Wielkoformatowa specjalizacja w produkcji opakowań
1 Jan 1970 11:50

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Inwestycje w zautomatyzowane technologie nacechowane są wysokim poziomem zaangażowanych środków finansowych oraz ryzykiem związanym z trafnym wyborem w zakresie parametrów technicznych i odpowiedniej specyfikacji. 

Producenci opakowań zorientowani na rozwój własnej firmy niekoniecznie znają się na wszystkich szczegółach i niuansach w multiplikujących się na rynku rozwiązaniach. I tu potrzebny jest odpowiedzialny i kompetentny doradca, aby przyszły użytkownik mógł dokonać optymalnego dla siebie wyboru, a nie post factum zostać z „problemem”, nierzadko sam. 

Stwierdzenie, że doświadczenie zdobywa się latami, nie jest przesadą! W naszej firmie jest ono kształtowane przez ponad 20 lat i poparte praktyką w serwisowaniu maszyn poligraficznych oraz wprowadzaniu zróżnicowanych technologii do wytwarzania najbardziej skomplikowanych projektów drukowanych i opakowaniowych. Początkowo nasze doświadczenie budowane było na małych, jakże popularnych w tamtych czasach formatach zamykających się w zakresach do A2 i /lub B2. 

Z biegiem czasu wciąż ewoluujący rynek i jego potrzeby doprowadziły nas do pracy z coraz większymi i bardziej problematycznymi w użytkowaniu formatami, których granice obecnie znacznie wykraczają poza format B0+. Zgodnie z naszą filozofią preferujemy metodę małych kroków, aby móc oferować i implementować sprawdzone rozwiązania dla naszych klientów, gwarantując najwyższą jakość obsługi, opartą na sprawdzonych procedurach. 

Nasze doświadczenie obejmuje również dobór i wdrożenie maszyn uważanych za podstawę w produkcji opakowań z tektury falistej lub kaszerowanej. 

Jednym z procesów, który nie ma dla nas tajemnic jest proces sztancowania, konieczny w celu uzyskania wymaganego kształtu opakowania. I do tego proponujemy maszyny serii BHT, produkowane przez firmę DAYUAN. Przeznaczone do obróbki fali F, E, B, C, A, AB, mogą wykrawać arkusze o maksymalnej szerokości 1650/1900/2100 [mm], z prędkością przekazu surowca do 6000 sztuk/godzinę i dociskiem sięgającym 400 ton. 

Dzięki wyposażeniu w zaawansowane systemy podawania ciernego i ssawkowego, transportu, kontroli i wykładania, zapewniają one bezproblemową pracę, gdzie finalnym produktem jest oczyszczony całkowicie wykrój. Schemat takiego procesu pokazuje grafika z lewej.

Ponadto maszyna DAYUAN może podlegać integracji do liniowego połączenia z urządzeniami wspomagającymi, ograniczającymi pracę ręczną, przyspieszając jednocześnie przepływ produktów w ramach jednego procesu.

W skład takiego systemu wchodzi automatyczny podajnik wstępny (automatyczny pre-loader). Jest jednym z ważniejszych elementów, połączonym z podajnikiem ciernym automatu sztancującego. Taka alternatywa pozwala na praktycznie ciągłe podawanie arkuszy, zwiększając wydajność pracy przy jednoczesnym odciążeniu operatora i zminimalizowaniu pracy manualnej. 

Dodatkowy automatyczny system rozrywania (paper breaker), montowany zaraz za wykładaniem maszyny, rozdziela oczyszczone pakiety i przekazuje do finalnego odbioru. Takie rozbudowane systemy pozwalające na automatyzację pracy to nowy trend, którym interesuje się wielu producentów opakowań z tektury falistej na świecie.

Tak przygotowany wykrój wymaga kolejnego istotnego procesu, czyli odpowiedniego złożenia i sklejenia, a w tym obszarze mamy potwierdzone w praktyce produkcyjnej doświadczenia z linią składarko-sklejarek marki RAGAOKE, serii PCS. Urządzenia te są wykorzystywane między innymi do przełamywania opakowań 1-, 3-, 4- i 6-punktowych oraz tworzenia skomplikowanych struktur na ciężkich materiałach kartonowych czy tekturowych i do pracy z wykrojami do szerokości 1800 mm oraz prędkością liniową dochodzącą do 260 m/min. 

Dzięki zastosowanym technologiom i systemom automatyzacji maszyny RAGAOKE pozwalają zwiększyć elastyczność w zakresie częstych zmian produkcyjnych, zapewniają szybkość w narządzaniu do pracy, powtarzalność produkcji, efektywność, a co najważniejsze – stabilność w pełnym zakresie użytkowym, zarówno dla krótkich, jak i długich serii.

Istotnym uzupełnieniem wyżej wymienionych aspektów technicznych składarko-sklejarek RAGAOKE są niezawodne systemy klejowe KQ do aplikacji kleju zimnego oraz hot-melt. 

Funkcje sterowania i monitorowania działania systemu KQ są obsługiwane za pomocą ekranu dotykowego gwarantując dużą elastyczność, intuicyjną obsługę oraz maksymalną niezawodność i jakość aplikacji w procesie liniowego przekazu surowca, składania i klejenia. 

Aplikatory klejowe KQ, w asyście wysokowydajnej pompy tłoczącej, charakteryzują się ultraszybkim działaniem w zakresie nanoszenia precyzyjnych linii i/lub kropek, nawet przy najmniejszych skomplikowanych i małych kłaponach, niezależnie od prędkości produkcyjnej. To wszystko przekłada się na redukcję czasu narządzania, czyszczenia, a w trakcie pracy daje minimalną ilość ewentualnych odpadów. 

Działanie potencjalnie najlepszych systemów czy zautomatyzowanych procesów musi współpracować w ścisłej synergii z wiedzą, doświadczeniem i potencjałem ludzkim firmy dostarczającej takie czy inne technologie. 

Specjaliści w firmie Technograph nieustannie pracują nad wieloma aspektami wpływającymi na poprawę jakości usług, zapewniając swoim klientom mocne i szybko reagujące zaplecze serwisowe oraz sprawną obsługę w zakresie dostawy części zamiennych do uprzednio dostarczonych i zamontowanych maszyn. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph