Ekologiczna folia opakowaniowa? Czas obalić mity
1 Jan 1970 13:44

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Czy produkcja folii opakowaniowej może mieć coś wspólnego z ekologią i modnym w ostatnim czasie recyklingiem? Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to mało sensowne, firma KABLONEX NAWROCCY udowadnia, że te dwie dziedziny mogą ze sobą współgrać i to z dużym sukcesem. 

Ekologiczne podejście do produkcji wyrobów w firmie KABLONEX i innowacyjność procesów sprawiają, że przedsiębiorstwo jest uznawane za jednego z wiodących producentów opakowań foliowych. Firma jest obecna na rynku od ponad 50 lat. Główną działalnością spółki jest produkcja folii opakowaniowej, przemysłowej, a także folii nadającej się do 100% recyklingu. KABLONEX oferuje również szereg usług związanych z przetwarzaniem folii. Dodatkowo z myślą o prowadzeniu zrównoważonej, prorozwojowej i ekologicznej działalności spółka instaluje farmę fotowoltaiczną oraz utrzymuje pasiekę z 10 ulami do produkcji miodu.

Dobra interpretacja rynku napędza nowości

Dzięki projektowi z UE firma poszerzyła swoje portfolio i weszła z ofertą do segmentu worków przeznaczonych na materiały sypkie i granulowane, stworzyła produkt lepszy od sprzedawanych do tej pory, zyskała nowych i rozszerzyła zakres obsługi dotychczasowych klientów. W pracach badawczo-rozwojowych uczestniczyli firmowy dział B+R oraz partnerzy zewnętrzni, przede wszystkim Politechnika Poznańska. Zastosowane modyfikacje technologiczne w składzie surowców i konfiguracji maszyn dały efekt w postaci poprawionych parametrów folii wykorzystywanej do produkcji worków. 

Wejście na nowy teren wymagało zakupu kolejnych maszyn i technologii. Dotychczas KABLONEX kupował linie uniwersalne, umożliwiające wytwarzanie różnych produktów w ramach jednego ciągu produkcyjnego. Jednak dzisiaj, jeśli chce się zaspokoić potrzeby klientów, trzeba posiadać bardziej specjalistyczne linie technologiczne, skrojone pod potrzeby konkretnego produktu. Na rynku utrzymają się tylko te firmy, które oferują perfekcyjną realizację zleceń i robią to w innowacyjny sposób. 

To wszystko wymusza kompleksowe i jednorazowe zaopatrzenie fabryki we wszystkie elementy potrzebne do wejścia na nowy rynek. Dlatego w ramach realizowanego projektu KABLONEX zakupił dwie pięciowarstwowe linie do produkcji folii wraz z 6-kolorową maszyną do drukowania farbami wodnymi, dopalacz lotnych związków organicznych współdziałający z 10-kolorową maszyną drukującą farbami rozcieńczalnikowymi, sklejarkę do rękawa z taśmy foliowej oraz maszyny do zgrzewania worków. Została także wybudowana nowa hala o powierzchni ponad 1000 m2 wraz z niezbędną infrastrukturą w postaci regałów, wózków oraz urządzeń peryferyjnych i automatyczną linią do cięcia tub papierowych. Dzięki temu w wielkopolskim przedsiębiorstwie ruszyła produkcja nie jednego, lecz kilku rodzajów worków nadających się do pakowania zarówno materiałów granulowanych, jak i nawozów sztucznych oraz sypkich materiałów budowlanych (takich jak cement czy wapno). 

Indywidualna oferta dostosowana do potrzeb klienta

Oferta produktów KABLONEX należy do najszerszych z dostępnych na rynku, co ma przełożenie na wysoką pozycję w czołowej dziesiątce producentów folii na krajowym rynku. Zgodnie z wyznawaną maksymą firma produkuje folie z polietylenu przeznaczone dla każdego klienta i wyróżnia się brakiem standardowych produktów w portfolio – co oznacza, że każdy zleceniodawca może liczyć na pomoc w dobraniu i znalezieniu odpowiedniego rozwiązania pod jego indywidualne potrzeby. 

Przedsiębiorstwo KABLONEX specjalizuje się w foliach termokurczliwych. Jego portfolio produktowe jest bardzo bogate i łatwiej wymienić branże, do których nie dostarcza folii, niż takie, w których jest obecne. Gdyby jednak podjąć ten trud, to należałoby wymienić szeroko pojęty przemysł (m.in.: branża spożywcza, huty szkła, meblarstwo, AGD, budownictwo, nawozy, folie do paletyzowania). Obecnie duży nacisk firma kładzie na rozwój folii dla branż spożywczej i higienicznej; nie można również zapomnieć o foliach polietylenowych. KABLONEX dostrzega w polietylenie ogromne możliwości, także z punktu widzenia recyklingu. Kierownictwo firmy podchodzi holistycznie do kwestii produkcji, dlatego przywiązuje znaczną wagę do zrównoważonego rozwoju. 

Folie polietylenowe doskonale wpisują się w proekologiczny trend, ponieważ nadają się do recyklingu i ponownego wykorzystania. Tym samym umożliwiają stworzenie obiegu zamkniętego produktów foliowych. Warto również podkreślić, że energia niezbędna do produkcji tych ekologicznych rozwiązań będzie pochodziła w 100% z odnawialnych źródeł; w tym celu KABLONEX uruchamia dwie farmy fotowoltaiczne wraz panelami zainstalowanymi na dachach zakładu. Ponadto do „zielonych zmian” zaliczyć należy również sukcesywną wymianę floty samochodowej: ze spalinowej na elektryczną. 

Siła tkwi w ludziach

Wszystkie te sukcesy i innowacje nie byłyby możliwe bez pracowników. Przedsiębiorstwo posiada wielu specjalistów zatrudnionych w działach: handlowym (sprzedaż, logistyka, marketing), finansowym, administracyjnym (sekretariat, kadry), produkcyjnym (produkcja folii, druk, zgrzewanie, recykling), badań i rozwoju. Właśnie ci ludzie są jednym z głównych źródeł sukcesu firmy KABLONEX. Odpowiedni etos i ciężka codzienna praca to kluczowe czynniki zapewniające jej rozkwit. Stworzone przez założyciela firmy obowiązują do dzisiaj. Te zasady przekładają się na chęć ciągłego wybiegania w przyszłość i wprowadzania kolejnych ulepszeń. W firmie zatrudnionych jest 100 osób, z czego 70% stanowią pracownicy produkcji.

Z optymizmem na przyszłość

Bez nowych inwestycji, modernizacji i wprowadzania kolejnych etapów automatyzacji rozwój i poszerzenie rynków zbytu nie są możliwe. Dlatego firma stawia na mądre zakupy zamiast redukcji etatów. Efektem polityki KABLONEX będą ulepszenia obecnego parku maszynowego zapewniające tańszą, szybszą i bardziej ekologiczną produkcję. Warto podkreślić, że negatywne skojarzenia wywoływane przez plastik u znacznej części Polaków nie są uzasadnione, ponieważ tworzywa sztuczne lepiej niż papier nadają się do 

wielokrotnego przetwarzania. Właśnie tym zajmuje się KABLONEX – ekologiczne przedsiębiorstwo na miarę XXI wieku.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Kablonex