Spada poziom recyklingu w Europie
1 Jan 1970 13:39

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z danych zawartych w raporcie monitorującym (Monitoring Report) stowarzyszenia Cepi, konfederacji europejskiego przemysłu papierniczego, wynika, że w 2022 r. spadły ogólne wskaźniki odzysku papieru i tektury w Europie. W pierwszym - od czasu opublikowania europejskiej deklaracji w sprawie recyklingu papieru w czerwcu ubiegłego roku - raporcie monitorującym wskaźniki recyklingu Cepi informuje, że dodatkowo spadło zużycie papieru i ilość papieru zebranego do recyklingu.

Za winne tej sytuacji uważa się wojnę w Ukrainie oraz późniejsze wzrosty cen energii, które doprowadziły do tego, że papiernie wykorzystujące włókna z recyklingu płacą obecnie więcej za energię od zakładów produkujących papier z włókien pierwotnych, które często posiadają własne źródła zasilania.

Całkowite zużycie papieru w Europie (w 27 państwach członkowskich UE oraz w Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii) spadło w 2022 r. o 1,8%, do 77,9 mln ton we wszystkich zastosowaniach. Większość sektorów odnotowała spadek, z wyjątkiem papieru do celów sanitarnych, którego zużycie wzrosło o 3,5%, oraz tektury – wzrost o 6,5%.

Jednak wskaźnik zbiórki na potrzeby recyklingu spadł do 70,5%, co przekłada się na 54,9 mln ton. Jest to spadek z 72,8% w 2021 roku. W odniesieniu do samych opakowań, wskaźnik recyklingu opakowań na bazie włókien wyniósł 80,1% w 2020 r., sytuując się przed tworzywami sztucznymi, szkłem i metalem. Według raportu włókna papierowe są odzyskiwane w Europie średnio 3,5-krotnie, podczas gdy w innych częściach świata 2,5-krotnie.

Europejska deklaracja w sprawie recyklingu papieru dąży do ustanowienia jednolitego sposobu monitorowania ilości papieru zbieranego na potrzeby recyklingu w różnych krajach, dzięki czemu możliwe będzie dokładniejsze porównywanie wyników w ujęciu rok do roku oraz między poszczególnymi krajami.

Cepi podkreśla, że szczególnie rozczarowujący jest rozziew między spadkiem wskaźników zbiórki a rosnącym poziomem inwestycji i rozbudowy zakładów recyklingu na całym kontynencie. Wspomniany rozwój obejmuje technologie wykorzystujące lasery i algorytmy uczenia maszynowego do identyfikacji i sortowania odpadów docierających do zakładów recyklingu, pozwalające zapobiegać kosztownym błędom związanym z pobieraniem zanieczyszczonego materiału ze strumieni odpadów. Przemysł papierniczy rozważa również możliwość wykorzystywania włókien z nietradycyjnych surowców, takich jak papier ze słomy, konopi, lnu i odpadów tekstylnych, które mogą zastąpić niektóre włókna drzewne.

Mimo wszystko papier pozostaje materiałem o najwyższym wskaźniku recyklingu używanym do produkcji opakowań, a europejskie poziomy odzysku są nadal wyższe od każdego innego kontynentu na naszej planecie.

Nie cały papier odzyskany w Europie trafia do recyklingu w lokalnych zakładach recyklingu. Wprawdzie eksport materiału do Chin nie jest już możliwy z uwagi na decyzje polityczne podjęte w ostatnich kilku latach, jednak firmy zajmujące się recyklingiem wysyłają to, co zebrały, do Turcji, Indii, Indonezji i Wietnamu w celu przerobu.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Business