Plastics Europe wzywa negocjatorów do porozumienia
1 Jan 1970 13:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Negocjacje dotyczące globalnego, prawnie wiążącego porozumienia w sprawie położenia kresu zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi do 2040 roku, osiągnęły kluczowy moment. W poniedziałek 25 listopada w Busan w Korei Południowej rozpocznie się ostatnie planowane spotkanie Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego (INC5).

Jako Plastics Europe wraz z naszymi firmami członkowskimi stoimy na stanowisku, że obecność jakichkolwiek odpadów tworzyw sztucznych w środowisku jest niedopuszczalna i dlatego tak ważne jest osiągnięcie ambitnego i możliwego do wdrożenia porozumienia. Zdajemy sobie sprawę z wymagającego charakteru tych negocjacji, ale jesteśmy przekonani, że jeśli negocjatorzy skoncentrują się na poszukiwaniu wspólnych rozwiązań, uda się osiągnąć porozumienie. To historyczna szansa i musimy ją wykorzystać – mówi Virginia Janssens, dyrektor zarządzająca Plastics Europe.

Wierzymy, że transformacja systemu tworzyw sztucznych do modelu cyrkularnego, w którym wszystkie tworzywa sztuczne stosowane we wszystkich aplikacjach są ponownie wykorzystywane, poddawane recyklingowi i zarządzane w odpowiedzialny sposób, jest kluczem do rozwiązania problemu odpadów tworzyw sztucznych i sukcesu porozumienia. Najskuteczniejszym sposobem przyspieszenia tej transformacji, przy jednoczesnym wspieraniu celów związanych ze zrównoważonym rozwojem i zmianami klimatycznymi, jest zagwarantowanie, aby na mocy porozumienia odpady tworzyw sztucznych były traktowane jak zasób o realnej wartości – dodaje Virginia Janssens.

Głównym wyzwaniem, szczególnie dla gospodarek wschodzących, jest sposób, w jaki zapewniane i ułatwiane jest niezbędne finansowanie. Dlatego porozumienie powinno uwzględniać mechanizmy zrównoważonego finansowania, w tym systemy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (Extended Producer Responsibility), które pozwolą zrealizować ogromne, tak potrzebne inwestycje – zarówno publiczne, jak i prywatne.

Podejście oparte na rozpatrywaniu konkretnych zastosowań pozwoliłoby na zidentyfikowanie i uniknięcie problematycznych i niekoniecznych aplikacji powodujących przedostawanie się odpadów tworzyw do ekosystemów, bez powodowania przy tym dodatkowych szkód dla środowiska i niepożądanych negatywnych skutków społeczno-gospodarczych.

Jak podkreśla Virginia Janssens: Każdy kraj stoi przed innymi wyzwaniami i dlatego każdy wymaga innych rozwiązań. Na poziomie globalnym jedno uniwersalne podejście do polityk i regulacji nie ma szans powodzenia. Dlatego porozumienie powinno zapewniać właściwą równowagę pomiędzy globalnymi zobowiązaniami a krajowymi środkami. Ponadto negocjatorzy muszą unikać decyzji korzystnych jedynie z pozoru, a które w rzeczywistości mogą mieć negatywne konsekwencje środowiskowe i społeczno-gospodarcze oraz podważyć możliwość wdrożenia porozumienia. Z punktu widzenia Europy ważne jest, aby porozumienie wspierało, a nie osłabiało cyrkularną transformację i konkurencyjność europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych.

Ostateczne porozumienie powinno obligować państwa do opracowania krajowych planów działania obejmujących wprowadzenie obowiązkowych celów w zakresie recyklingu i zawartości recyklatów, ustanowienie solidnego systemu pomiarowego do monitorowania i raportowania zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi oraz nałożenie odpowiedzialności na wszystkie zaangażowane strony.

Jeśli chcemy, aby można było łatwiej ponownie wykorzystywać, poddawać recyklingowi i naprawiać wyroby z tworzyw sztucznych, musimy zacząć od projektowania ich w sposób, który to zapewni. Porozumienie powinno zatem opierać się zarówno na już istniejących, jak i obecnie wypracowywanych międzynarodowych zasadach i standardach projektowania wspierających cyrkularność produktów z tworzyw sztucznych – brzmi stanowisko Plastics Europe.

Opracowano na podstawie informacji Plastics Europe