Wskaźnik zbiórki szkła w UE osiągnął 80,1%
1 Jan 1970 12:06

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Według najnowszych danych Close the Glass Loop, w 2021 r. średnia zbiórka opakowań szklanych do recyklingu w UE wyniosła 80,1%. Celem Close the Glass Loop jest osiągnięcie do 2030 r. 90% docelowego poziomu zbiórki szklanych opakowań poużytkowych oraz zagwarantowanie, że zostaną one poddane recyklingowi i powrócą do obiegu produkcyjnego szkła opakowaniowego. Zdecydowana większość z prawie 12 milionów zebranych ton szkła trafia z powrotem do przetopu na nowe butelki i słoiki. 

Uruchomiony w 2019 r. przez europejski przemysł szklany program „Close the Glass Loop” (w wolnym tłumaczeniu „Zamykanie obiegu szkła”) ma na celu przyspieszenie tempa zbiórki pojemników szklanych. Inicjatywa łączy firmy zajmujące się zbieraniem i recyklingiem odpadów szklanych w ramach jednej, powszechnej europejskiej platformy, tak by zlikwidować nieszczelności systemu zbiórki oraz poprawić jakość zrecyklowanego surowca (stłuczki), a w efekcie być w stanie realizować w pełni koncepcję recyklingu „butelka do butelki”. Obecnie, zgodnie z danymi zawartymi w badaniu „Wydajność recyklingu szkła opakowaniowego w Europie”, 91% szklanych odpadów opakowaniowych poddanych skutecznemu recyklingowi jest ponownie przetwarzanych na butelki i słoiki.

Adeline Farrelly, sekretarz generalna FEVE, powiedziała: Selektywna zbiórka jest najważniejszym krokiem do zwiększenia recyklingu szkła, a 17 krajów UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów recyklingu na 2025 r. Jednocześnie jednak Komisja Europejska zidentyfikowała ostatnio 10 państw członkowskich, które mogą tych celów nie osiągnąć.

Potwierdza to tylko znaczenie inicjatywy Close the Glass Loop dla wzmocnienia współpracy w ramach łańcucha wartości opakowań szklanych, służącej usprawnieniu infrastruktury zbiórki, procesów recyklingu i komunikacji z konsumentami. Wciąż pozostaje wiele do zrobienia, jeśli chcemy zagwarantować, że do 2030 r. 90% opakowań szklanych będzie zbieranych w celu poddania ich recyklingowi w całej Europie. Z tego powodu nie możemy ustawać w aktywizacji działań Close the Glass Loop na poziomie krajowym.

Portugalia to jeden z 10 krajów UE, które zdaniem Komisji Europejskiej prawdopodobnie nie dadzą rady osiągnąć założonych kwot recyklingu szkła do 2025 r. Uruchomienie w ubiegłym roku Vidro+, krajowego programu działań Close the Glass Loop w Portugalii, jest odbierane jako jednoznaczne zobowiązanie ogniw łańcucha wartości opakowań szklanych do współpracy z podmiotami rządowymi, uniwersytetami i ośrodkami badawczymi, stowarzyszeniami oraz organizacjami pozarządowymi w celu przyspieszenia zbiórki i recyklingu szkła w Portugalii.

Tiago Moreira da Silva, koordynator Vidro+, powiedział: Ze wskaźnikiem zbiórki z przeznaczeniem do recyklingu na poziomie 54,4% w 2021 r., Portugalia znajduje się poniżej średniej UE, ale jest również jednym z państw członkowskich UE o największym potencjale w zakresie odbioru i odzysku opakowań szklanych. Jest to również kraj europejski o najwyższej produkcji szkła na mieszkańca, prawie czterokrotnie przekraczającej jego potrzeby konsumpcyjne, co sprawia, że poprawa zbiórki opakowań szklanych ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia zapotrzebowania na szkło z recyklingu.

Opracowano na podstawie materiałów Close the Glass Loop