Ekologia! Ekologia! Po raz czwarty wygrali wszyscy
1 Jan 1970 09:22

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na Targach Edukacyjnych w Poznaniu uhonorowano laureatów IV edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska. Wpłynęły na niego zgłoszenia z ponad 184 placówek oświatowych z całej Polski i w sumie 261 prac. Łącznie w konkursie wzięło udział 1080 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całego kraju.

  IV edycja konkursu EduPak Polska, którego głównymi hasłami w tym roku były ekologia, segregacja, recykling opakowań szklanych i gospodarka o obiegu zamkniętym, zaczęła się już pod koniec 2022 roku. Wtedy to zgłoszonym placówkom oświatowym zostały wysłane materiały edukacyjne w postaci „Baza wiedzy” - kompendium wiedzy o opakowaniach szklanych i zestaw zabaw oraz zadań dostosowanych do wieku dzieci i młodzieży. Merytorycznie odpowiedzialni za nie byli organizatorzy konkursu - organizacja Friends of Glass Polska oraz Fundacja Edukacja dla Przyszłości Zielony Motyl. Natomiast nad poprawnością metodyczną pieczę sprawował współorganizator działań - Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. W oparciu o przesłane materiały i przeprowadzone w przedszkolach i szkołach „Szklane Lekcje” uczestnicy konkursu, w pięciu kategoriach wiekowych, przygotowali piosenki, scenki, plakaty, a także gry i animacje, wśród których Jury wybrało najlepszych, a wybór ten nie był łatwy.

Gala Finałowa była pełna emocji, radości i uśmiechów przedszkolaków i uczniów, którzy przyjechali z całej Polski, pokonując nawet ponad 300 kilometrów! Laureaci wyszli z wymarzonymi prezentami, a wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace wraz z filmem i zdjęciami z Finału konkursu można zobaczyć na fanpage EduPak Polska.

Warto dodać, że wszystkie nagrody zostały osobiście wybrane przez dzieci i młodzież, a zakupione dzięki wsparciu Partnerów EduPak Polska: Ardagh Glass Packaging - Europe, Rekopol, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Miastu Poznań. Ich wręczenie było ogromnym przeżyciem dla młodych uczestników, nauczycieli oraz rodziców, którzy otrzymali też dyplomy i puchary ufundowane przez Prezydenta Miasta Poznania, honorowego patrona IV edycji konkursu. Dodatkowo laureaci odebrali sadzonki drzew ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu. Naszym celem jest edukacja i pokazywanie dzieciom, ale też nauczycielom i rodzicom, że ekologia zaczyna się przy półce sklepowej i w naszym domu poprzez świadome decyzje i wybory. Po raz kolejny do konkursu zgłosiła się rekordowa ilość uczestników, tym razem z całej Polski, co ogromnie cieszy i motywuje do dalszych działań. Jesteśmy też dumni, że w każdej edycji tych uczestników przybywa. W konkursie wygrywają wszyscy i to nie tylko dlatego, że każdy dostaje stosowny dyplom. Zyskują nasi Partnerzy, którym dziękujemy za wsparcie i obecność w Jury, bo razem wpływamy na świadome wybory młodych ludzi. Dzieci i młodzież otrzymują możliwość kształtowania zrównoważonej przyszłości. A instytucje i organizacje mają przestrzeń do realizacji swojej misji edukacyjnej i celów w tym zakresie. Niestety, mimo wysłanych materiałów edukacyjnych, wciąż wiele z nadesłanych prac zawierało błędy merytoryczne. To pokazuje, że zapotrzebowanie na wiedzę jest nadal duże - informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager Ardagh Glass Packaging - Europe, przewodnicząca jury.

Opinię tę potwierdzają Partnerzy konkursu. Misją Rekopol jest edukacja w zakresie recyklingu opakowań, a EduPak Polska doskonale się w nią wpisuje. Dlatego też już po raz kolejny mieliśmy ogromną przyjemność oceniać przysłane prace konkursowe i radować się wraz z nagrodzonymi z rosnącej świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży z całej Polski. Konkurs rośnie wraz z uczestnikami z edycji na edycję, z czego ogromnie się cieszymy - dodaje Aneta Stawicka z Rekopol. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym edukacyjnym projekcie i wręczyć nagrodzonym przedszkolakom i uczniom sadzonki, ponieważ drzewa oraz krzewy szczególnie w krajobrazie miejskim spełniają bardzo ważną funkcję w całym ekosystemie. Produkują życiodajny tlen, oczyszczają powietrze z metali ciężkich, w upalne dni dają cień, działają jak naturalne klimatyzatory dla miejskich wysp gorąca. Każdego roku leśnicy sadzą miliony drzew, a lasów w Polsce przybywa - podkreśla dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. Praca w Jury konkursu dała nam cały dzień uśmiechu, a jednocześnie była sporym wyzwaniem, ponieważ trudno było wybrać najlepsze prace. Większość z nich warta była nagrody. Zarówno pod względem koncepcji, wykonania jak i sposobu przekazania wiedzy na temat właściwej segregacji opakowań szklanych. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej lekcji recyklingu. Dzieci oraz młodzież mają moc! Gratulacje dla wszystkich uczestników, ich nauczycieli i opiekunów oraz organizatora konkursu EduPak - mówi Katarzyna Jauksz-Zalewska, zastępczyni dyrektora ds. gospodarki odpadami w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

Lista Laureatów:

Przedszkola:

I miejsce - Dzieci z Przedszkola w Kobiórze

II miejsce - Dzieci z Przedszkola LALIBAM w Warszawie .

III miejsce - Dzieci z Akademii Malucha w Żywcu - Grupa Pszczółki

Wyróżnienie - Dzieci z Przedszkola w Chludowa - Grupa Biedronki

Wyróżnienie - Dzieci z Akademii Malucha w Żywcu - Grupa Sówki

Wyróżnienie - Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Bolkowie

Wyróżnienie - Dzieci z Przedszkola Zaczarowany Ogród nr 1 w Słupsku

Szkoły podstawowe klasy 1-3:

I miejsce - uczniowie z Salezjańskiego Kolegium Kujawskiego w Aleksandrowie Kujawskim.

II miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej Rososzyca.

III miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Luboniu.

Wyróżnienie - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieruszowie.

Wyróżnienie - uczniowie Szkoły Podstawowej w Augustowie.

Szkoły podstawowe klasy 4-6:

I miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie.

II miejsce - uczniowie Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Bukowcu.

III miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Poznaniu.

Wyróżnienie - uczeń Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku.

Wyróżnienie - uczniowie Szkoły Podstawowej w Michorzewie.

Wyróżnienie - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Pruszkowie.

Szkoły podstawowe klasy 7-8:

I miejsce - uczniowie Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Przyprostyni.

II miejsce - uczennica Szkoły Podstawowej nr 22 w Płocku.

III miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie.

Wyróżnienie - uczniowie Poznańskiej Szkoły Chóralnej im. Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu.

Wyróżnienie - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

Szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce - uczennica z Zespołu Szkół w Polkowicach.

II miejsce - uczeń Zespołu Szkół w Opalenicy.

III miejsce - uczeń z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie.

Wyróżnienie - uczennica z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium w Gnieźnie.

Wyróżnienie - uczennice z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu.

Wyróżnienie - uczennica z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy.

Wyróżnienie - uczenia XIV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Wyróżnienie - uczenia Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie.

Foto:

1. Uśmiechnięta i zadowolona reprezentacja przedszkolaków z Kobióra, którzy zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii z piosenką „Ekologia”.

2. Daria Kotas, Wiktoria Olejnik, Zuzanna Kawaler ze Szkoły Podstawowej w Rososzycy - laureatki drugiego miejsca w kategorii klas 1 -3 za „Rap o segregacji szkła” z osobiście wybranymi nagrodami.

3. Wszyscy laureaci przybyli na Galę Finałową, która odbyła się podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu.

Opracowano na podstawie informacji EduPak Polska