Butelka Echovai zdobywa laury na Swiss Packaging Award 2023
1 Jan 1970 11:59

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Butelka zwrotna wykonana z lekkiego szkła hartowanego termicznie, wyprodukowana w procesie Echovai przez Grupę Vetropack, zdobyła prestiżową nagrodę Swiss Packaging Award w kategorii „Technologia”. W porównaniu ze standardowymi butelkami produkt Vetropack okazuje się być bardziej stabilny, a przede wszystkim bardziej przyjazny dla środowiska. Korzyści te przekonały jury, które przyznało Echovai również własną nagrodę. 

Jury docenia innowacyjność 

Centrum Innowacji Grupy Vetropack prowadzi badania nad procesem od prawie dziesięciu lat. Dzięki Echovai po raz pierwszy możliwe jest utwardzanie szklanych butelek w kontrolowany termicznie sposób i w efekcie opłacalne wytwarzanie lekkich szklanych butelek. W ramach projektu pilotażowego prowadzonego wspólnie z austriackim browarem Mohrenbrauerei wyprodukowano i przetestowano kilka milionów butelek Echovai. Ich zastosowanie pozwoliło zaoszczędzić – w porównaniu do standardowych butelek – około 30% masy pojemników zwrotnych o pojemności 0,33 litra. Ponadto lekka szklana butelka okazała się znacznie bardziej odporna na ścieranie od konwencjonalnych opakowań zwrotnych. To pionierskie osiągnięcie zrobiło wrażenie na jury, dlatego zdecydowało się ono wyróżnić je nagrodą Swiss Packaging Award w kategorii „Technologia”.

To jednak nie wszystko: jury przyznało lekkiej szklanej butelce Echovai także nagrodę specjalną. Dzięki swoim wyjątkowym cechom Echovai wygrała w gronie 21 nominowanych rozwiązań opakowaniowych i zyskała tym samym prawo udziału w konkursie World Packaging Award, dając szwajcarskiemu zespołowi ds. rozwoju wiele powodów do radości.

Jesteśmy niezwykle dumni z wyróżnienia w prestiżowym konkursie Swiss Packaging Award. Opracowanie rozwiązania Echovai było możliwe tylko dzięki determinacji i wytrwałości naszych kolegów i postrzegamy ten wynik jako fantastyczne docenienie naszej pracy – skomentował Daniel Egger, dyrektor ds. innowacji w Vetropack Group.

Echovai: trwała, lekka, zrównoważona

Szkło jest jednym z najbardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska materiałów opakowaniowych. Jest wytwarzane z zasobów naturalnych, nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji i w 100% nadaje się do recyklingu. Do tej pory jedynymi słabymi punktami szklanych butelek były ich ciężar (duży) i trwałość (niewielka). 

Dzięki Echovai Vetropack jest pierwszym na świecie producentem opakowań szklanych, który opracował rozwiązanie znacznie poprawiające te aspekty – a jednocześnie przyspieszające zrównoważony rozwój opakowań szklanych.

Echovai to szczególnie wytrzymały i materiałooszczędny rodzaj lekkich szklanych butelek. Butelki Echovai to doskonałe rozwiązanie, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym, które może zrewolucjonizować rynek szklanych pojemników zwrotnych – podkreśla Daniel Egger.

Butelki wykonane ze szkła Echovai są o blisko 1/3 lżejsze od standardowych butelek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku szklanych opakowań zwrotnych, ponieważ muszą one być przetransportowane z powrotem do rozlewni w celu ponownego napełnienia. Niezwykle korzystne własności Echovai w tym zakresie potwierdzają spostrzeżenia jego pilotażowego użytkownika, austriackiej firmy Mohrenbrauerei: w przypadku piwa, które browar już wykorzystuje do napełniania butelek Echovai, całkowity ciężar pojemników wykorzystywanych jako opakowania można ograniczyć w skali roku o ok. 1000 ton. 

Jako kolejną zaletę można wymienić mniejszą kruchość Echovai: jak przekonuje producent, te butelki tłuką się znacznie rzadziej niż konwencjonalne i są dużo bardziej odporne na uszkodzenia/zarysowania powstające w punktach styku. Po trzech latach użytkowania i maksymalnie dwunastu cyklach ponownego napełniania dużą część butelek Echovai używanych przez Mohrenbrauerei można wręcz określić jako „będące w idealnym stanie”. Zakładamy zatem, że butelki Echovai osiągną znacznie większą liczbę cykli – co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem w porównaniu do standardowych butelek – mówi Daniel Egger.

Alternatywa przyjazna dla środowiska 

Butelki Echovai są alternatywą nie tylko dla producentów napojów, którzy już sprzedają swoje produkty w opakowaniach zwrotnych. Egger i jego koledzy widzą również duży potencjał dla nowego rozwiązania Vetropack w segmencie jednorazowych butelek szklanych, gdzie masa jest jednym z kluczowych czynników wyboru. Tym samym Echovai może stać się zachętą do przechodzenia przez producentów napojów na pojemniki wielokrotnego użytku.

W dłuższej perspektywie dążymy do stworzenia bardziej przyjaznego dla użytkownika systemu zwrotu i ponownego napełniania butelek, który umożliwi ich ponowne wykorzystanie w 100% – wyjaśnia Daniel Egger. – Pracujemy już także nad rozwiązaniem, które zoptymalizuje możliwość śledzenia naszych butelek Echovai. W przyszłości specjalny kod data matrix umieszczony na każdej butelce umożliwi powiązanie wszelkich danych z konkretną jednostką produktu. Pozwoli to połączyć ogniwa łańcucha wartości, które obecnie są rozpatrywane oddzielnie, i kontrolować je wzdłuż całego łańcucha – od produkcji, przez butelkowanie, aż po klienta końcowego. Echovai wyznacza zatem również początek nowej ery cyfrowych powiązań.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Vetropack 

Tłumaczenie: TK