Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie przejęcia jej polskiej spółki-córki. Umowa obejmuje wszelkie działania Schumacher Packaging w Polsce i dotyczy całego zarządu, wszystkich pracowników, dwóch najnowocześniejszych fabryk tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, dwóch papierni w Grudziądzu i Myszkowie, z których jedna została całkowicie zmodernizowana w 2023 roku, oraz trzech centrów serwisowych. Finalizacja tej transakcji oczekuje na zgodę polskich organów antymonopolowych, a także na spełnienie określonych warunków zawieszających.
Zintegrowana Grupa Schumacher Packaging jest jednym z największych rodzinnych producentów „szytych na miarę” opakowań z tektury falistej i litej w Europie, uznawanym za lidera branży w zakresie innowacji i technologii, a także pionierem wysokowydajnego druku cyfrowego na tekturze falistej. Grupa od lat dynamicznie rozwija się na arenie międzynarodowej i obecnie posiada 26 zakładów w Niemczech, Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii. W Polsce rozwinęła solidne portfolio klientów, a jej moce produkcyjne wynoszą w naszym kraju 440 tys. ton papieru i 535 milionów metrów kwadratowych tektury falistej. Schumacher Packaging zatrudnia w Polsce 1540 pracowników, a jej obroty w 2023 r. wyniosły 327 mln euro (sprzedaż zagregowana).
Obie firmy z pasją dążą do realizacji swojej wizji opakowań neutralnych dla klimatu, wykonanych z surowców odnawialnych.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że doszliśmy do porozumienia z Saica – ze względu na naszych pracowników i klientów. Istnieje bliskość kulturowa między dwiema rodzinnymi firmami, co pozwoli na szybką integrację. Produkty i usługi obu firm uzupełniają się w Polsce. Saica wypełnia lukę w swoim już rozległym zasięgu geograficznym, rozszerzając działalność na szóstą co do wielkości gospodarkę Europy. Jest to również ważny krok dla Schumacher Packaging we wprowadzaniu naszej odnoszącej sukcesy, zdrowej firmy w długoterminową przyszłość. Wydzielenie polskiej spółki zależnej nie spowoduje żadnych komplikacji dla reszty Grupy Schumacher Packaging. Wynika to z faktu, że polska organizacja z własnym zarządem działa prawie niezależnie od innych organizacji krajowych - powiedział Björn Schumacher, CEO Schumacher Packaging.
To będzie bardzo ważny kamień milowy. To nie tylko krok naprzód w strategii rozwoju biznesu Saica, ale ma również na celu dalszy rozwój naszej infrastruktury i usług w Europie Wschodniej. Cieszymy się, że możemy powitać pracowników Schumacher w Polsce i wraz z nimi dalej rozwijać naszą kulturę i wartości, dbając o przyszłość, ceniąc ludzi i podejmując wyzwania, które przed nami stoją - powiedziała Susana Alejandro, Prezes Grupy Saica.
Oferta ta wpisuje się w plany rozwoju firmy określone w strategicznym planie Saica 2025.
W 2011 roku Grupa Saica weszła na polski rynek poprzez joint venture z Grupą Thimm, nabywając fabrykę opakowań z tektury falistej w Tychach pod nazwą TOP THIMM (z 51% udziałów Thimm i 49% udziałów Grupy Saica). W 2022 r. Grupa Saica weszła w posiadanie 76% udziałów spółki Fox Recykling, zajmującej się gospodarką odpadami w Gdyni.
Opracowano na podstawie informacji Grupy Saica