Na tegorocznych targach Labelexpo Europe, które odbędą się w Brukseli w dniach 11-14 września, firma Erhardt+Leimer zaprezentuje nowe napędy obrotowe oraz nową generację systemu kontroli wydruków SMARTSCAN. Na stoisku E+L znajdą się również systemy i urządzenia do prowadzenia wstęgi, kontroli naprężenia wstęgi i monitorowania druku. E+L specjalizuje się w automatyce i technologiach inspekcji oraz posiada międzynarodową sieć sprzedaży i serwisu.
Firma E+L dodała niedawno napędy obrotowe do swojej oferty siłowników. Silniki typu AD 11 i AD 12 sprzedawane pod marką EL.MOTION to „inteligentne” napędy ze zintegrowanym sterownikiem. Napędy te mogą być używane do sterowania położeniem, prędkością lub momentem obrotowym i są szczególnie przydatne w zastosowaniach, w których kluczowe są bardzo cicha praca i długa żywotność. Do napędu można podłączyć bezpośrednio dwa zewnętrzne wyłączniki krańcowe. Połączenie inteligencji rozproszonej z dedykowaną koncepcją interfejsu umożliwia wdrożenie zdecentralizowanej topologii napędu, która znacznie zmniejsza wymagania dotyczące okablowania i wolnego miejsca w szafie sterowniczej.
Erhardt+Leimer udostępnia dla tych napędów szeroką gamę standardów komunikacji. Seria AD jest wyposażona w technologię EL.NET, która umożliwia realizację zadań sterowania bez konieczności stosowania zewnętrznego sterownika. E+L udostępnia w tym celu dużą liczbę czujników i modułów wejścia/wyjścia. Wszystkie napędy są standardowo wyposażone w funkcję zarządzania za pośrednictwem internetu. Oznacza to, że jeśli silnik zostanie podłączony poprzez Ethernet, możliwe jest uzyskanie do niego dostępu za pośrednictwem komputerowej przeglądarki, co pozwala sprawdzić i dostosować ustawienia lub skontrolować jego aktualny stan. Ale to nie wszystko: E+L przywiązuje również dużą wagę do otwartej łączności i dlatego dodatkowo oferuje otwarty dostęp przez Ethernet/UDP lub certyfikowane standardowe protokoły takie jak Ethernet/IP, Profinet i Powerlink.
Nowa generacja inspekcji obrazu druku SMARTSCAN 200%
Nowa generacja SMARTSCAN może być instalowana w konwencjonalny sposób na maszynach drukujących i przewijarkach. SMARTSCAN – a dokładniej model MIS2 – jest teraz szybszy i bardziej kompaktowy, zastosowano w nim również nowe wzornictwo. W wariancie z rozdzielczością 2K firma była już w stanie osiągnąć prędkość do 600 m/min, ale również wariant 4K nadrabia zaległości i obecnie osiąga prędkość do 400 m/min. Szybsze diody LED i zoptymalizowana koncepcja oświetlenia zapewniają jeszcze lepszą jakość obrazu. W standardzie jest obecnie dostępny moduł refleksyjny do wyświetlania odbijających światło, zwykle pokrytych metalem materiałów lub folii wykończeniowych (np. złotej, srebrnej). To samo dotyczy wymiennego panelu tła, co jest szczególnie korzystne w przypadku materiałów przezroczystych.
Dzięki temu pakietowi użytkownicy zyskują pewność uniknięcia ryzyka w większości obszarów, np. podczas drukowania etykiet lub opakowań. Wysokość zespołów kamer została znacznie obniżona – jednocześnie jednak nie poczyniono żadnych zmian ograniczających standardowe funkcje takie jak zintegrowane oświetlenie na tylnym panelu lub prowadzenie rolki. Nowa koncepcja instalacji sprawia, że integracja z maszyną drukującą lub przewijarką jest jeszcze łatwiejsza. Dotychczas SMARTSCAN był dostępny w maksymalnej szerokości 560 mm (22 cale), ale wraz z pojawieniem się najnowszej generacji E+L oferuje teraz również 660 mm (26 cali) i 760 mm (30 cali). Dodatkowo zoptymalizowano i rozszerzono dostępny software. Nowe algorytmy wykrywania wad pracują z jeszcze większą niezawodnością.
To samo dotyczy systemu klasyfikowania defektów, który przypisuje je do kategorii takich jak brakująca etykieta, nieusunięty ażur, błąd druku, spoina klejowa lub znacznik jeszcze bardziej niezawodnie niż dotychczas. Dostępne są również inne klasy defektów takie jak otworek, kod kreskowy lub nieprawidłowa długość. Dzięki tym wszystkim opcjom rejestrowania wad i błędów możliwe jest dokonywanie kompleksowych ocen, tak by zrozumieć i zoptymalizować procesy produkcyjne. Wypróbowana i przetestowana technologia kontroli 200% będzie oczywiście nadal stosowana. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie wykrywania niepożądanych dziurek oraz oświetlenia materiałów fluorescencyjnych. Z nowych funkcji skorzystają również aplikacje specjalistyczne takie jak produkcja etykiet ze zintegrowanymi antenami RFID.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Erhardt+Leimer