Podczas tegorocznej edycji targów interpack Metsä Board, spółka będąca częścią Metsä Group i czołowy dostawca tektur z pierwotnych mas włóknistych, przedstawi ofertę lekkich tektur premium oraz swoje usługi w ramach Metsä Board 360 Services, które wspierają cyrkularność w branży opakowań, efektywną gospodarkę surowcami i zmniejszają ślad węglowy opakowań.
W ramach Laboratorium Innowacji Metsä Board pokaże szeroką gamę zastosowań opakowaniowych dla tektury z powłoką tworzącą barierę dyspersyjną, która pomaga ograniczyć zużycie plastiku. Sztandarowym produktem z tego segmentu jest MetsäBoard Prime FBB EB – w pełni powlekana tektura lita z barierą dyspersyjną, zapewniającą średnią odporność na tłuszcz i wilgoć. Jest lekka, nadaje się do recyklingu i kompostowania, spełnia globalne wymagania dla materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Na przykładzie tektur litych i białych kraftlinerów zademonstrowana zostanie koncepcja zrównoważonego zmniejszenia masy opakowań produktów, która umożliwia efektywne wykorzystywanie zasobów i obniżenie materiałochłonności oraz ogólnie zmniejsza ślad węglowy opakowań.
W Laboratorium Projektowym odwiedzający będą mieli okazję do dyskusji i uzyskania porad dotyczących ich wyzwań związanych z opakowaniami. Eksperci Metsä Board ds. projektowania opakowań i zrównoważonego rozwoju będą proponować rozwiązania zmniejszające emisję CO2 dla różnych rodzajów opakowań.
Wymagania stawiane opakowaniom stale rosną. Składa się na to wiele czynników takich jak zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju, bezkompromisowe zapewnienie bezpieczeństwa produktów, optymalne parametry opakowań, wysoka wydajność czy wreszcie ogromna dyscyplina kosztowa. Program Metsä Board 360 Services to szereg usług wsparcia z zakresu projektowania opakowań, ich zgodności z lokalnymi przepisami i zasadami GOZ, zwiększania wydajności przetwarzania i pakowania czy współpraca przy projektach badawczo-rozwojowych, którymi Metsä Board wspiera swoich klientów w osiągnięciu sukcesu. Przykładem takiej współpracy na linii dostawca – producent/przetwórca jest opakowanie na organiczną wódkę Chopin wyprodukowane przez Prostki Packaging (opisywaliśmy je w Opakowaniu nr 5/2021). W obliczu rosnących preferencji odbiorców – wg badania ProCarton z maja 2021 czterech na pięciu europejskich konsumentów wybiera opakowania papierowe – warto z tego wsparcia skorzystać, aby w pełni wykorzystać potencjał wzrostu, jaki oferuje ten segment rynku.
Planując swoje inwestycje firma Metsä Board analizuje, jak będzie wyglądał popyt na konkretny produkt w przyszłości. Fiński koncern wykorzystuje do produkcji tektury wyłącznie włókna pierwotne, a globalny popyt na wysokiej jakości tekturę z tego surowca rośnie o 2-3% rocznie. Jedną z inwestycji firmy Metsä Board jest ciągła modernizacja celulozowni w Husum (Szwecja). To ważny krok w kierunku 100% rezygnacji z paliw kopalnych w zakładach fińskiego producenta. Kolejny projekt inwestycyjny, którego wartość wynosi ok. 210 mln EUR, to zwiększenie wydajności produkcji tektur FBB w szwedzkiej papierni o 200 tys. ton rocznie. Całkowita wydajność maszyny papierniczej wyniesie 600 tys. ton, a pełna zdolność produkcyjna zostanie osiągnięta do końca 2025 r. Na targach interpack Metsä Board przedstawi również swoje inne projekty inwestycyjne, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na tekturę produkowaną w sposób zrównoważony. AN