Nestlé uruchomi nowy zakład recyklingu opakowań giętkich
1 Jan 1970 09:30

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern Nestlé zainwestował 7 milionów funtów w otwarcie nowego zakładu recyklingu Impact Recycling, który ma przekształcać trudne do recyklingu giętkie tworzywa sztuczne w granulki do produkcji nowych opakowań giętkich.
Zlokalizowany w Durham w Anglii zakład będzie wykorzystywał proces znany jako Baffled Oscillation Separation System (BOSS). Obejmuje on sortowanie odpadów z giętkich tworzyw sztucznych poprzez odwirowanie ich w wodzie, w trakcie którego opakowania – o różniącej się gęstości – toną lub unoszą się na powierzchni, co usprawnia oddzielanie różniących się frakcji.

Rozdzielone tworzywa zostaną następnie przetworzone w granulat do produkcji tworzyw giętkich, wykorzystywanych m.in. w budownictwie i rolnictwie. Firma zamierza produkować z niego m.in. torebki pocztowe i worki na śmieci.
Oczekuje się, że po uruchomieniu zakład osiągnie wydajność 25 tys. ton, czyli większą niż masa wszystkich opakowań wprowadzanych co roku przez Nestlé na rynki w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W supermarketach czołowych sieci powstaną punkty zbiórki torebek Nestlé na płatki zbożowe, owijek na batoniki, torebek stojących na żywność dla zwierząt i innych opakowań, które następnie trafią do recyklingu.

Pożyczka w wysokości 7 mln funtów, przekazana przez Nestlé firmie Impact Recycling UK, ma pomóc tej ostatniej w rozwinięciu autorskiego procesu recyklingu, który zostanie wykorzystany w nowym zakładzie, gdy zacznie działalność późnym latem przyszłego roku.

Cieszę się, że możemy połączyć siły z Impact Recycling i wesprzeć finansowanie nowego zakładu w Durham - powiedziała Sokhna Gueye, szefowa działu opakowań w Nestlé UK & Ireland. W Nestlé dokładamy wszelkich starań, aby nasze opakowania miały wiele żywotów i aby nie trafiały na wysypiska śmieci. Wspieranie innowacyjnych technologii, takich jak ta, to tylko jeden z wielu kroków, które podejmujemy, aby osiągnąć ten cel.

Nie zaprzestajemy działań na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii, które mają zagwarantować, że do 2025 r. blisko 100% naszych opakowań będzie nadawało się do recyklingu, i nadal pracujemy nad tym, aby wszystkie nasze opakowania nadawały się do recyklingu lub ponownego użycia. Fantastycznie jest widzieć, jak nasze opakowania otrzymują drugie życie, i rozważamy nawiązanie wielu partnerstw, które pomogą nam wspierać infrastrukturę zbiórki i recyklingu w Wielkiej Brytanii.
David Walsh, dyrektor generalny Impact Recycling, dodaje: Cieszymy się, że możemy współpracować z Nestlé przy tej inicjatywie mającej na celu stworzenie komercyjnego zakładu recyklingu poużytkowych giętkich tworzyw sztucznych o wydajności 25 tys. ton. Bez finansowania ze strony Nestlé rozwój ten nie byłby możliwy.

Dzięki temu finansowaniu Nestlé demonstruje swoje niezachwiane zaangażowanie w innowacje i poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych.
Paul Davidson, dyrektor Smart Sustainable Plastic Packaging Challenge w Innovate UK, dodał: Jesteśmy zadowoleni, że możemy wspierać ten projekt, ponieważ wspieranie innowacji w celu zwiększenia zdolności Wielkiej Brytanii do recyklingu giętkich opakowań z tworzyw sztucznych jest priorytetowym obszarem dla Smart Sustainable Plastic Packaging Challenge, a ten obiekt jest wielkim krokiem w kierunku osiągnięcia przez Wielką Brytanię celów Paktu Plastikowego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Nestlé