Właściwe oznakowanie wyrobów medycznych jest bardzo ważne. Bez odpowiedniej jakości nadruku i kontroli wizyjnej cała seria leków lub farmaceutyków może zostać odrzucona, co naraża producenta na ogromne koszty. Jeśli do tego dochodzą wymogi dotyczące odpowiedniej prędkości linii produkcyjnej, przed dostawcą rozwiązania pojawia się nie lada wyzwanie. O tym, jak skutecznie zaprojektować i wdrożyć maszynę, która już na etapie etykietowania eliminuje potencjalne błędy, przeczytacie w tym case study.
Współpraca Intrex z firmami Domino i K&P zaowocowała stworzeniem unikalnego systemu, który łączy etykietowanie o wysokiej wydajności ze znakowaniem laserowym na butelkach farmaceutycznych i kontrolą wizyjną.
Międzynarodowa firma farmaceutyczna Aspen, obecna w 115 krajach na świecie, produkuje szeroką gamę leków obejmujących produkty sterylne, tabletki, płyny, oraz biologiczne i aktywne składniki farmaceutyczne. Nasz klient – jeden z 23 zakładów Aspen – zdecydował się na modernizację linii produkcyjnej. Zależało mu przede wszystkim na wysokiej wydajności i precyzji etykietowania.
Naszym zadaniem i jednocześnie wyzwaniem było zintegrowanie wielu technologii w jednym działającym urządzeniu, które będzie etykietować i znakować cztery różne wielkości opakowań z zachowaniem wysokiej wydajności oraz odpowiednio wysokiej jakości, a także szybkości przezbrojenia.
Stworzyliśmy urządzenie, które spełnia wszystkie oczekiwania klienta, czyli:
– zapewnia wysoką wydajność pracy,
– integruje etykietowanie, znakowanie i kontrolę wizyjną,
– jest łatwe w obsłudze,
– weryfikuje nadruk na etykietach i dokładną pozycję etykiety na butelce,
– poprawia jakość i zwiększa poprawność znakowania trwałego butelek HDPE.
Unikalny projekt
W Intrex traktujemy każde zapytanie ofertowe jak unikalny projekt.
To podejście pozwala nam precyzyjnie odpowiadać na wymagania naszych klientów. Przykładem jest właśnie realizacja dla firmy Aspen. Po opracowaniu koncepcji spotkaliśmy się z klientem, aby omówić i zatwierdzić projekt, co było kluczowe dla dalszych etapów produkcji i montażu systemu, ponieważ ważnym elementem było dostosowanie maszyny do miejsca instalacji – w już działającej linii produkcyjnej. Prace koncepcyjne i montaż maszyny w firmie Intrex trwały ok. 2 miesiące.
Doświadczenie firmy Intrex w branży farmaceutycznej
Wieloletnie doświadczenie w branży farmaceutycznej pozwoliło nam spełnić wszystkie oczekiwania firmy Aspen. W projekcie wykorzystaliśmy technologie, takie jak skanery ręczne do weryfikacji kodów i pracy z wewnętrznymi dokumentami firmy.
System etykietowania wyposażony w drukarkę Domino serii V zapewnił nie tylko precyzję oraz szybkie tempo, lecz także wysoką jakość nadruku zmiennych danych na etykiecie.
Opracowaliśmy również innowacyjny system odrzucania błędnych etykiet przed ich nałożeniem, który zwiększa efektywność procesu, ograniczając do minimum odrzucanie całych produktów. W drugim etapie zastosowaliśmy weryfikację etykiet już po nałożeniu, żeby sprawdzić, czy zostały one przyklejone w odpowiedniej pozycji na produkcie. Nieprawidłowo oznaczona butelka zostaje odrzucona do innego pojemnika. W trzecim kroku zapewniliśmy także weryfikację znakowania laserowego. Dzięki temu ryzyko wypuszczenia z linii źle oznaczonego produktu jest minimalne.
Pierwsza na świecie integracja z laserem UV Domino
Współpraca z firmą Domino była kluczowa dla powodzenia projektu. Domino, ze swoją szeroką gamą technologii laserowych – CO2, fiber i UV – oraz ogromnym doświadczeniem we wdrożeniach w różnych branżach i laboratorium testowym w Hamburgu, znacząco przyczyniło się do sukcesu. Najnowszy laser UV Domino U510 zapewnił doskonałą jakość kodu na butelkach HDPE firmy Aspen.
Materiał HDPE, z którego została wykonana butelka, był na tyle specyficzny, że satysfakcjonującą jakość znakowania zapewnił właśnie laser UV, który pozwolił uzyskać kontrast zgodny z oczekiwaniami klienta.
To pokazuje, jak ważny jest etap testów i odpowiednie zaplecze, które umożliwia dopasowanie technologii do potrzeb.
Przewaga lasera Domino UV
Laser U510 UV to kompaktowe urządzenie, idealnie sprawdzające się w przypadku nowoczesnych, zrównoważonych opakowań, w tym recyklingowych polimerów i cienkich folii. Wykorzystuje światło UV do kodowania poprzez reakcję fotochemiczną, co pozwala na znakowanie produktów bez uszkadzania opakowania. Zapewnia ostre, kontrastowe kody 1D i 2D na ciemnych i jasnych materiałach.
Urządzenie jest proste do integracji z linią produkcyjną, dzięki połączeniu kontrolera i lasera w jednym. Ma klasę ochrony IP55, co czyni je odpowiednim do użytku w wilgotnych lub zakurzonych środowiskach. Laser U510 generuje wyraźne kody 1D i 2D, czytelne zarówno dla ludzi, jak i maszyn. Sprawdza się też świetnie na szybkich liniach. Chłodzenie wentylatorem eliminuje potrzebę stosowania wody lub powietrza. Możliwość montażu głowicy w różnych orientacjach oraz integracja z systemem wizyjnym ułatwiają inspekcję kodów i tworzą idealny zestaw do znakowania i weryfikacji.
Łatwe w obsłudze oprogramowanie
W tym projekcie zaimplementowaliśmy też dwa panele sterowania, umożliwiając obsługę maszyny z obu stron. Zintegrowane oprogramowanie wizyjne KUP Vision pozwala na kontrolę etykieciarki, lasera UV i systemu wizyjnego Cognex za pośrednictwem jednego panelu. Oprogramowanie zostało zaprojektowane tak, aby oferować różne tryby pracy, co zapewnia elastyczność w wyborze między etykietowaniem, kodowaniem lub obiema tymi operacjami.
Jesteśmy dumni, że możemy dostarczać rozwiązania, które nie tylko spełniają, lecz także często przekraczają oczekiwania naszych klientów. Współpraca Intrex z Domino i K&P jest dowodem na to, że poprzez innowacje i zrozumienie potrzeb klienta możemy tworzyć systemy, które naprawdę wpływają na efektywność i jakość w branży farmaceutycznej.
Krzysztof Spychała, Deputy Export Director Intrex