2050 – jeden cel, wiele ścieżek
1 Jan 1970 09:46

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dekarbonizacja sektora opakowań szklanych do 2050 roku jest tematem najnowszego raportu opublikowanego przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE). To pierwsze tak kompleksowe i ważne opracowanie na skalę europejską.

Raport, którego tytuł brzmi: „Jeden cel, wiele ścieżek: Jak europejski przemysł opakowań szklanych obniża swoją emisyjność”, szczegółowo pokazuje różne sposoby, które mają doprowadzić do jednego celu - zerowej emisji CO2 netto do 2050 roku. Jego uzupełnieniem jest specjalna mapa online opublikowana na stronie internetowej FEVE. Przedstawia ona ponad 90 inicjatyw w całej Europie podjętych przez przemysł opakowań szklanych na rzecz jego dekarbonizacji. Raport potwierdza zaangażowanie wszystkich producentów opakowań szklanych w ten proces, ale zwraca też uwagę, że osiągnięcie tych ambitnych celów nie jest możliwe w pojedynkę, lecz jedynie poprzez wspólne działanie. Współpraca jest niezbędna, aby dostarczane produkty, które są nie tylko w pełni cyrkularne, były także neutralne dla klimatu.

Game changer

Kluczowym krokiem prowadzącym do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. jest szybki dostęp do przystępnej cenowo, niskoemisyjnej energii. Obecnie 80% bezpośredniej emisji dwutlenku węgla w branży opakowań szklanych pochodzi ze spalania gazu ziemnego. Przejście na niskoemisyjne źródła energii jest priorytetem. W tym kontekście ważne jest, że obecnie ponad 90% opakowań szklanych wytwarzanych w Unii Europejskiej jest produkowanych przez firmy, które zobowiązały się do realizacji inicjatywy Science-Based Targets (SBTi). Jej celem jest pokazanie firmom, ile i jak szybko muszą zredukować emisję gazów cieplarnianych, aby zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatycznych. Dziś już ponad 1000 podmiotów z całego świata współpracuje w ramach tej inicjatywy.

Wsparcie UE

Oprócz przystępnej, niskoemisyjnej energii niezbędny jest również dostęp do nowych instrumentów finansowych lub kontynuacja istniejących, w celu wsparcia wysiłków przemysłu opakowań szklanych w zakresie transformacji. Okres eksploatacji pieca szklarskiego, który pracuje w trybie ciągłym w wysokiej temperaturze, wynosi od 10 do 15 lat, natomiast szacowany roczny wskaźnik wymiany pieca wynosi od 7% do 10%. Stąd też konieczne jest stopniowe zastępowanie starych pieców takimi, które mogą funkcjonować w oparciu o technologie niskoemisyjne.

Jak podkreślają autorzy raportu, działać trzeba natychmiast. I to się dzieje. Huty szkła już przeznaczają rocznie ponad 600 milionów euro na innowacje i dekarbonizację w sektorze. Pieniądze te są głównie lokowane w podniesienie wydajności oraz w modernizację zakładów. Jednakże aby osiągnąć zerowy poziom emisji netto do 2050 r., wymagane będą dodatkowe nakłady kapitałowe w wysokości 20 mld euro. Mają być one przeznaczone na modernizację technologii produkcji i dekarbonizację działalności operacyjnej. Są to jednak ostrożne szacunki, które nie uwzględniają zwiększonych kosztów związanych z zabezpieczeniem i wykorzystaniem niskoemisyjnych źródeł energii.

Zaufanie to podstawa

Raport dowodzi, że rośnie zapotrzebowanie klientów na szkło niskoemisyjne, które postrzegane jest jako zrównoważony materiał opakowaniowy przyszłości. Trwały, poddawany recyklingowi w nieskończoność i bez utraty swojej jakości. Istotne jest, że opakowania szklane mogą pochwalić się imponującym wskaźnikiem zbiórki w Europie - 80,2% w 2022 r. Z tego większość zebranych opakowań poddawana jest recyklingowi w obiegu zamkniętym. Ponadto szkło jest bezpiecznym materiałem opakowaniowym dla zdrowia i środowiska, ponieważ wykonane jest z naturalnych składników. To wszystko sprawia, że rośnie zaufanie odbiorców do opakowań szklanych, które zmierzają ku zrównoważonej przyszłości.

Niezbędny materiał dla niezbędnych usług

Warto też pamiętać, co podkreśla raport, że dzięki 162 zakładom produkującym opakowania szklane w całej Europie, sektor ten zapewnia 125 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Co więcej, eksportowane towary z UE o wartości ponad 140 miliardów euro są pakowane w szkło. Dodatkowo szacuje się, że 45 tys. firm produkcyjnych w całej Unii wykorzystuje opakowania szklane do sprzedaży swoich produktów - 98% z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa. W sektorach: farmaceutycznym, spożywczym i napojów, a także perfumeryjnym i kosmetycznym rola opakowań szklanych jest nie do przecenienia. W tych branżach szkło jest podstawowym rodzajem wykorzystywanego opakowania.

Opracowano na podstawie informacji FEVE