Dzięki pracy swego najnowszego oddziału biznesowego – ReCover - oraz wiodącemu w branży procesowi recyklingu, producent opakowań, firma Coveris, przekształca zadrukowaną folię w wysokiej jakości recyklat, zamykając w ten sposób obieg tworzyw sztucznych. Ten zrównoważony proces produkcji zdobył właśnie prestiżową nagrodę Green Packaging Star Award na targach FachPack w Norymberdze.
Nagroda została przyznana w kategorii „Proces produkcji przyjazny dla środowiska”. W ramach strategii zrównoważonego rozwoju „No Waste”, która zdobyła nagrodę Green Packaging Star Award dwa lata temu, producent opakowań postawił sobie za cel wyeliminowanie wszelkiego rodzaju odpadów. Dział ReCover, utworzony pod koniec 2022 r., łączy działania firmy w zakresie odzysku i zapewnia utrzymanie plastiku w obiegu dzięki pionierskiemu procesowi recyklingu.
Pionierski proces recyklingu
Sercem ReCover jest wiodąca w branży technologia odbarwiania firmy Coveris. Granulowana folia z nadrukiem nie jest recyklatem o optymalnej jakości, bo obniżają ją pozostałości farb. Osiągnięcie najwyższej jakości wymaga zatem rozwiązań, które zapobiegają zanieczyszczeniu recyklatu farbami. ReCover umożliwia produkcję takiego recyklatu (zwanego ReGen) z odpadów produkcyjnych, który jest zrównoważoną alternatywą dla surowców pierwotnych i może być ponownie przetworzony na folię opakowaniową bez utraty jakości.
Nagroda Green Packaging Star Award jest przyznawana przez magazyn branżowy Kompack i Austrian Research Institute for Chemistry. Od 2008 roku otrzymują je wybitne rozwiązania w zakresie zrównoważonych opakowań. Innowacyjne i przyjazne dla środowiska produkty, firmowe filozofie oraz procesy produkcyjne są nagradzane w czterech kategoriach. Celem jest wyróżnienie i promowanie zrównoważonych udoskonaleń w przemyśle opakowaniowym i procesach operacyjnych. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas tegorocznych targów FachPack w Norymberdze, odbywających się w dniach 24-26 września.
Zdobycie nagrody Green Packaging Star Award jest fantastycznym potwierdzeniem naszej innowacyjności i ciągłego zaangażowania w zrównoważoną produkcję. Zgodnie z naszą strategią „No Waste” utworzyliśmy ReCover jako nową jednostkę biznesową, która obejmuje cały recykling tworzyw sztucznych. W ten sposób wnosimy cenny wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym - mówi Katja Killian, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Coveris. Chciałabym również podkreślić, że ta nagroda jest wyrazem uznania dla pracy zespołowej. Bez naszego wybitnego zespołu ReCover nie byłaby możliwa.
Opracowano na podstawie informacji firmy Coveris