Alkohol w opakowaniach wielokrotnego użytku
1 Jan 1970 13:48

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy Diageo i ecoSPIRITS zawarły globalną umowę na dostarczanie do barów, hoteli i restauracji ginu Gordon’s, rumu Captain Morgan i wódki Smirnoff w opakowaniach wielokrotnego użytku z wykorzystaniem technologii ecoTOTE oferującej „mniej dwutlenku węgla, mniej odpadów”. W 2021 r. – w ramach programu Diageo Sustainable Solutions, inicjatywy poszukującej innowatorów technologicznych, którzy pomogą firmie osiągnąć cele ESG poprzez „wypełnienie luki technologicznej” w całym łańcuchu dostaw – firma Diageo po raz pierwszy nawiązała współpracę z ecoSPIRITS.

Rok później obie firmy podjęły współpracę przy uruchomieniu pierwszej inteligentnej sieci o obiegu zamkniętym w Indonezji. W kilkudziesięciu lokalach na Bali i w Dżakarcie, w tym w klubie La Brisa Bali, wprowadzono technologie ecoTOTE i SmartPour firmy ecoSPIRITS do dostarczania wódki Smirnoff. Do końca 2023 r. program działał aktywnie w 38 miejscowych barach.

SmartPour 2.0S Smirnoff Edition został opisany jako pierwsze urządzenie z obszaru internetu rzeczy (IoT) oficjalnie zasilane przez opartą na chmurze platformę oprogramowania CircularONE firmy ecoSPIRITS. Opracowano je z myślą o podniesieniu bezpieczeństwa, upowszechnieniu i zwiększeniu wydajności globalnej sieci ecoSPIRITS działającej w zamkniętej pętli.

Obecnie, w ramach porozumienia firm ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku, sieć będzie oferować „elastyczne ramy”, w których w ciągu najbliższych trzech lat Diageo ma pilotować i upowszechniać na 18 rynkach opakowania działające w obiegu zamkniętym. W skład umowy wchodzi dystrybucja napojów spirytusowych Diageo do uczestniczących instytucji z wykorzystaniem 4,5-litrowego ecoTOTE.

ecoTOTE działa niczym znane z dystrybucji piwa wielolitrowe beczki (kegi). Zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu do 150 razy i wyeliminowaniu do 1000 szklanych butelek w całym okresie użytkowania, pojemnik jest zabierany po opróżnieniu, czyszczony przez zewnętrzne firmy, następnie ponownie napełniany tym samym alkoholem i przekazywany do dalszej dystrybucji.

Taka forma transportu produktu do odbiorcy powoduje ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz odpadów w porównaniu z rozwiązaniami jednorazowego użytku. Już po szóstym użyciu ecoTOTE pozostawia mniejszy ślad węglowy niż szklana butelka o pojemności 0,7 l.

Dokładne dane liczbowe zostaną potwierdzone po zakończeniu trzyletniego okresu użytkowania.

Oczekuje się jednak, że przejście na ecoTOTE ułatwi firmie Diageo osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju, w tym programu Society 2030, w ramach którego dąży ona do zmniejszenia do 2030 r. emisji dwutlenku węgla o połowę w całym łańcuchu dostaw, osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. oraz całkowitego wykorzystania energii odnawialnej w procesach produkcyjnych.

Misją ecoSPIRITS jest wyeliminowanie szkła jednorazowego użytku w przemyśle spirytusowym i winiarskim – skomentował Paul Gabie, dyrektor generalny ecoSPIRITS. – Jeśli chcemy, by GOZ upowszechniła się na globalną skalę, innowatorzy, tacy jak ecoSPIRITS, potrzebują wsparcia liderów branży, takich jak Diageo, w katalizowaniu przejścia z opakowań linearnych na opakowania o obiegu zamkniętym. W tych okolicznościach to nowe, globalne partnerstwo jest kamieniem milowym dla ecoSPIRITS i naszej podróży ku przyszłości o obiegu zamkniętym. (...)

Ewan Andrew, prezes Global Supply Chain & Procurement i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Diageo, komentuje: To kolejny przykład potrójnej wygranej, na której skorzysta planeta, konsumenci i Diageo. Będziemy w stanie zmniejszyć zarówno emisję dwutlenku węgla, jak i koszty, a puby i bary skorzystają z łatwości posiadania opakowań wielokrotnego użytku.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Diageo