Releaf: roślinny polimer od firmy Avantium
1 Jan 1970 08:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Avantium N.V., firma działająca w branży odnawialnych i cyrkularnych materiałów polimerowych, poinformowała o oficjalnym debiucie jej roślinnego i nadającego się do recyklingu polimeru PEF (furanian polietylenu) pod nazwą Releaf. Produkt ma pomóc przekształcić przemysł tworzyw sztucznych, zapewniając zrównoważone i doskonałe rozwiązania do produkcji butelek, opakowań i tekstyliów. Jak przekonuje producent, to rozwiązanie reprezentuje przyszłość, w której zrównoważone wybory są normą, a nie wyjątkiem.

Releaf ma pomóc w uwolnieniu planety od kopalnych tworzyw sztucznych z pomocą rozwiązań opartych na roślinach (symbolizowanych przez liść w logo produktu) i zgodnych z zasadami recyklingu, odnowy i nowego podejścia do tworzyw sztucznych. Aby uczcić wprowadzenie marki Releaf, Avantium zaprezentowało oficjalną stronę internetową produktu: www.releaf.bio. Biotworzywo zostanie zaprezentowane podczas tegorocznego Dutch Design Week, corocznego wydarzenia odbywającego się w Eindhoven w Holandii. DDW to największa impreza poświęcona projektowaniu odbywająca się w Europie Północnej, na której swoje prace i pomysły przed 300-tysięczną widownią prezentuje ponad 2600 projektantów z całego świata. Tegoroczna edycja DDW odbędzie się w dniach 19-27 października.

Avantium nawiązało współpracę z renomowanym studiem projektowym Hoogvliet Jongerius, aby podkreślić piękno i wszechstronność opartego na roślinach tworzywa PEF Releaf. Specjalnie z myślą o tegorocznym DDW obie firmy przygotowały instalację „From Plants to Plastics”, która nie tylko podkreśla pochodzenie i zalety Releaf, ale także pokazuje jego potencjał artystyczny. Współpraca bada różnorodne zastosowania biotworzywa Releaf, od folii i arkuszy po przędze, dzięki wykorzystaniu charakterystycznych tekstur i struktur. Jego wszechstronność otwiera świat możliwości zarówno dla projektantów, jak i producentów, torując drogę do bardziej zrównoważonych wyborów na różnych rynkach – podkreśla Avantium.

Nienke Hoogvliet z Hoogvliet Jongerius mówi: Praca z Releaf była pouczającym doświadczeniem. Byliśmy w stanie przesunąć granice tego, co jest możliwe, dzięki zrównoważonym materiałom, tworząc elementy, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także naprawdę piękne.

Jean Lai, Marketing & Branding Manager w Avantium, komentuje: Jesteśmy niezwykle dumni z wprowadzenia na rynek marki Releaf, która uosabia nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Releaf oferuje zrównoważoną alternatywę dla butelek, opakowań i tekstyliów. Jesteśmy równie podekscytowani współpracą ze Studio Hoogvliet Jongerius podczas tegorocznego Dutch Design Week. Ich kreatywna wizja i doświadczenie pozwoliły nam zaprezentować piękno i wszechstronność Releaf i dowieść, że zrównoważone materiały mogą być zarówno funkcjonalne, jak i oszałamiające pod względem estetyki.

W 2020 roku ogłoszono, że spółka zależna Avantium, Avantium Renewable Polymers, zbuduje flagową fabrykę FDCA (kwasu 2,5-furanodikarboksylowego) - kluczowego budulca dla wielu chemikaliów i tworzyw sztucznych, m.in. PEF. Fabryka, której otwarcie planowano pierwotnie na 2023 r., ma zostać oficjalnie uruchomiona pod koniec października 2024 r.

Po rozpoczęciu prac budowlanych w nowej fabryce Nova Institute przeprowadził ocenę cyklu życia Avantium PEF, stwierdzając, że jego zastosowanie w butelkach o pojemności 250 ml i 500 ml zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych o 37%, a zapotrzebowanie na zasoby paliw kopalnych o 37%. Dotychczas produkowane przez Avantium biotworzywo wykorzystały w produkcji opakowań luksusowych kosmetyków m.in. marki należące do koncernu LVMH: Christian Dior, Givenchy i Guerlain,

Opracowano na podstawie informacji firmy Avantium