Firma Siegwerk, jeden z wiodących światowych dostawców farb drukarskich i powłok do produkcji opakowań oraz etykiet, ogłosiła wprowadzenie na rynek europejski swojego pierwszego pełnego systemu usuwania farby UV flexo: CIRKIT CLEARPRIME UV E02. Nowa technologia primera do zastosowań w opakowaniach nieżywnościowych oferuje zweryfikowane rozwiązanie do bezpiecznego i ekonomicznego usuwania farby z samoprzylepnych etykiet drukowanych w technologii UV (PSL). W efekcie poprawia ona recykling opakowań z etykietami plastikowymi i umożliwia odzyskiwanie wysokiej jakości surowców wtórnych nadających się do ponownego użycia w opakowaniach nieprzeznaczonych do żywności.
Chociaż farby UV oferują szereg korzyści w kwestii drukowania etykiet, stanowią one również wyzwanie dla późniejszego procesu recyklingu. W zależności od podłoża, farby UV są często bardzo trudne do usunięcia i mogą prowadzić do zanieczyszczeń surowców wtórnych, co znacznie ogranicza ich dalsze wykorzystanie – wyjaśnia Marc Larvor, szef technologii Narrow EMEA w Siegwerk. – W rezultacie nie jest zaskakujące, że opakowania drukowane w technologii UV do tej pory były uznawane za problematyczne w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki CIRKIT CLEARPRIME UV E02 Siegwerk oferuje teraz rozwiązanie w postaci primera, które jest odpowiedzią na to wyzwanie. Umożliwiając łatwe i bezpieczne usuwanie farby z samoprzylepnych etykiet drukowanych w technologii UV, eliminuje potrzebę wcześniejszego usuwania etykiety z pojemnika, jeśli używane plastiki są kompatybilne. Taki zintegrowany mechaniczny recykling etykiet i opakowań plastikowych może nie tylko pomóc w zwiększeniu wskaźników recyklingu, lecz także zaoszczędzić czas i koszty – dodaje Marc Larvor. – W ten sposób nasz nowy środek odbarwiający do etykiet z druku fleksograficznego UV aktywnie przyczynia się do uzyskania wysokiej jakości recyklatów dla obiegu zamkniętego.
W pierwszym teście przeprowadzonym przez firmę Masterpress nowy primer do usuwania farb firmy Siegwerk dowiódł swojej skuteczności we wszystkich aspektach. Eksperci ds. badań i rozwoju (R&D) firmy Masterpress wykorzystali niepowlekane przezroczyste oraz białe etykiety samoprzylepne (PSL), wykonane z PE85, i zastosowali CIRKIT CLEARPRIME UV E02 firmy Sieg-werk, a następnie odporne na odbarwienia farby UV flexo i UV flexo OPV. Po pierwsze, primer zapewnił doskonałą przyczepność między podłożem a farbami, a następnie umożliwił pełne usunięcie farby i lakieru z zadrukowanej folii polietylenowej (PE) w standardowych warunkach odbarwiania na podstawie protokołu QT 507 Europejskiej Platformy Butelek PET (EPBP). Ponadto warstwa primera rozpuściła się bez pozostałości w procesie mycia na gorąco i tym samym udowodniła swoją zdolność do generowania wysokiej jakości przezroczystych lub białych recyklatów, podczas gdy zastosowane formuły atramentu niepowodujące ściekania zapewniły czysty i nadający się do ponownego użycia roztwór myjący.
Badania laboratoryjne przeprowadzone przez Masterpress i Siegwerk wykazały znakomite parametry recyklatu, podkreślając skuteczność nowego primera odbarwiającego. Konsekwentnie inwestując w swoje laboratorium badawczo-rozwojowe, Masterpress zapewnia najnowocześniejsze możliwości testowania i przeprowadzania prób nowych atramentów lub materiałów przed ich wprowadzeniem na rynek. Angażujemy się w rozwój innowacji w branży etykiet termokurczliwych i samoprzylepnych i jesteśmy dobrze przygotowani, aby pomóc przyspieszyć komercjalizację nowych, zrównoważonych, nadających się do recyklingu produktów i materiałów na rynku – powiedziała Katarzyna Wasilewska, kierownik ds. badań i rozwoju w Masterpress. – Nasze testy potwierdziły imponującą przetwarzalność etykiet PE z nadrukiem UV. W porównaniu z innymi etykietami bez technologii odbarwiania, mogliśmy zaobserwować, że zanieczyszczenie recyklatów z tworzyw sztucznych spowodowane odbarwieniem może być znacznie zmniejszone dzięki zastosowaniu primera odbarwiającego UV firmy Siegwerk.
Dzięki temu CIRKIT CLEARPRIME UV E02 znacząco przyczynia się do poprawy jakości recyklatów i zwiększenia możliwości ich ponownego wykorzystania. Doskonale współpracuje z uznanymi seriami flekso Sicura, takimi jak Sicura Flex 39-8 o niskiej migracji lub Sicura Flex Dual Cure o podwójnym utwardzaniu. Ponadto nowy primer jest kompatybilny z różnymi materiałami foliowymi i pozwala na drukowanie w linii materiałów z możliwością odbarwiania w konfiguracji maszyny 100% UV-Flexo, utrzymując skomplikowanie dla użytkowników na jak najniższym poziomie. W ciągu zaledwie trzech minut nowy primer UV flexo oferuje prędkość odbarwiania równie szybką jak primer odbarwiający na bazie wody, co czyni go doskonałą alternatywą dla przetwórców, którzy używają maszyny fleksograficznej UV i nie są w stanie przetwarzać primera na bazie wody – dodaje Katarzyna Wasilewska.
Dzięki CIRKIT CLEARPRIME UV E02 firma Siegwerk nie tylko dodała kolejne funkcjonalne rozwiązanie powłokowe do swojego portfolio produktów CIRKIT przeznaczonych do opakowań w rozumieniu gospodarki o obiegu zamkniętym, lecz także kontynuuje rozwój odbarwiania jako nowego standardu branżowego w celu dalszej poprawy jakości opakowań z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu. Obecnie portfolio firmy w zakresie powłok sprzyjających obiegowi zamkniętemu obejmuje już szereg technologii na bazie wody i rozpuszczalników, podłoży, procesów powlekania i innych zastosowań: od powłok barierowych chroniących przed cieczami, olejami i smarami, parą wodną, tlenem i promieniowaniem UV, poprzez powłoki termozgrzewalne i ochronne, aż po podkłady rozwarstwiające i odbarwiające.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Siegwerk