Podczas tegorocznych targów Fachpack przemysł opakowaniowy ma wiele kwestii do omówienia w związku z przepisami wprowadzonymi przez nowe rozporządzenie UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) oraz rosnącymi wymaganiami w zakresie ochrony klimatu. „Transition in Packaging” (Transformacja w sektorze opakowaniowym) jest więc idealnym mottem dla wydarzenia, które odbędzie się w dniach 24-26 września 2024 r. w Norymberdze.
Odwiedzający targi będą mieli okazję zapoznać się z pełną gamą zrównoważonych, opłacalnych rozwiązań, które firma Schubert, producent maszyn pakujących z Crailsheim, opracowała z myślą o producentach dóbr konsumpcyjnych.
Jako przykład nowej koncepcji maszyn Power Compact – łączących wysoką wydajność na najmniejszej możliwej przestrzeni z oszczędną technologią wysokiej jakości – na stoisku będzie pracować maszyna do pakowania batonów z jednościeżkowym modułem do formowania kartonów oraz podajnikiem Comfort Feeder. Firmowi eksperci zademonstrują również, w jaki sposób dzięki interakcji technologii pakowania i technologii maszynowej można w pełni wykorzystać potencjał zrównoważonego rozwoju.
Globalny megatrend zrównoważonego rozwoju z pewnością nie jest niczym nowym dla firmy Schubert. Dzięki Mission Blue Sustainability Initiative producent maszyn wyznaczył sobie ambitne cele, które zaowocowały wieloma konkretnymi działaniami. Zostały one również wyszczególnione w Schubert ANNUAL 2023 – łączonym raporcie rocznym i raporcie zrównoważonego rozwoju na rok 2023 – opublikowanym po raz pierwszy na początku tego roku.
Jednym z kluczowych celów firmy jest wspieranie producentów dóbr konsumpcyjnych w ich drodze ku zrównoważonej przyszłości. Z myślą o nich firma stale rozwija swoją modułową technologię maszyn: z jednej strony, aby poprawić efektywność energetyczną podczas pracy maszyny, z drugiej zaś, aby zmaksymalizować efektywne wykorzystanie wszystkich komponentów technicznych w projektowaniu linii i osiągnąć optymalną wydajność dzięki maksymalnie „odchudzonemu” rozwiązaniu.
Koncepcja LEAN oszczędza zasoby i koszty
Będzie można tego doświadczyć na żywo dzięki linii Power Compact, która zostanie zaprezentowana na stoisku Schubert. Maszyna do pakowania batoników z jednościeżkowym modułem do formowania kartonów oraz podajnikiem Comfort Feeder oferuje producentom wyjątkowo korzystną koncepcję „odchudzonej” maszyny: wyjątkowo kompaktową i zajmującą niewiele miejsca linię, która formuje kartony, napełnia je i zamyka z prędkością 60 cykli na minutę, z bardzo ograniczoną liczbą komponentów systemowych. Jej wydajność można w pełni wykorzystać dzięki jednościeżkowemu przetwarzaniu kartonów, lekkiemu osprzętowi robota tworzonemu w technologii druku 3D oraz podawaniu wykrojów, które umożliwiają ciągłą pracę do pięciu godzin bez uzupełniania. Co więcej, wydajny proces montażu da się elastycznie zintegrować z innymi liniami Schubert. Taka koncepcja nie tylko oszczędza materiały i zasoby, lecz także umożliwia klientom pakowanie z wysoką wydajnością dzięki zaawansowanej technologii i zaskakująco opłacalnej eksploatacji.
Wprawdzie podobne rozwiązania już teraz znacząco przyczyniają się do osiągania celów zrównoważonego rozwoju, ale klienci firmy Schubert mogą jeszcze bardziej poprawić swój ślad ekologiczny dzięki wspomnianym rozwiązaniom maszynowym. W wielu przypadkach opakowania kartonowe w pełni nadające się do recyklingu mogą zastąpić konwencjonalne warianty z folią lub etykietami z tworzywa sztucznego. Wykroje podawane przez podajnik Comfort Feeder można zoptymalizować z wyprzedzeniem, aby zapewnić jak największy poziom recyklingu materiałów opakowaniowych. Precyzyjne, wspomagane przez robota napełnianie w procesie ładowania od góry szczególnie dobrze nadaje się do precyzyjnego umieszczania produktów w wąskich kartonach i tym samym zmniejsza objętość opakowania, co jest jednym ze szczególnych wymagań nowego PPWR.
Zrównoważone rozwiązania dzięki interakcji między opakowaniem a maszyną
Niezależnie od tego, czy klienci oczekują, by kartony były kompatybilne z maszynami, wymagają oni opakowań tekturowych zamiast plastikowych albo chcą tworzyć rozwiązania alternatywne wspólnie z producentem opakowań. Firma Schubert posiada rozwiązania, które zaspokajają te i inne wymagania. Elastyczne, modułowe i łatwe do przezbrojenia maszyny pakujące tego producenta przetwarzają zarówno opakowania konwencjonalne, jak i w pełni nadające się do recyklingu. Odwiedzający stoisko będą mogli przekonać się, w jaki sposób Schubert wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie z tekturą i tworzy innowacyjne technologie, takie jak Dotlock, w celu opracowania bardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych. Dotlock to nowa technologia łączenia opakowań wykonanych z tektury litej lub falistej całkowicie bez użycia kleju, ale z taką samą wytrzymałością jak opakowania klejone. W przyszłości możliwe będzie pełne zintegrowanie procesu składania opakowań Dotlock z linią pakującą. Schubert oferuje również doradztwo i rozwiązania w zakresie przejścia na bardziej zrównoważone opakowania w obszarze folii z tworzyw sztucznych: dzięki wzornikowi Schubert Comfort Package producent wspiera swoich klientów w wyborze optymalnej folii flow-wrap pod względem obrabialności i możliwości recyklingu, z uwzględnieniem specyficznych właściwości i wymagań produktu.
Podczas targów Fachpack na stoisku firmy Schubert czekać będą firmowi specjaliści, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i pochylą się nad każdym indywidualnym wyzwaniem.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Schubert
Tłumaczenie: TK