Raport drupa: korzystne perspektywy branży druku
1 Jan 1970 14:34

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

9. raport drupa Global Trends, który zostanie opublikowany w listopadzie 2023 r., jest wyraźnym potwierdzeniem rosnącego optymizmu w niemal wszystkich regionach i na wszystkich rynkach. Zarówno drukarze, jak i dostawcy prognozują, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej, co jest korzystnym prognostykiem przed targami drupa w 2024 r.
Prezentowane w niniejszym artykule wyniki pochodzą z 9. pogłębionej ankiety Global Trends, przeprowadzonej wiosną tego roku przez brytyjską firmę badawczą Printfuture oraz szwajcarską Wissler, w której uczestniczyło ponad 600 drukarzy i dostawców z panelu ekspertów drupa (grupującego firmowych decydentów wyższego szczebla). W badaniu przeważały pozytywne opinie: o 32% więcej drukarni i dostawców określiło kondycję ekonomiczną swojej firmy jako „dobrą” niż jako „złą”. Jak stwierdzili ankietowani, sytuacja w regionach i na rynkach jest dzisiaj lepsza niż w 2019 r. - czyli w okresie sprzed wybuchu pandemii koronawirusa.

Richard Gray, dyrektor ds. operacyjnych w firmie Printfuture, komentuje: Wprawdzie spodziewaliśmy się pozytywnych prognoz ze strony drukarzy opakowań i druków specjalnych, jednak cieszy nas wzrost pewności siebie w gronie drukarni komercyjnych i wydawniczych. Wydaje się, że te ostatnie przetrwały najgorszy czas związany z postępującą digitalizacją i zaczęły planować przyszłość z większym optymizmem.

Wśród przyczyn tego optymizmu można wymienić m.in. wyniki finansowe (w skali globalnej w 2023 r. aż 50% więcej drukarzy podniosło swoje ceny niż je obniżyło, co oznacza podtrzymanie zapoczątkowanego w ubiegłym roku – po raz pierwszy po siedmiu latach spadków – trendu). Z odpowiedzi uczestników ankiety wynika również, że offset arkuszowy trzyma się mocno na wszystkich rynkach – czemu dorównuje popularność technologii fleksograficznej w sektorze opakowań; że udział druku cyfrowego - którego liderem pozostaje kolorowy arkuszowy druk tonerowy – wzrósł z 26% w 2014 do 29% w 2023 (gdy mowa o drukarniach, w których co najmniej 25% obrotów pochodzi właśnie z druku cyfrowego).

Więcej informacji na temat raportu w listopadowym numerze „Opakowania”

Opracowano na podstawie informacji organizatora targów drupa