Plastpol 2023: Milionowe kontrakty i wspaniała atmosfera 
1 Jan 1970 12:14

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ponad 600 firm z całego świata i zajęte wszystkie 7 hal wystawienniczych – to wynik tegorocznej edycji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. Wydarzenie, organizowane w Targach Kielce od 27 lat, powróciło do przedpandemicznej formy, utrzymując swój międzynarodowy prestiż. 

Dla branży przetwórczej kilka dni spędzonych w halach Targów Kielce podczas Plastpolu jest niemal jak święto. Najlepszym dowodem na to jest unikatowa atmosfera mobilizacji do działania, chęci spotkań i nawiązywania kontaktów.

Podczas tegorocznego Plastpolu mieliśmy okazję – coraz rzadszą w dzisiejszych czasach – wypić gratulacyjnego szampana, ponieważ udało nam się sprzedać kilka maszyn, nie wspominając o wielu zainteresowanych naszą ofertą – mówi Konrad Szymczak z firmy Arburg Polska.

Nasze stoisko było pełne klientów, ale też osób, które chciałyby poznać nasze najnowsze technologie, choćby w zakresie Przemysłu 4.0. Jeśli chodzi o same targi, to cała organizacja i infrastruktura, od służb pomocniczych po marketing i PR, wszystko wypadło wspaniale. Jesteśmy co roku i w przyszłym też się wystawimy – zapewnia Adam Marciniak z firmy Engel Polska.

Kontrakty warte miliony

Wydarzenia targowe to oprócz spotkań i kontaktów także dobra okazja do branżowych „przechwałek”. Dlatego wiele firm decyduje się na podpisanie ważnych kontraktów właśnie podczas targów. Nie inaczej było i tym razem. 

Wart 7 milionów euro kontrakt na zakup linii produkcyjnej podpisał z niemiecką firmą Reifenhäuser polski producent Bogucki Folie. Rozmowy trwały przez kilka lat, a inwestycja ma wywindować firmę Bogucki na nowy poziom. Zakup ten pozwoli na zwiększenie produkcji dwukrotnie. Ważne jest zabezpieczenie łańcucha dostaw. Prowadzenie całej produkcji z jednej linii jest dosyć niebezpieczne. Musimy mieć osobną linię w pełni zdolną do przejęcia ciężaru produkcji. Ten krok pozwoli nam uplasować się na pozycji lidera folii barierowych w Polsce i w tej części Europy – mówi Andrzej Bogucki, prezes firmy Bogucki Folie. – W przyszłości myślimy o takich rynkach jak Litwa, Ukraina, Łotwa, Estonia czy nawet Białoruś. W naszym zasięgu jest także rynek „południowy”, czyli Rumunia, Bułgaria czy Chorwacja.

Przy okazji podpisania umowy swoją opinię na temat polsko-niemieckich relacji branżowych przedstawił CSO Reifenhäuser Group, Ulrich Reifenhäuser. Uważam, że polski rynek jest ważny. Zauważamy, jak szybko się rozwija, głównie po liczbie inwestycji, których polscy przedsiębiorcy dokonali w ostatnich latach. Przewiduję, że wkrótce Polska stanie się ważnym krajem dla niemieckiego przemysłu przetwórczego. Z powodu różnic w kosztach zużycia energii i logistyki polskie produkty z plastiku mają szansę niedługo zawojować niemiecki rynek – stwierdził.

Podczas Plastpolu 2023 nastąpiło również podpisanie pierwszej umowy dystrybucyjnej pomiędzy polskim recyklerem tworzyw sztucznych ML Polyolefins a dystrybutorem z Europy Zachodniej, firmą Brenntag. Dzięki niej ML Polyolefins będzie eksportował produkty do sześciu krajów: Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Czech i Słowacji.

Po stronie firmy Brenntag jest dotarcie do klientów, którzy te produkty będą mogli wykorzystywać. Ważne jest, by produkt spełniał wymagania klienta, a recykling i produkcja recyklatu, który dorównuje jakością produktom oryginalnym, nie są łatwe. Zatem standaryzacja produktów z recyklatu wydaje się koniecznością, by z powodzeniem wprowadzać je na rynek – mówił Tomasz Mikulski, prezes zarządu ML Polyolefins w czasie konferencji prasowej.

Z kolei Sara Ghione, dyrektor w Brenntag Polymers EMEA, zaznaczyła, że jej firma zdecydowała się na współpracę z ML Polyolefins, ponieważ jest ona znana z doskonałego funkcjonowania w branży recyklingowej. Zapewnia wysokiej jakości produkt, który znajdzie klientów – mówiła.

Branża nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Tradycyjnie na początku tegorocznej edycji targów Plastpol Fundacja PlasticsEurope zaprezentowała własny raport roczny branży przetwórczej. Choć w 2022 roku bilans handlu zagranicznego branży tworzyw sztucznych w Polsce był ujemny (1 mln 879 tys. ton), to i tak jest to lepszy wynik niż w roku 2021, a to dzięki mniejszemu o ok. 0,5 mln ton importowi polimerów i systematycznie rosnącemu eksportowi wyrobów z tworzyw sztucznych. Wzrosło też zatrudnienie.

Tegoroczny Plastpol był szczególnie ważny ze względu na zmiany geopolityczne w Europie, które rzutują na łańcuchy dostaw i rynki zbytu. Polska ma szansę zająć miejsce Rosji i Białorusi jako kraju istotnego dla zagranicznego handlu tworzywami sztucznymi i gumą. Dlatego w tegorocznej edycji targów wzięli udział wystawcy z 29 państw. W halach Targów Kielce można było spotkać przedstawicieli firm z takich krajów jak: Indie, Turcja, Włochy, Niemcy, Portugalia, ale też Japonia, Korea Południowa, Tajwan i Chiny.

Kolejna edycja Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol zaplanowana jest na 21-24 maja 2024.

Opracowano na podstawie materiałów Targów Kielce