Ogromna dawka wiedzy na Konferencji Fleksografów 2023 
1 Jan 1970 13:57

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tegoroczna trzydniowa Konferencja Fleksografów zorganizowana przez Polską Izbę Fleksografów (PIF) w Ożarowie Mazowieckim obfitowała w niezwykle bogaty program merytoryczny wypełniony kilkudziesięcioma (!) prelekcjami wygłaszanymi przez przedstawicieli czołowych firm działających w branży druku flekso. Wisienką na torcie była wizyta w warszawskim showroomie firmy Mark Andy i możliwość obejrzenia na żywo możliwości kilku maszyn tego amerykańskiego koncernu. 

Tym razem Konferencja Fleksografów zawitała do hotelu MCC Mazurkas, lokalizacji atrakcyjnej ze względu na bliskość stolicy, przestronne wnętrza centrum konferencyjnego i – jak w kuluarach podkreślali uczestnicy – smaczną kuchnię. Organizatorzy zadbali, by goście imprezy się nie nudzili: licznym prelekcjom w ciągu dnia towarzyszyły wieczorne spotkania integracyjne. 

Dzień pierwszy: legislacja i edukacja 

Prelekcje pierwszego dnia konferencji koncentrowały się na kwestiach dzielenia się wiedzą w środowisku producentów opakowań – zarówno legislacyjną, jak i zawodową. Jaśmina Solecka, prezeska zarządu Natureef, wystąpiła z prelekcją zatytułowaną „Czy wiedza jest kluczowa w rozwoju firm opakowaniowych? – wyzwania legislacyjne w branży opakowaniowej”. W swym wystąpieniu skupiła się na planowanych zmianach w dyrektywie UE dotyczącej opakowań i odpadów opakowaniowych z 30 listopada 2022: zastąpi ją nowe rozporządzenie, które wprowadzi klasyfikację opakowań wg zdolności odzysku (te mieszczące się w najniższej klasie E mają zostać wycofane z rynku do 2030 roku). Ze względu na wybory do PE rozporządzenie zostanie najprawdopodobniej uchwalone w II kwartale 2024 roku, dlatego trzeba działać już teraz – podkreśliła. Mówiła również o kluczowej zawartości recyklatu w opakowaniach i planowanym wymogu 30% rPET w opakowaniach do 2030 roku (oraz 10% innych tworzyw z odzysku) konstatując, że w obecnej chwili realizacja tego ambitnego planu jest niemożliwa z uwagi na brak recyklatu o odpowiedniej jakości. 

Kolejne poniedziałkowe prelekcje poświęcono kwestii szkolnictwa zawodowego. Optymistycznie o szkolnictwie dualnym wypowiedziała się Pałucka Drukarnia Opakowań, która we współpracy z Technikum w Janowcu Wielkopolskim utworzyła klasy zawodowe. Zgoła odmienny obraz kształcenia poligrafów przedstawili nauczyciele z technikum poligraficznego im. Joachima Lelewela w Poznaniu: ich zdaniem dokształcanie zawodowe jest niedofinansowane, a ze względu na niedostatki kadry naukowej liczba godzin w tygodniu przypadających na jednego nauczyciela sięga 50 godzin lekcyjnych. Uczniowie na praktykach często wykorzystywani są do sprzątania zamiast dokształcać się zawodowo – podkreślali. Na temat konieczności wprowadzenia w branży opakowaniowej szkolnictwa dualnego mówił również Maciej Sierpiński z MDM-Druk.

Dzień drugi: opakowania giętkie i etykiety....

Drugi dzień konferencji obfitował w prelekcje zaproszonych ekspertów, a nad sprawnym przebiegiem prezentacji czuwał – wspólnie z prezesem PIF Krzysztofem Skrobotem – gość specjalny, dr hab. inż. Stefan Jakucewicz. W celu zapanowania nad bogatym programem merytorycznym organizatorzy przyporządkowali wykłady do modułów dotyczących opakowań giętkich/etykiet oraz opakowań z tektury falistej. Wystąpienia o charakterze ogólnym (takie jak Colina Smitha z Sun Chemical poświęcone sposobom utrzymania wydajności produkcji poligraficznej w zmieniającym się świecie, Wojciecha Barabasza z firmy Barmey w formie zwięzłego podsumowania rozwoju technik druku i procesów rastrowania na przestrzeni ostatnich lat, firmy Graw dotyczące optymalizacji czasu i kosztów produkcji w druku fleksograficznym oraz Izabeli Bohdan-Talmont z firmy Emipak na temat wartości skutecznej komunikacji z klientem) przeplatane były prezentacjami konkretnych rozwiązań technicznych. O tych ostatnich mówili m.in.: Stanislav Golov- chuk z Uteco, który skoncentrował się na kwestiach ergonomii oraz na pakiecie rozwiązań Active Pack dla maszyny drukującej Flexo CI; Johannes Betz z GMG o dostępnych w ofercie firmy Reprograf-Grafikus rozwiązaniach GMG OpenColor i GMG Color-Server do zarządzania barwą i ich wpływie na usprawnienie oraz eliminację błędów w druku; a także Zbigniew Jemioło z firmy Digiprint, który opowiedział o naświetlarkach Esko i o zaletach technologii Esko Crystal do cyfrowego naświetlania drukowych płyt fleksograficznych. O szerokiej gamie rozwiązań czołowych dostawców i zdolności dopasowywania ich do indywidualnych potrzeb klientów mówili Monika Rembisz i Sławomir Grzywna, przedstawiciele firmy Bibus Menos; z kolei Monika Nojszewska z firmy ePS opowiedziała o możliwościach systemu Packaging Suite zaprojektowanego w celu optymalizacji złożonych procesów produkcyjnych i zwiększenia wydajności. 

Bogaty program wystąpień w module poświęconym opakowaniom giętkim i etykietom uzupełniły prelekcje firm Gama International (Andreas Krispin) na temat rozwiązań w zakresie automatycznych systemów kontroli systemów farbowych i klejowych, Inometa (Paweł Krajnik) o sposobach podniesienia efektywności produkcji opakowań giętkich poprzez zastosowanie systemu komponentów rotacyjnych firmy Inometa, a także Scorpio (Paweł Stoliński) o metodach zapewnienia stabilności procesowej w zautomatyzowanej produkcji form drukowych dzięki wykorzystaniu automatycznej linii do obróbki płyt fotopolimerowych ThermoflexX Catena+. 

… oraz tektura falista

Ten moduł nie obfitował w równie liczne prelekcje co część poświęcona opakowaniom giętkim i etykietom, ale organizatorom z PIF i tak udało się zgromadzić ciekawą grupę ekspertów. Z wystąpieniami przed słuchaczami ponownie pojawili się przedstawiciele firm Sun Chemical, Barmey oraz ePS. Michael Vanhems z Sun Chemical zajął się kwestią naturalnych, funkcjonalnych lakierów zabezpieczających wydruki, Wojciech Barabasz z Barmey skoncentrował się na innowacjach w zakresie czyszczenia fleksograficznych maszyn drukujących na tekturze falistej, zaś Monika Nojszewska z ePS drugie wystąpienie poświęciła możliwościom systemu Corrugated Suite dedykowanego producentom opakowań z tektury falistej.

W tej części drugiego dnia Konferencji Fleksografów prezentacje dotyczyły zarówno rozwiązań maszynowych, jak i materiałowych. Andrzej Wasielak skupił się na tematyce rozwiązań firmy Koenig & Bauer do produkcji opakowań z tektury falistej na przykładzie maszyn do druku i sztancowania z rodziny Chroma X PRO i Chroma High Tech, a także Chroma Smart wyposażonej w moduł HBL do drukowania z obu stron arkusza w jednym przebiegu. Analogicznie na wybranych przykładach maszyn – sztanc rotacyjnych i stackerów podciśnieniowych, składarko-sklejarek flekso oraz krajarek – Filip Boruszak zaprezentował wycinek oferty firmy BW Papersystems. Marco Mignozzi z firmy Z Due opowiedział o zaletach rozwiązania Vortex, którego celem jest stopniowe osiąganie przez firmy poligraficzne coraz wyższej jakości druku dzięki wykorzystaniu i dostosowaniu technologii rastrowania oraz zaawansowanego rozwiązania certyfikacji 360 barw. Jacek Młynarczyk i Jacek Zienkowicz z firmy Miller Graphics opowiedzieli o rozwiązaniach Web2Any służących do automatyzacji procesów prepressu. 

Dopełnieniem drugiego dnia konferencji była prelekcja Wojciecha Głowackiego z Banku Pekao SA na temat nowych programów pomocowych Unii Europejskiej, które otwierają kolejne szanse uzyskania unijnej dotacji na rozwój w 2023 r. 

Trzeci dzień: kolejne prelekcje i Mark Andy

Ostatni dzień Konferencji Fleksografów rozpoczęło wystąpienie Edwina Piotrowskiego z firmy Heidelberg odpowiedzialnego za sprzedaż maszyn Gallus w Polsce, poświęcone możliwościom systemu Prinect oraz druku fleksograficznego i cyfrowego na maszynach szwajcarskiego producenta. O rozwiązaniu maszynowym opowiedział również przedstawiciel Fujifilm Raynald Barillot – pierwszej w ofercie tej firmy cyfrowej maszynie do druku opakowań giętkich Fujifilm FP790, która ma pomóc drukarniom i przetwórcom w dostosowaniu się do zmiennej dynamiki rynku wymuszającej krótsze nakłady i cykle życia produktu, krótsze terminy dostaw i bardziej zrównoważoną produkcję, przy jednoczesnym przestrzeganiu wymogów prawnych oraz standardów produkcji opakowań giętkich. 

O zaletach nowatorskiej technologii PureFlexo zapobiegającej niepożądanej rozlewności farby w druku fleksograficznym opowiedział Tomasz Kropiński, kierownik sprzedaży w firmie Miraclon, a Agnieszka Włazińska przedstawiła ofertę farb wodnych firmy Follmann w roli czynnika wspomagającego produkcję zrównoważonych opakowań. Następnie słuchacze mieli możliwość skonfrontowania swoich obserwacji na temat praktyk zrównoważonego rozwoju i wdrażania Przemysłu 4.0 z wynikami badań w tym zakresie zaprezentowanymi przez Krzysztofa Krystosiaka z Toronto Metropolitan University. Tradycyjnie duże zainteresowanie przyciągnął Adam Fotek z firmy J.S. Hamilton, chodząca skarbnica wiedzy w zakresie przepisów prawa europejskiego i polskiego oraz metod badawczych opakowań do żywności, z prelekcją zatytułowaną „Optymalny zakres badań i wymagań prawnych dla materiałów zadrukowanych”. Wykładową część konferencji zakończył Paweł Kosiacki z Print Software Solutions, który skoncentrował się na tematyce optymalizacji procesów produkcyjnych oraz problemach i wyzwaniach związanych z implementacją procesów ERP i MIS. 

Po oficjalnym zamknięciu Konferencji Fleksografów 2023 przez Krzysztofa Skrobota i tradycyjnych podziękowaniach dla uczestników, sponsorów oraz organizatorów, zainteresowani goście udali się do warszawskiego Centrum Demonstracyjnego firmy Mark Andy, producenta maszyn wąskowstęgowych, gdzie mieli okazję uczestniczyć w procesie przygotowania maszyn do pracy, drukowania, a następnie porównać etykiety wykonane na prezentowanych „na żywo” urządzeniach.

Tegoroczna Konferencja Fleksografów, która po raz pierwszy odbyła się w nowej, trzydniowej formule, przyciągnęła do Ożarowa wielu gości (organizatorzy spodziewali się około 280 uczestników, co oznaczałoby przebicie rekordowej edycji z 2022 r. w Pile). Rekordowa była również liczba prelekcji. Maksymalnie wypełniony wydarzeniami program mógł stanowić dla niektórych spore wyzwanie kondycyjne. Kto jednak nie dał rady wysiedzieć na wielogodzinnych wykładach, miał możliwość kuluarowych dyskusji przy stolikach wystawionych przez zaproszone firmy. Teraz pozostaje nam czekać na kolejne atrakcje, które dla swych członków przygotuje za rok Polska Izba Fleksografów.

Tomasz Krawczak