mapa ma zostać uzupełniona o kolejne przedsiębiorstwa zajmujące się odzyskiem innych materiałów, takich jak linery z PET oraz ażury z folii i papieru. Recyklerzy, którzy nie znajdą swoich danych na liście, mogą kontaktować się za pośrednictwem strony internetowej z CELAB-Europe i zgłosić swój udział w procesie kwalifikującym.
Listę recyklerów oraz więcej informacji dotyczących materiałów podkładowych oraz ażurów oraz sposobów ich odzysku można znaleźć na stronie CELAB-Europe (kliknij TUTAJ)
Opracowano na podstawie informacji CELAB-Europe