Wykorzystanie tworzyw z recyklingu do produkcji opakowań staje się coraz ważniejszym czynnikiem wzrostu gospodarczego, uwzględniającego konieczność oszczędzania zasobów naturalnych. Aby zapewnić opłacalne zaopatrzenie w ekologiczne opakowania, niezbędna jest aktywna współpraca wszystkich zaangażowanych stron. Z myślą o wsparciu działań w tym zakresie firma Schütz – specjalista w dziedzinie opakowań – stworzyła własną koncepcję o nazwie Green Lifecycle Management.
Jednym z przykładów efektywnego wykorzystania zasobów jest kontener IBC firmy Schütz (tzw. Ecobulk). Nowoczesne technologie produkcji kratownicy oraz wkładu wewnętrznego pozwalają zminimalizować ilość potrzebnego materiału przy jednoczesnej poprawie parametrów kontenera. Dzięki znacznej oszczędności samych surowców Schütz ogranicza emisję CO2 o 120 000 t rocznie.
Kolejnymi elementami Green Lifecycle Management są odbiór i regeneracja opróżnionych opakowań, prowadzone w ramach globalnej usługi Schütz Ticket Service. Obecnie firma posiada na całym świecie 60 zakładów z liniami do produkcji i regeneracji kontenerów, dzięki czemu może stale oferować klientom swoje usługi możliwie jak najbliżej miejsca prowadzonej przez nich działalności. Podczas procesu regeneracji odebranego kontenera wkład wewnętrzny wymienia się na nowy, zaś kratownicę i paletę czyści, a w razie koniecz- ności naprawia. Dzięki ponownemu wykorzystaniu tych komponentów zmniejsza się emisję CO2 o 100 kg w porównaniu z zakupem nowego kontenera IBC.
Podczas regeneracji wkłady wewnętrzne zostają poddane złożonemu procesowi ponownego przetwarzania w specjalnie przygotowanych zakładach firmy Schütz, a uzyskany w ten sposób regranulat jest wykorzystywany m.in. do produkcji komponentów opakowań. Dzięki konsekwentnemu wykorzystywaniu regranulatu paleto-pojemniki firmy Schütz od dziesięcioleci spełniają wymóg wysokiego wskaźnika recyklingu tworzyw sztucznych. W przyszłości udział regranulatu w tych produktach zostanie jeszcze zwiększony.
Schütz Green Layer: jakość i bezpieczeństwo przy wysokim udziale regranulatu
Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej trójwarstwowej lub sześciowarstwowej technologii rozdmuchu firma Schütz może oferować ekologiczną linię opakowań pod nazwą Green Layer, zawierającą 30% regranulatu wysokiej jakości. W produktach tych regranulat trafia do warstwy środkowej, podczas gdy warstwy wewnętrzna i zewnętrzna są wykonywane z nowego tworzywa HDPE. Taka konstrukcja gwarantuje, że produkt znajdujący się w opakowaniu ma bezpośredni kontakt wyłącznie z nowym materiałem. Kontenery – dopuszczone do przewozu towarów niebezpiecznych – są więc ekologicznymi opakowaniami o szerokim zastosowaniu.
Im więcej opróżnionych opakowań jest zwracanych do firmy Schütz, tym większe bezpieczeństwo dostaw i mniejsza potrzeba pozyskiwania regranulatu ze źródeł zewnętrznych. Dzięki aktywnemu współdziałaniu ze strony klientów i przekazywaniu opróżnionych IBC do regeneracji wszystkie strony uczestniczące w obiegu opakowań mogą znacząco przyczyniać się do osiągania wspólnych celów klimatycznych.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Schütz