„Transformacja w opakowaniach metalowych” to hasło przyświecające obecności firmy Sun Chemical na tegorocznych targach Metpack 2023, które odbędą się w Essen w dniach 2-6 maja. Wraz ze spółką macierzystą – DIC Corporation - firma będzie promować swoje rozwiązania dedykowane zadrukowywaniu, dekorowaniu i uszlachetnianiu opakowań wykonanych z metalu, m.in. dwu- i trzyczęściowych puszek, tub aluminiowych oraz jednoczęściowych aerozoli i butelek. Mają one, w założeniach firmy, wspierać producentów i przetwórców, ale też właścicieli marek w sprostaniu oczekiwaniom rynkowym względem coraz bardziej zrównoważonych opakowań wprowadzanych do obiegu.
Jednym z rozwiązań, które mogą znacząco wesprzeć proces produkcji opakowania metalowego, także w kontekście redukcji używanej farby i generowanych odpadów, jest – jak zapewnia Sun Chemical – pakiet SunColorBox. Ten zestaw zaawansowanych narzędzi z obszaru zarządzania barwą zdaniem firmy powinien znaleźć się w kręgu zainteresowania każdej drukarni czy przetwórcy poszukującego wydajnego sposobu na zachowanie stabilności i spójności kolorystycznej we wszystkich zakładach zaangażowanych w proces produkcyjny. SunColorBox ma zapewnić w pełni zintegrowany i zoptymalizowany proces cyfrowego color managementu, od chwili zaprojektowania opakowania, aż do jego wydrukowania na maszynie.
Sun Chemical pragnie zwrócić szczególną uwagę firm związanych z branżą opakowań metalowych na jedno z narzędzi wchodzących w skład ww. zestawu – SunDigiProof. Moduł ten umożliwia drukarniom i producentom opakowań tworzenie cyfrowych proofów w pełni odzwierciedlających podłoże stosowane do dekorowania metalu. Owe cyfrowe odbitki próbne są tu wykonywane szybko, pozwalając na sprawną weryfikację docelowego koloru i całego projektu, co przyspiesza proces zatwierdzania finalnej barwy. To – jak podkreśla Sun Chemical – przełomowe i unikalne rozwiązanie w obszarze cyfrowego proofingu wydruków realizowanych na podłożach metalowych (oprogramowanie Flex Pack firmy CGS ORIS w połączeniu z dwiema nowymi bibliotekami kolorystycznymi PantoneLIVE dedykowanymi podłożom metalowym) i dedykowane dwuczęściowym puszkom na napoje, jest rezultatem jej ścisłej współpracy z CGS ORIS GmbH. Ma ono – jak podaje firma – umożliwić producentom, projektantom i właścicielom marek rezygnację z fizycznych proofów wykonywanych „na mokro” z udziałem aluminium, a w rezultacie – skrócenie okresu projektowania i akceptacji designu opakowania z tygodni do dni.
Dział druku cyfrowego Sun Chemical będzie promował na targach Metpack 2023 nową serię atramentów inkjetowych i lakierów dedykowanych tej technologii drukowania, stworzonych z myślą o specyfice dekorowania podłoży metalowych. Oferowana pod marką DigiMet, uwzględnia ona atramenty utrwalane w technologiach UV i LED, dostosowane do większości powszechnie dostępnych głowic inkjetowych. Zawarta tu receptura chemiczna została – jak zapewnia Sun Chemical – zoptymalizowana z myślą o kompatybilności atramentów z powłokami spodnimi i wierzchnimi, by zapewnić odpowiednią jakość finalnym aplikacjom. Rozwiązania cyfrowe oferowane przez firmę w tym obszarze dostępne są w wersjach dla puszek dwu- oraz trzyczęściowych i uwzględniają wymogi procesu produkcji puszek w kontekście przyczepności i elastyczności. Z myślą o opakowaniach metalowych na produkty spożywcze w ofercie Sun Chemical znajdują się atramenty inkjetowe i lakiery o niskim stopniu migracji (LM).
Kolejna targowa propozycja firmy to znane już z jej oferty rozwiązania dedykowane dekorowaniu podłoży metalowych: SunDuo, SunTrio i SunAltec. Pierwsza z nich jest przeznaczona do zadrukowywania puszek składających się z dwóch elementów. Farby te zapewniają – zdaniem producenta – bardzo wysoki poziom drukowności, pozwalają na produkcję z wysoką prędkością i gwarantują odpowiednie przyleganie do podłoża. Przeznaczone są do zadrukowywania puszek stalowych i aluminiowych, także z opcją dodatkowego lakieru.
Seria farb SunTrio jest z kolei przeznaczona do puszek składających się z trzech elementów, zadrukowywanych w technice arkuszowej. Jak zapewnia Sun Chemical farby te oferują optymalne właściwości w zakresie drukowania oraz odpowiedni poziom adhezji zarówno do podłoża, jak też pomiędzy poszczególnymi warstwami. SunTrio są dostępne w wersjach konwencjonalnej oraz UV i UV LED. Przeznaczone są do zadrukowywania dowolnego typu puszek metalowych i wieczek (zamknięć) wykonanych z tego surowca, m.in. koronek, bębnów, aluminiowych nakrętek antykradzieżowych, aerozoli oraz puszek na produkty spożywcze (w tym rybne).
Kolejna targowa propozycja Sun Chemical – seria farb SunAltec – przeznaczona jest do nanoszenia metalicznych elementów dekoracyjnych na aluminiowych składanych tubach, jednoczęściowych butelkach i puszkach aerozolowych. Oferują one optymalną wydajność podczas użytkowania, a także wysoką jakość i trwałość finalnego produktu.
W skład serii SunAltec wchodzi m.in. farba MB Plus przeznaczona do aplikowania na jednoczęściowych aerozolach. Jest to uniwersalna farba zmodyfikowana z myślą o wysokiej wydajności, jaka cechuje nowoczesne linie produkcyjne i współczesne rozwiązania technologiczne w obszarze lakierowania bazowego.
Na stoisku nie zabraknie też rozwiązań Sun Chemical umożliwiających tworzenie efektów specjalnych – dotykowych, wizualnych (w kontekście zmiany barwy) czy poprawiających interakcję z konsumentem. Mają one, w założeniach firmy, zwiększyć atrakcyjność opakowania i wyróżnić je na półce sklepowej.
Eduardo Alegria, Global Metal Deco Inks Sales Director w firmie Sun Chemical, mówi: W ciągu ostatnich sześciu lat wiele się zmieniło, ale zrównoważony rozwój wciąż pozostaje istotnym celem dla nas i dla naszych klientów. Metpack to doskonała okazja, by zaprezentować zaangażowanie Sun Chemical w tworzenie proekologicznych rozwiązań dla całej branży opakowań. Nasze cele zbieżne są tu z założeniami ONZ wyrażonymi w projekcie „Przekształcając nasz świat: agenda zrównoważonego rozwoju”, uwzględniającym szereg działań realizowanych z myślą o ludziach, planecie i jej przyszłości. Wierzymy, że nasze inicjatywy pomogą w dalszym rozwoju i coraz większej proekologiczności branży opakowań metalowych, będąc zarazem zgodnymi z celami wyartykułowanymi w agendzie ONZ.
Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical