Zmiany klimatyczne są jednym z największych problemów naszych czasów. Radzenie sobie z tym wyzwaniem w globalnej skali jest kluczową i palącą kwestią. Pojawia się coraz więcej partnerstw, przykładów współpracy korporacyjnej, w ramach których rządy, firmy i inne podmioty starają się przełamać bariery zrównoważonego rozwoju i napędzać zmiany systemowe. Podobnie jak w przypadku pandemii COVID-19, tak i teraz kolejny duży, wspólny cel jednoczy umysły i umożliwia nawiązywanie współpracy partnerskiej, która przynosi efekty.
Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w branży opakowaniowej, w której współpraca międzysektorowa umożliwiła w ostatnich latach dokonanie istotnego postępu, np. przy tworzeniu innowacyjnych i zrównoważonych alternatyw dla opakowań nienadających się do recyklingu.
Teraz Bobst i Henkel, dwie potęgi świata opakowań, łączą siły, by dzielić się swoją wiedzą i odkryć, w jaki sposób ich partnerstwo może zapewnić dalszy postęp. Ich kwalifikacje uzupełniają się wzajemnie; Bobst to jeden z największych światowych dostawców rozwiązań do produkcji opakowań, druku i przetwórstwa, zaś Henkel jest czołowym producentem technologii klejowych, szczeliw oraz powłok funkcjonalnych. Co więcej, dla obu firm określenie „zrównoważony rozwój” to coś więcej niż słowa – to najważniejszy cel, kluczowy element ich całej działalności.
Może jesteśmy dużą organizacją, ale taką, którą tworzą ludzie naprawdę dbający o te kwestie – mówi Nanni Bertorelli, dyrektor linii produktów do powlekania i laminowania w firmie Bobst. – Jako lider branżowy wiemy, że odpowiadamy za innowacje w tym obszarze i pomoc w znajdowaniu rozwiązań korzystnych dla społeczności. Praca z innymi branżowymi liderami wyznającymi podobne wartości i cele, takimi jak Henkel, daje gwarancję przyspieszania innowacyjności.
Zrównoważony rozwój jest integralną częścią wizji Bobst dotyczącej kształtowania przyszłości świata opakowań i jednym z czterech kluczowych filarów firmy, obok cyfryzacji, automatyzacji i łączności. Firma zdefiniowała trzy składniki swojej strategii zrównoważonego rozwoju: w zakresie działań (dotyczących m.in. energii, wody i odpadów), urządzeń (np. zużycia energii przez maszynę, wydłużenia żywotności sprzętu) oraz wykorzystania i końca cyklu życia opakowań (np. produkcji opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska).
Również Henkel określił swoje długoterminowe ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju w ramach planu „2030+ Sustainability Ambition Framework”, grupując je w trzech obszarach: Odradzanie Planety, Kwitnące Wspólnoty oraz Zaufany Partner (Regenerative Planet, Thriving Communities, Trusted Partner), aspirując do pozycji „pionierów dla dobra przyszłych generacji”.
Możemy przyczynić się do rozwiązania globalnych wyzwań dzięki naszym specjalistycznym kompetencjom – mówi Mauro Bonfiglio, dyrektor rozwoju produktu w dziale opakowań, Henkel Adhesive Technologies. – Możemy zapewnić zrównoważony rozwój dzięki materiałoznawstwu i naukowemu know-how w zakresie klejenia, uszczelniania i powlekania. Cieszymy się, że możemy współpracować z Bobst, aby połączyć naszą wiedzę na temat opakowań, materiałów i zastosowań w celu opracowania zrównoważonych rozwiązań, które umożliwią obieg zamknięty i zmniejszą ślad węglowy bez uszczerbku dla wydajności i jakości.
Dowiedziona siła partnerstwa
Obie firmy już wcześniej zawiązywały partnerstwa branżowe w celu realizacji inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju.
W 2022 r. Henkel wszedł w kooperację z cyclos-HTP Institute (CHI), firmą specjalizującą się w pomiarach, ocenie i certyfikacji możliwości recyklingu opakowań i towarów. Partnerstwo zapewnia klientom bardziej kompleksową i dostosowaną ofertę usług dzięki połączeniu know-how obu firm.
Dzisiaj, gdy zbliża się wdrożenie nowego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), wysiłki cyclos-HTP Institute na rzecz zrównoważonego rozwoju są ważniejsze niż kiedykolwiek. Projekt PPWR stanowi, że wszystkie rodzaje materiałów opakowaniowych muszą otrzymać przypisanie zdolności do recyklingu w procentach masowych. Standardowa ocena cyclos-HTP jest już w pełni zgodna z projektem PPWR i stanie się istotnym punktem odniesienia dla oceny zdolności opakowań do recyklingu.
W międzyczasie Bobst skorzystał już z oceny cyclos-HTP Institute w ramach innych partnerstw branżowych. Szwajcarska firma, wraz z wiodącymi partnerami, opracowała oneBARRIER, rodzinę nadających się do recyklingu podłoży monomateriałowych, stanowiących alternatywę dla nienadającej się do recyklingu metalizowanej folii poliestrowej. We wszystkich przetestowanych do tej pory zastosowaniach OneBARRIER PrimeCycle, który obejmuje EVOH i wolne od warstwy wierzchniej przezroczyste monopodłoża PE na bazie AlOx lub nieprzezroczyste monopodłoża PE na bazie AluBond, ma poziom recyklingu 98%, certyfikowany przez cyclos-HTP Institute.
Obecnie uwaga obu firm zwraca się ku przyszłości i temu, co mogą wspólnie osiągnąć. Niezależnie od tego, czy chodzi o opracowanie nowych rozwiązań barierowych dla opakowań giętkich wykorzystujących papier i inne podłoża, czy też o wspólne szkolenia w zakresie podnoszenia ekologiczności klejów i maszyn, obie firmy koncentrują się na badaniu potencjalnych sposobów ukierunkowania ich wspólnej pasji do zrównoważonego rozwoju.
Nasze pierwsze rozmowy były bardzo owocne i już teraz widzimy kilka obszarów współpracy, które mają duży potencjał – mówi Nanni Bertorelli. – Na razie sprowadza się to do uważnych obserwacji. Ale mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ujawnić nasze wspólne plany na bardziej zrównoważone jutro.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Bobst